Star Phoenix runs with a good chance in the Class I C. S. Loganathan Cup (1,000m), the main event of the races to be held here on Wednesday (March 10).

There will be no false rails.

YERCAUD PLATE (1,200m), maiden 3-y-o only (Terms), 1-30 p.m.: 1. Blast In Time (1) Zulquar Nain 55, 2. Life Partner (4) A.. Hussain 55, 3. Montblanc (5) Mukesh Kumar 55, 4. Soft Switch (2) Bopanna 55 and 5. Rupali (3) C. Umesh 53.5.

1. Life Partner, 2. Soft Switch

SIDNEY PLATE (1,200m), Cl. III, 2-00: 1. Gold Crusader (2) M. Venkatesh 60, 2. Casino Knight (5) Casey 59.5, 3. Dolphin Bay (4) Miss Roopa 57, 4. Cobra King (3) Babul 56, 5. Grey Eagle (1) Ross 54.5 and 6. King Crimson (6) C. Velu 53.

1. Grey Eagle, 2. Cobra King

JODHPUR PLATE (1,000m), Cl. II, 2-30: 1. Bold Promise (5) Miss Roopa 60, 2. Champ Forever (1) Kabthar 57.5, 3. Fantastic Quest (4) Rajendra Singh 57, 4. Steal The Glory (3) Manikandan 57 and 5. Empirical (2) Prem 53.

1. Fantastic Quest, 2. Empirical

QUEST OF VICTORY PLATE (Div.I), (1,000m), 3-y-o only (Terms), 3-00: 1. Capitaine (2) Manikandan 60.5, 2. Ocean Jupiter (4) Prem 60.5, 3. Prince Pirate (1) Babul 60.5, 4. Tribulation (8) Rajendra Singh 60.5, 5. Hearts And Flowers (7) Miss Roopa 59, 6. Kings Ransom (3) Ross 58.5, 7. Pacific Sunrise (6) Kabthar 55.5 and 8. Beautiful Dreamer (5) Casey 50.

1. Hearts And Flowers,

2. Capitaine,

3. Tribulation

C. S. LOGANATHAN CUP (1,000m), Cl. I, 3-30: 1. Dancer's Wave (4) Miss Roopa 60, 2. Exotic Duke (2) Babul 59.5, 3. Moon Emperor (5) Kabthar 58.5, 4. Star Phoenix (1) Rajendra Singh 58.5 and 5. First Emperor (3) C. Velu 57.

1. Star Phoenix, 2. Moon Emperor

OXFORD BLUE CUP (1,200m), Cl. IV, 4-00: 1. Star Flight (5) Ross 60, 2. Little Princess (7) Sham Kumar 57, 3. Star Adventure (2) Prem 57, 4. All My Colours (9) Srinivasan 55, 5. Spirited Angel (10) C. Brisson 53, 6. Kingdom Of Heaven (6) Kabthar 52.5, 7. Mill Fontaine (3) Babul 51.5, 8. Divine Gleam (8) Mukesh Kumar 51, 9. Competent Soldier (1) Bopanna 50 and 10. Classic Commander (4) A.. Hussain 50.

1. Star Flight, 2. Star Adventure, 3. Mill Fontaine

QUEST OF VICTORY PLATE (Div.II), (1,000m), 3-y-o only (Terms), 4-30: 1. Aspects Of Love (5) Prem 59, 2. Be My Valentine (8) C. Velu 59, 3. In The Moonlight (2) M. Venkatesh 59, 4. Rainbow Lady (1) Miss Roopa 59, 5. Colour Me Pretty (6) Ross 54, 6. Golden Cascade (7) Manikandan 54, 7. Head Over Heels (3) Rajendra Singh 54 and 8. Final Fantasy (4) Casey 50.

1. Rainbow Lady,

2. Head Over Heels,

3. Aspects Of Love

MANILA PLATE (1,200m), Cl. V-A, 5-00: 1. Supreme Harmony (4) Ross 60, 2. Rising Fame (10) M. Venkatesh 58.5, 3. Associator (6) Rajendra Singh 56.5, 4. Beau Gallant (12) Huzaif 56.5, 5. Island Ruler (2) Chowgule 56, 6. Seaport (8) Bopanna 55, 7. Secret Dance (11) Manikandan 53.5, 8. Southern Chieftan (5) C. Velu 53.5, 9. Auriferous (7) M. Lakshmanan 53, 10. Regal Secret (9) A.. Hussain 53, 11. Silent Hunter (3) Mukesh Kumar 51.5 and 12. Star Stature (1) C. Umesh 51.5.

1. Associator, 2. Secret Dance,

3. Rising Fame

BIKANIR PLATE (1,400m), Cl. V-B, 5-30: 1. Roman Spirit (1) Zulquar Nain 62, 2. King's Heir (3) C. Umesh 60.5, 3. Happy Crusader (2) C. Brisson 56.5, 4. Suthern Time (9) Sham Kumar 56, 5. Rainbow Spirit (5) Lakshmanan 53.5, 6. Junior Khan (7) Mukesh Kumar 52, 7. Continuity (6) Bopanna 50.5, 8. Exemplaire (4) C. Murugan 50 and 9. Welsh Artist (8) Huzaif 50.

1. Roman Spirit, 2. Continuity,

3. King's Heir

Day's best: Star Phoenix

Double: Fantastic Quest–

Hearts And Flowers

Jkt: 5, 6, 7, 8 & 9; Mini Jkt: 6, 7, 8 & 9; Tr: 7, 8 & 9.

More In: Races | Sport