Days Of Thunder runs with a good chance in the first division of the Smt. Teegala Sulochana Reddy Memorial Cup (1,000m), the main event of the races to be held here on Monday (Oct. 7).

There will be no false rails.

1 STAR OF STARS CUP (1,200m), 4-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 2-10 p.m.: 1. Golden Dash (4) Ajit Kumar 62.5, 2. Mr Glorious (2) A M Tograllu 62.5, 3. Bernabeu (3) K. Mukesh Kumar 53.5, 4. Arriviste (5) Ajit Singh 51, 5. Symbol Of Honour (6) Deepak Singh 50.5 and 6. Silver Arnage (1) A. S. Pawar 50.

1. Bernabeu, 2. Mr Glorious

2 NALGONDA PLATE (1,400m), 3-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 2-40: 1. Hometown Hero (2) N. Rawal 62.5, 2. Amazon Princess (1) Ashhad Asbar 60, 3. Green Bay (3) J. Vikas 59, 4. Looking For Love (7) Harinder Singh 53.5, 5. Gun Stream (5) Ravinder Singh 52, 6. Vijays Grandeour (6) Deep Shanker 51.5 and 7. Lavish Gift (4) K. Anil 50.5.

1. Amazon Princess, 2. Looking For Love, 3. Hometown Hero

3 EVEREST PLATE (2,400m), 4-y-o & over, rated upto 50, (Cat. III), 3-10: 1. Kohinoor Blitz (1) Ravinder Singh 62.5, 2. Enigma (3) P. Venkat 60.5, 3. Kohinoor Revanta (4) N. Rajesh 57.5, 4. Khalis Gold (5) B. H. Prashant 50 and 5. Nano Tribute (2) Ajit Kumar 50.

1. Enigma, 2. Kohinoor Revanta

4 SMT. TEEGALA SULOCHANA REDDY MEMORIAL CUP (Div. I), (1,000m), 5-y-o & over, rated upto 75 (Cat. II), 3-45: 1. Days Of Thunder (2) Sai Kumar 62.5, 2. Key Note (1) Uday Kiran 62.5, 3. Kohinoor Victory (7) N. Rajesh 59.5, 4. Garcia Marquez (5) A. K. Pawar 56.5, 5. Drum Beat (9) Ajit Singh 55, 6. Garibaldi (8) J. Vikas 54.5, 7. Star Prospect (4) Md. Sameeruddin 53, 8. Speed Striker (6) S. Shiva Kumar 52 and 9. Ziglar (3) Ajit Kumar 52.

1. Days Of Thunder, 2. Drum Beat, 3. Key Note

5 HOVERCRAFT PLATE (1,100m), 3-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 4-15: 1. Catherine (2) P. S. Chouhan 60, 2. Goldie (5) Kuldeep Singh 60, 3. Rock Heights (9) Sai Kumar 54.5, 4. Aoura Aoura Aoura (7) S. Sreekant 53, 5. Jerrell (8) N. Rajesh 52, 6. Allianz Arena (1) Sai Kiran 51, 7. Khabza (4) Akshay Kumar 50.5, 8. The Da Vinci Code (3) Nitin Singh 50 and 9. Tricks Of Gold (6) Ajit Kumar 50.

1. Catherine, 2. Goldie, 3. Khabza

6 SMT. TEEGALA SULOCHANA REDDY MEMORIAL CUP (Div. II), (1,000m), 5-y-o & over, rated upto 75 (Cat. II), 4-45: 1. Golden Palace (7) A. K. Pawar 62.5, 2. Kohinoor Supreme (4) Ajit Kumar 62.5, 3. Mr. Khoashteep (1) Mark 59, 4. Commanche Gold (2) N. Rawal 57, 5. Audacious (3) Uday Kiran 54, 6. Aarohan (6) Md. Sameeruddin 53.5, 7. Yours Truly (5) Deepak Singh 52.5, 8. Bound For Glory (8) P. Venkat 52 and 9. Invincible India (9) Ravinder Singh 51.

1. Mr. Khoashteep, 2. Kohinoor Supreme, 3. Commanche Gold

7 CORDON BLEU PLATE (1,200m), 3-y-o & over, rated upto 75 (Cat. II), 5-20: 1. Young Sapper (8) Ravinder Singh 60, 2. Fairy Boy (5) Ashhad Asbar 57, 3. Rose Queen (3) M. Krishna 57, 4. Lovely Angel (6) Akshay Kumar 56.5, 5. Rainbow In The Sky (1) S. Shiva Kumar 56, 6. Shimmering Ice (4) Deep Shanker 56, 7. Alastor (7) K. Mukesh Kumar 55 and 8. Military Cross (2) P. S. Chouhan 55.

1. Military Cross, 2. Alastor, 3. Fairy Boy

Day’s best: Days Of Thunder

Double: Mr. Khoashteep – Military Cross

Jkt: 3, 4, 5, 6 & 7; Tr (i): 2, 3 & 4; (ii): 5, 6 & 7; Tla: all races.

More In: Races | Sport