Quest Of Victory appeals most among the five runners in the fray for the Class I Guindy Gold Cup (1,600m), the main event of the races to be held here on Wednesday (Nov. 18).

There will be no false rails.

KARGIL PLATE (1,000m), 2-y-o only (Terms), 1-00 p.m.: 1. Blazing Comet (4) S. Manohar 55.5, 2. Sky’s The Limit (5) B. Prakash 55.5, 3. The Honorable (1) Ross 55.5, 4. Tribulation (3) Rajendra Singh 55.5, 5. Hearts And Flowers (6) Miss Roopa 54 and 6. Virtual Reality (2) Babul 54.

1. Sky’s The Limit,

2. Hearts And Flowers

GATEWAY OF INDIA PLATE (Div.I), (1,000m), Cl. III, 1-30: 1. Fragrant Meadow (1) Casey 60, 2. Noble Flash (6) A. Hussain 58, 3. Dolphin Bay (5) Manikandan 57.5, 4. Forest Knight (3) Miss Roopa 57.5, 5. Bossei Girl (2) B. Prakash 56.5, 6. Red Apache (4) Babul 54.5 and 7. Best Of The Blues (7) S. Manohar 53.5.

1. Bossei Girl, 2. Red Apache,

3. Forest Knight

NOVICE PLATE (1,000m), maiden 2-y-o only (Terms), 2-00: 1. Beau Dancer (6) B. Prakash 55, 2. Capitaine (5) Rajendra Singh 55, 3. Salsa King (1) Ross 55, 4. Bare Necessities (3) Babul 53.5, 5. Colour Me Pretty (4) S. Manohar 53.5 and 6. Jazzy Lady (2) Miss Roopa 53.5.

1. Beau Dancer, 2. Capitaine

SHILLONG PLATE (1,200m), Cl. II, 2-30: 1. Exotic Duke (3) Narasimha 60, 2. Casino Knight (5) Kabthar 56.5, 3. Cobra King (4) Prem 56, 4. Wizard Prince (1) C. Velu 52 and 5. Cape Royal (2) M. Venkatesh 52.

1. Exotic Duke, 2. Wizard Prince

GUINDY GOLD CUP (1,600m), Cl. I, 3-00: 1. Mountain Pride (4) Rajendra Singh 60, 2. Bureaucrat (1) Ross 58.5, 3. Quest Of Victory (2) B. Prakash 56, 4. Autumn Pearl (5) S. Manohar 55.5 and 5. Magical Warrior (3) Babul 55.

1. Quest Of Victory, 2. Bureaucrat

ARANI PLATE (1,600m), Cl. V-B, 3-30: 1. Allanridge (6) Casey 61, 2. Gutsy Rider (7) Brisson 61, 3. High Accolade (9) Srinivasan 57, 4. Majestic Missile (4) Akbar 55.5, 5. Camp Commander (3) Mukesh Kumar 53.5, 6. Tycoon Of Stars (2) Manikandan 52, 7. Brave Emperor (1) M. Venkatesh 50, 8. Continuity (8) C. Murugan 50, 9. Rainbow Spirit (10) C. Umesh 50 and 10. Salient Star (5) Miss Roopa 50.

1. Majestic Missile, 2. Allanridge, 3. Continuity

ARCOT PLATE (1,000m), Cl. IV, 4-00: 1. Scenic Melody (7) Narasimha 60, 2. Astronomer Royal (2) Brisson 57, 3. Star Adventure (3) M. Venkatesh 55.5, 4. Valiant Bay (4) C. Velu 55.5, 5. Silken Lines (1) Prem 54.5, 6. Associator (8) Kabthar 54, 7. Belgarde Belle (9) Srinivasan 54, 8. Communication (10) Bopanna 54, 9. Flash Dance (6) Mukesh Kumar 54 and 10. Proud Catch (5) C. Murugan 54.

1. Star Adventure, 2. Valiant Bay, 3. Silken Lines

GATEWAY OF INDIA PLATE (Div.II), (1,000m), Cl. III, 4-30: 1. Orlando Bloom (1) Mukesh Kumar 60, 2. Mischief Inhiseyes (6) Prem 58.5, 3. Millennium Force (7) M. Venkatesh 57, 4. Royal Heir (4) Narasimha 57, 5. The Chieftain (3) C. Velu 57, 6. Violet Honey (2) Kabthar 57 and 7. Enchanted Guest (5) Lakshmanan 55.5.

1. Mischief Inhiseyes,

2. Millennium Force

MERCARA PLATE (1,200m), Cl. V-A, 5-00: 1. Kingdom Of Heaven (7) Ross 61, 2. Scent Of Victory (13) Mukesh Kumar 60, 3. Million Deal (15) Srinivasan 58.5, 4. Modee Roch (3) A. Hussain 58.5, 5. Mystic Powers (1) Saddam Iqbal 57.5, 6. Pleasuring (6) Prem 56.5, 7. Battle Ridge (5) C. Murugan 56, 8. Potential Star (4) Rajendra Singh 56, 9. Glory Of Gold (10) Bopanna 55.5, 10. Frankie (11) Huffton 53.5, 11. Serengeti Sunrise (18) C. Velu 52, 12. Salut D’Amour (2) Lakshmanan 51.5, 13. Touch Of Land (17) Manikandan 50.5, 14. Luck By Chance (14) Akbar 50, 15. Grey Eagle (16) Narasimha 50, 16. Legendary (12) Kabthar 50, 17. Rasalas (8) Brisson 50 and 18. Oxford Don (9) Zulquar Nain 50.

1. Potential Star,

2. Kingdom Of Heaven,

3. Legendary

Day’s best: Sky’s The Limit

Double: Bossei Girl – Beau Dancer

Jkt: 4, 6, 7, 8 & 9; Mini Jkt: 6, 7, 8 & 9; Tr: 7, 8 & 9.

More In: Races | Sport