Numeric runs with a good chance in the Class I Rasipuram Plate (1,300m), the main event of the races to be held here on Wednesday (June 8).

MANIPAL PLATE (Div. I), (1,200m), Cl. V-B, run & not won, 10-30: 1. Sky Crusader (10) Lakshmanan 63, 2. Galloping Blues (8) C. Brisson 62, 3. Modee Roch (2) Akbar 60, 4. Apache Desert (4) N. Murugan 58, 5. Brave Emperor (1) C. Umesh 57.5, 6. Salut D'Amour (9) Saddam Iqbal 57.5, 7. High Regard (5) Zulquar Nain 56, 8. Always Loyal (11) C. Murugan 52.5, 9. Supreme Prospect (3) Huzaif 50, 10. Treasure Cove (7) Manikandan 50 and 11. Welsh Artist (6) Anand Kumar 50.

1. Always Loyal, 2. High Regard,

3. Sky Crusader

RED SEA PLATE (Div. I), (1,200m), 3-y-o only (Terms), 10-50: 1. Prince Of Persia (2) Miss Roopa 60.5, 2. Celtic Jewel (4) C. Velu 59, 3. Melody Of Love (5) Prem 59, 4. Precious Forever (7) Rajendra Singh 59, 5. True Colours (1) Ross 59, 6. Pantomime (3) Bopanna 51.5 and 7. Concerto (6) N. Murugan 50.

1. Precious Forever,

2. Prince Of Persia,

3. True Colours

RASIPURAM PLATE (1,300m), Cl. I, 11-10: 1. Beauchamp Prince (1) Babul 61, 2. Numeric (3) Miss Roopa 59.5, 3. Cosmic Explorer (2) Rajendra Singh 58, 4. Highland Wonder (4) Prem 59, 5. Gold Crusader (6) Ross 51 and 6. Best Of The Blues (5) Kabthar 50.

1. Numeric, 2. Cosmic Explorer

RED SEA PLATE (Div. II), (1,200m), 3-y-o only (Terms), 11-30: 1. Beyond The Sea (5) Rajendra Singh 59, 2. Foxy Lady (3) Ross 59, 3. Golden Memories (2) Babul 59, 4. Miss Mysterious (6) Miss Roopa 59, 5. Passion Princess (1) Kabthar 59, 6. Opera Bay (7) S. S. Azad 50 and 7. Star Of Fashion (4) Md. S. Alam 50.

1. Foxy Lady, 2. Miss Mysterious, 3. Beyond The Sea

VAIKAM PLATE (1,200m), Cl. II, 11-55: 1. Heroic Epic (3) Ross 60, 2. Handsome Falcon (5) Rajendra Singh 59, 3. Fly For Sure (1) Miss Roopa 51.5, 4. Forever Mark (6) Kabthar 51.5, 5. Elusive Warrior (4) M. Venkatesh 51 and 6. Classic Host (2) Babul 50.5.

1. Classic Host,

2. Elusive Warrior

RUNNYMEDE PLATE (1,300m), Cl. IV, 12-20 p.m: 1. Noble Kingdom (4) Rajendra Singh 60, 2. Star Image (3) Ross 60, 3. Chief's Dream (2) Casey 56.5, 4. Mountain Bear (6) C. Velu 56.5, 5. Noble Salute (5) Miss Roopa 55 and 6. Mill Fontaine (1) M. Venkatesh 51.5.

1. Mountain Bear,

2. Mill Fontaine

THENI PLATE (1,200m), Cl. III, 12-45: 1. The Honorable (6) Rajendra Singh 60, 2. Mystery Knight (5) Ross 59.5, 3. Cobra King (3) C. Velu 59, 4. Red Apache (1) Miss Roopa 58.5, 5. Newfoundland (2) Prem 57.5 and 6. Supersticous (4) M. Venkatesh 50.5.

1. Supersticous, 2. Cobra King

SRIVILLIPUTHUR PLATE (1,400m), Cl. V-A, run & not won, 1-10: 1. King Of Dance (9) M. Venkatesh 60, 2. Diamond Queen (10) Srinivasan 59.5, 3. Regal Ransom (5) Prem 59, 4. Scannon (17) S. S. Azad 56.5, 5. South Star (2) Rajendra Singh 55.5, 6. Instant Appeal (12) Manikandan 54, 7. Enchanting Beauty (14) Huzaif 53.5, 8. Notability (4) Miss Roopa 53.5, 9. Snow Prince (18) Casey 53, 10. Radical Player (11) Venkatesan 52.5, 11. Storm Regent (7) Ross 52.5, 12. Millennium Force (1) C. Umesh 52, 13. Top Ruler (6) Anand Kumar 52, 14. Trojan River (15) Zulquar Nain 51, 15. Communication (3) Kabthar 50, 16. Classic Commander (16) Babul 50, 17. Good Luck Charm (13) Bopanna 50 and 18. Platinum Charmer (8) N. Murugan 50.

1. Notability, 2. South Star,

3. Storm Regent

MANIPAL PLATE (Div. II), (1,200m), Cl. V-B, run & not won, 1-30: 1. Brave Prospector (6) Sham Kumar 60, 2. Competent Soldier (10) C. Umesh 59.5, 3. Notable Guest (3) Anand Kumar 59, 4. King's Heir (4) Casey 56.5, 5. Frost Prince (1) Huzaif 51, 6. Blazing Time (5) Zulquar Nain 51, 7. Grey Glory (2) Bopanna 51, 8. Junior Khan (8) Manikandan 51, 9. Montesoro (7) S. Manohar 51 and 10. Princely Son (9) Lakshmanan 50.

1. Frost Prince, 2. Montesoro,

3. Brave Prospector

Day's best: Numeric

Double: Foxy Lady – Classic Host

More In: Races | Sport