Faisal Khan of Railways and Delhi's Sandeep Gulati continued their winning ways in group G and L respectively while fancied Rafath Habib roared back from being 1-3 down to get the better off of TN's Dilip Kumar in the inaugural 6 Red snooker National championships at the KSBA hall here on Thursday.

Faisal, who has had things his own way thus far, proved too good for Sameer Shroff winning 4-2 with a fluent 62 break coming in the fifth frame while Sandeep Gulati blanked veteran Arvind Savur 4-0 in a group L clash.

In the women's section, Chitra Magimairaj (Kar) and Anuja Chandra (PSPB) maintained their winning streak posting victories over Neeta Kothari (WB) and Neena Praveen (TN), respectively.

The results: Men: Group A: Divya Sharma (Har) bt Aseem (Har) 42-11, 33-34, 47-10, 40-20, 45-07; Vinay Katrela (Kar) bt Manoj (TN) 41-25, 56-45, 48-17, 25-27, 31-35, 47-0.

Group B: Neeraj Kumar (Rlys) bt Laxman Rawat (Del) 56-55, 8-63, 9-43, 43-5, 45-5, 23-31, 53-8; D. Raj Kumar (Kar) w/o Md. Asim (Rlys).

Group C: Vaibhav Sharma (Del) bt Vijay Nichani (TN) 44-6, 41-35, 35 (35)-62, 1-58 (35), 56 (51)-6; Akshay Kumar (Del) bt Vijay Kumar (TN) 4-45, 71-26, 26-1, 37-22, 41-3, 8-40, 29-20.

Group D: Mundir Sherazi (Kar) bt Abhishek Soparkar (Mah) 60-13, 39-0, 33-25, 35-22; Sohail Jairaj (Kar) bt Amit Bhushan (Kar) 35-26, 43-19, 30-22, 26-35, 45-1.

Group E: Brijesh Damani (WB) bt L. Nagaraj (Kar) 65-0, 43-7, 37-25, 47-15; Shivam Arora (Bih) bt Hariharan (Kar) 1-0, 59-8, 42-34, 51-30.

Group F: Harish Gandhi (MP) bt Prashanth Shinde (MP) 51-14, 12-45, 84-10, 36-8, 57-16; K.S. Naveen Kumar (Kar) bt Pranit (TN) 33-1, 31-23, 24-48, 25-40, 32-18, 46-19.

Group G: Manish Jain (WB) bt Michael Rebello (Kar) 39-1, 39-27, 11-47, 59-14, 33-29; Faisal Khan (Rlys) bt Sameer Shroff (TN) 56-0, 10-60, 50-1, 30-43, 70 (62)-60, 27-2.

Group I: I.H. Manudev (Kar) bt M.S. Arun (Kar) 48-10, 34-25, 29-18, 26-30, 38-35; J. Varun Kumar (TN) bt Ajay Bhushan (Kar) 39-3, 33-2, 20-32, 41-35, 31-42, 20-36, 36-3.

Group J: Dhruv Sitwala (PSPB) bt Vasanth D. (Kar) 25-38, 49-39, 47 (41)-14, 51-11, 42-15; Rafath Habib (Rlys) bt Dilip Kumar (TN 17-46, 30-20, 18-33, 12-34, 30-16, 28-23, 44-10.

Group K: Nadeem Azeez (Kar) bt Yogesh M. (Kar) 12-47, 19-33, 27-26, 32-25, 36-22, 33-18; Balaji Reddy (Kar) bt Ravi Shankar (AP) 38-22, 28-16, 30-16, 43-28.

Group L: Sandeep Gulati (Del) bt Arvind Savur (Kar) 26-15, 48-19, 49-1, 34-5.

Group M: Prem Prakash (TN) bt Shahbaaz Adil Khan (PSPB) 10-33, 35-31, 44-26, 39-24, 43-19; Anuj Uppal (Del) bt Kamal Rohmetra (JK) 22-37, 36-15, 8-39, 42-35, 26-14, 41-17.

Group N: Shashank Gupta (MP) bt D. Mukhopadhyay (WB) 36-23, 24-46, 33-38, 53-22, 47-0, 64-39; R. Girish (Rlys) bt Vinay Kothari (TN) 39-52, 42-34, 29-34, 49-8, 52-8, 24-16.

Group O: A.R. Arjun (Kar) w/o Balamurugan (TN); Devendra Joshi (PSPB) bt Shravan Mohta (Mah) 38 (36)-0, 40-26, 44-22, 2-31, 39-2.

Group P: Madhu Chandra (Kar) bt B.V.S. Murthy (Kar) 25-16, 35-30, 38-39, 2-41, 42-28, 0-47, 31-25; Anand Raghuvanshi (Mah) bt Prathamesh Sawant (Mah) 64 (38)-1, 47-17, 21-31, 45-16, 46-38.

Women: Group A: Chitra Magimairaj (Kar) bt Neeta Kothari (WB) 46-13, 35-7, 40-7; Sangeetha Hemchand (Mah) bt Indira Hegde (Kar) 29-19, 40-13, 34-10.

Group B: Neeta Sanghvi (Mah) bt Keerat Bhandal (Del) 34-18, 42-23, 43-29; Indira Gowda (Kar) bt Shilpa Shanthappa (Kar) 49-15, 53-1, 30-8.

Group C: Anuja Chandra (PSPB) bt Neena Praveen (TN) 54-23, 58-22, 27-16; Suniti Damani (WB) w/o Poorna (TN); Varsha Sanjeev (Kar) w/o Poorna (TN).

Group D: Ashwini Puranik (MP) bt Arantxa Sanchis (Mah) 28-17, 38-17, 50-16; Uma Nagaraj (Kar) bt Asha (TN) 47-10, 40-26, 24-29, 42-3.

Wednesday's results: Men: Group B: D. Raj Kumar (Kar) bt Neeraj Kumar (Rlys) 36-10, 39-8, 16-48, 42 (27)-49 (31), 38-34, 19-33, 43-28.

Group D: Rupesh Shah (PSPB) bt Abhishek Soparkar (Mah) 43-26, 50 (42)-10, 48-22, 41-21; Mundir Sherazi (Kar) bt Sohail Jairaj (Kar) 44-18, 20-37, 23-37, 42-11, 40-2, 49-14.

Group E: Brijesh Damani (WB) bt Alok Kumar (PSPB) 35 (27)-24, 33-27, 64-0, 7-39 (34), 3-55 (51), 57-8; K.B. Hariharan (Kar) bt L. Nagaraj (Kar) 1-54, 30-29, 1-46, 41-44, 28-18, 36-17, 37-29.

Group F: K.S. Naveen Kumar (Kar) bt Harish Gandhi (MP) 33-25, 52-22, 0-53, 30-14, 61-18; Manan Chandra (PSPB) bt Prashanth Shinde (MP) 31-25, 19-45, 28-35, 62-15, 43-10, 57-12.

Group G: B. Bhaskar (Kar) bt Manish Jain (WB) 53-1, 13-50, 51-4, 45 (45)-0, 27-50, 12-57, 40-1; Michael Rebello (Kar) bt Sameer Shroff (TN) 42-28, 41-18, 57 (27)-0, 41-29.

Group H: Abhimanyu Gandhi (Guj) bt G. Sreedhar (AP) 18-55, 40-0, 19-68, 42-27, 42-18, 38-29; Siddharth Parekh (Rlys) bt Lucky Vatnani (AP) 34-20, 30-24, 33-26, 13-37, 25-35, 13-42, 43-0.

Women: Group B: Vidya Pillai (TN) bt Keerat Bhandal (Del) 47-16, 54-21, 14-25, 41-8; Neeta Sanghvi (Mah) bt Shilpa Shanthappa (Kar) 51-42, 12-37, 47-41, 33-22.

More In: Other Sports | Sport