Thiruvananthapuram

UDF candidates for Assembly election

Tea time:UDF candidate in Thrissur Padmaja Venugopal takes a break from her election campaign at Sakthan Market in the constituency on Thursday. – Photo: K.K. Najeeb  

The Congress-led United Democratic Party on Wednesday approved the seat-sharing among coalition partners. The following are the list of candidates of the various partners. The Janata Dal (United) has not finalised its candidates for the seven seats it is contesting. It is expected to announce the list on April 8.

Congress (83 seats)

Uduma: K. Sudhakaran, Thrikkarippur: K.P. Kunhikannan, Irikkur: K.C. Joseph, Kannur: Satheesan Pacheni, Dharmadam: Mambaram Divakaran, Thalassery: A.P. Abdulla Kutty, Peravur: Sunny Joseph, Mananthavady (ST): P.K. Jayalakshmi, Sultan Bathery (ST): I.C. Balakrishnan, Nadapuram: Praveen Kumar K., Koyilandy: N. Subramanian, Kozhikode North: P.M. Suresh Babu, Beypore: M.P. Adam Mulshi, Kunnamangalam: T. Siddique, Nilambur: Aryadan Shoukath, Wandoor (SC): A.P. Anil Kumar, Thavanur: P. Iftikkaruddeen, Ponnani: P.T. Ajay Mohan, Thirthala: V.T. Balaram, Pattambi: C.P. Mohammed, Shoranur: C. Sangeetha, Ottappalam: Shanta Jayaram, Kongad (SC): Pandalam Sudhakaran, Malampuzha: V.S. Joy, Palakkad: Shafi Parambil, Chittur: K. Achuthan, Nenmara: A.V. Gopinath, Chelakkara (SC): K.A. Thulasi, Manalur: O. Abdul Rahiman Kutty, Wadakkancherry: Anil Akkara, Ollur: M.P. Vincent, Thrissur: Padmaja Venugopal, Nattika (SC): K.V. Dasan, Puthukkad: Sundaran Kunnathully, Chalakudy: T.U. Radhakrishnan, Kodungalloor: K.P. Dhanapalan, Perumbavoor: Eldose Kunnappally, Angamaly: Roji John, Aluva: Anwar Sadat, Paravur: V.D. Satheesan, Vypeen: K.R. Subhash, Kochi: Dominic Presentation, Thripunithura: K. Babu, Ernakulam: Hibi Eden, Thrikkakara: P.T. Thomas, Kunnathunad (SC): V.P. Sajeendran, Muvattupuzha: Joseph Vazhakkan, Devikulam (SC): R. Rajaram, Udumbanchola: Senapathy Venu, Peerumade: Ciryac Thomas, Vaikom (SC): A. Saneesh Kumar, Kottayam: Thiruvanchoor Radhakrishnan, Puthuppally: Oommen Chandy, Aroor: C.R. Jayaprakash, Cherthala: S. Sarath, Alappuzha: Laly Vincent, Haripad: Ramesh Chennithala, Kayamkulam: M. Liju, Mavelikara (SC): Baiju Kalasala, Chengannur: P.C. Vishnunath, Ranni: Mariamma Cheriyan, Aranmula: K. Sivadasan Nair, Konni: Adoor Prakash, Adoor (SC): K.K. Shaju, Karunagapally: C.R. Mahesh, Kottarakara: Savin Sathyan, Pathanampuram: P.V. Jagadeesh Kumar, Chadayamangalam: M.M. Hassan, Kundara: Rajmohan Unnithan, Kollam: Sooraj Ravi, Chathannur: Sooranad Rajasekharan, Varkala: Varkala Kahar, Chirayinkeezhu (SC): K.S. Ajith Kumar, Nedumangad: Palode Ravi, Vamanapuram: Saratchandra Prasad, Kazhakuttam: M.A. Wahid, Vatttiyurkavu: K. Muraleedharan, Thiruvananthapuram: V.S. Sivakumar, Aruvikkara: K.S. Sabarinadhan, Parassala: A.T. George, Kattakada: N. Sakthan, Kovalam: M. Vincent, Neyyattinkara: R. Selvaraj.

IUML (24 seats)

Kasaragod: N.A. Nellikunnu, Manjeswaram: P.B. Abdul Razak, Azhikode: K.M. Shaji, Balussery (SC): U.C. Raman, Vengara: P.K. Kunhalikutty, Tirurangadi: P.K. Abdu Rabb, Perinthalmanna: Manjalamkuzhi Ali, Eranad: P.K. Basheer, Mankada: T. Ahmed Kabeer, Vallikunnu: P. Abdul Hameed, Malappuram: P. Ubaidulla, Kondotty: T.V. Ibrahim, Kottakkal: K.K. Abid Hussain Thangal.

Manjeri: U. Ummer, Tanur: Abdurahman Randathani, Tirur: C. Mammootty, Koduvally: M.A. Razak, Kozhikode South: M.K. Muneer, Thiruvambady: V.M. Ummer, Kuttiyadi: Parakkal Abdulla, Mannarkkad: N. Shamsuddin, Kalamassery: V.K. Ebrahim Kunju, Guruvayur: P.M. Saddhique Ali, Punalur: A. Yunus Kunju

KC(M) (15 seats)

Pala: K.M. Mani, Thodupuzha: P.J. Joseph, Changanassery: C.F. Thomas. Kothamangalam: T.U. Kuruvila, Irinjalakuda: Thomas Unniyadan, Kaduthuruthy: Mons Joseph.

Idukki: Roshy Augustine, Kanjirappally: N. Jayaraj, Ettumanur: Thomas Chazhikadan, Thiruvalla: Joseph M. Puthussery, Poonjar: Georgekutty Augusthy, Kuttanad: Jacob Abraham, Perambra: Muhammed Iqbal, Alathur: K. Kusalakumar, Taliparamba: Rajesh Nambiar

Janata Dal (United) (7)

Candidates yet to be finalised in six seats

RSP (5)

Chavara: Shibu Baby John, Eravipuram: A.A. Azeez, Kunnathur: Ullas Kovoor Attingal: K. Chandra Babu, Kaipamangalam: K.M. Nooruddin

Kerala Congress (Jacob) (2)

Piravom: Anoop Jacob, Tharoor: Yet to be announced.

CMP (one)

Kunnamkulam: C.P. John

This article is closed for comments.
Please Email the Editor

Printable version | Apr 21, 2021 3:41:08 PM | https://www.thehindu.com/news/cities/Thiruvananthapuram/udf-candidates-for-assembly-election/article8449571.ece

Next Story