T. Reeth Rishya's dominance continues. The 15-year-old, sponsored by Indian Bank, clinched her fifth women's title this season with an authoritative 8-11, 11-5, 11-7, 9-11, 11-9, 11-8 win over Swetha Kumaravel (IB) in the final of the Kamalam John Samuel memorial 6th State-ranking table tennis tournament at the Hall of TT, Nehru Stadium here on Sunday. Reeth had earlier won the junior girls crown.

R. Venkataramanan of Lord's TTA bagged his maiden men's title overcoming a strong challenge from E. Prabhakaran (AKG) 7-11, 11-9, 11-8, 11-8, 5-11, 11-8.

Other results:

Men: Semifinals: E. Prabhakaran (AKG) bt L. Sachin (SRSA) 4-11, 13-11, 11-8, 11-4, 4-11, 9-11, 11-5; R. Venkataramanan (LTTA) bt V. Nitin Thiruvengadam (AKG) 11-13, 11-3, 6-11, 11-9, 11-8, 11-8.

Youth boys: Finals: V. Nitin Thiruvengadam (AKG) bt R. Venkataramanan (LTTA) 12-10, 9-11, 11-9, 11-9, 11-6; (Semifinals): V. Nitin bt R. Senthil Kumar (LTTA) 11-6, 11-5, 11-9, 11-5; R. Venkataramanan Beat E. Prabhakaran (AKG) 9-11, 11-8, 11-9, 12-10, 10-12, 12-10.

Junior: Final: M. Kalaivannan (AKG) bt M.N. Anish (AKG) 11-9, 8-11, 11-3, 5-11, 11-6, 11-4; Semifinals: M. N.Anish bt D. Sameera Kumar (NLC) 13-11, 11-5, 11-5, 8-11, 11-7; M. Kalaivannan bt D. Kishore Kumar (ST) 16-18, 11-5, 11-7, 11-8, 11-9.

Sub-junior: Final: S. Nikhil (CTTF) bt Sachin Viswanath (AKG) 11-7, 11-3, 11-7, 12-10.

Cadet: Final: R. Santhosh Kumar (RTTA) bt P. Prem Chand (NLC) 11-7, 11-7, 4-11, 13-11.

Mini-cadet: Final: Piyush Sagar (Erode) bt Karthik Raj (Vellore) 11-6, 4-11, 12-10, 11-7.

Women: Semifinals: T. Reeth Rishya (IB) bt S. Krithicka (AKG) 11-1, 11-4, 11-5, 11-3; Swetha Kumaravel bt N.Vidya (AKG) 11-9, 9-11, 11-3, 11-7, 11-9.

Youth Girls: Final: V. Sneha (IOC) bt T. Reeth Rishya (IB) 14-12, 9-11, 8-11, 11-9, 11-7, 11-7; (Semifinals): V. Sneha bt N. Vidya (AKG) 11-8, 11-8, 11-9, 6-11, 17-15; T. Reeth Rishya bt S. Narasimha Priya (PSBB) 6-11,11-4,11-6,11-7,11-7.

Junior: Final: T. Reeth Rishya (IB) bt Amrutha Pushpak (AKG) 12-10, 10-12, 11-7, 11-6, 11-5.

Sub-junior: Final: Abinaya Ramesh (Erode) bt C. R. Harshavardhini (MVM) 12-10, 11-5, 8-11, 11-9, 11-6.

Cadet: Final: Abinaya Ramesh (Erode) bt S. Selena Deepthi (CCTTC) 11-6, 11-8, 11-2.

Mini-cadet: Final: R. Santhana Ishwarya (AKG) bt V. Kowshika (Erode) 11-9, 16-14, 11-13, 4-11, 11-9 .

More In: SPORT | Today's Paper