Khaja Pasha, Siddhanth Goud slam centuries

Centuries by Md. Khaja Pasha (123 not out) for St. Joseph’s High School and Siddhanth Goud (100 not out) for Sri Chaitanya Techno School were the highlights of the match between the two teams in the HCA Bro John of God Trophy (under-14) cricket tournament here on Wednesday.

The scores: A-Division one-day league: Kishoresons 68 (Krishna 30, Sathwik three for 29) lost to Sungrace 70 for four.

HCA Bro John of God tournament: St. Joseph HS 254 for four (Md. Khaja Pasha 123 not out, M. Pratyush 59) lost to Sri Chaitanya Techno School 255 for two (Siddhanth Goud 100 not out, Gaurav Reddy 48, M. Samhith Reddy 65 not out).

Siva, Tejeswani win

G. Siva Kumar of Liquid Hub and T. Tejeswani of Primus Global won the men’s and women’s badminton titles in the third Corporate Olympiad sports festival, organised by Rose Petals, here.

The results (finals):

Badminton: Men: Singles: G. Siva Kumar (Liquid Hub) bt P. Balaji (Infosys) 21-18, 21-15. Doubles: Varun Doshi & Raghu Chamarthy (Deloitte) bt P. Balaji & Khader (Infosys) 19-21, 21-8, 21-16.

35 years & above: Singles: R.V. Vidyasagar (Capgemini) bt V.V.V.V. Prasad (Ivy Comptech) 21-17, 21-13. Doubles: Sai Kunnapareddi & Anil Kumar (TCS) bt B.M. Sahu & G. Ramaraju (Emkay Engineering) 21-12, 21-12.

Women: Singles: T. Tejeswani (Primus Global) bt Aditi Reddy (Cognizant) 21-14, 21-19. Doubles: Aditi Reddy & Neeti Arora (Cognizant) bt Devi Kaliaperumal & Rupali Varshney (Infosys) 21-9, 21-8.

Mixed doubles: Ratna Thalthoti & Y.V. Shalini (HSBC EDP) bt Tejeswani & Srikanth (Primus Global): 15-11, 8-15, 15-14.

Chess: Men: 1. Khitindra Dalai (Capgemini) 5 pts, 2. Kirti Sanchana (Verizon) 4 pts, 3. Sai Krishna Kommineni (Colruyt) 4 pts.

Women: 1. Gaddam Shiva Shruthi (Deloitte) 4 pts, 2. Harika Kuthati (Verizon) 4 pts, 3. D. Mounika 4 pts.

Big win for

Krishna University

Machilipatnam-based Krishna University defeated University of Agricultural Sciences, Bangalore 66-21 in a league fixture of the South Zone inter-university kabaddi (men) championship held at Acharya Nagarjuna University at Guntur on Wednesday.

The results: Periyar University bt Central University (Gulbarga) 77-11, Karunya University bt Rayalaseema 36-9, Thiruvalluvar bt Calicut 24-22, Gulbarga bt JNTU (Kakinada) 47-21, Yogi Vemana bt Rajiv Gandhi University of Health Sciences (Bangalore) 45-10, Krishna University bt University of Agricultural Sciences (Bangalore) 66-21.

Krishna archery team

The following archers will represent Krishna district senior archery team in the Andhra Pradesh senior inter-district archery championship to be held at AP Sports School at Hakimpet on December 5.

Compound boys: Phani Bhushana Rao, Sunendhu Roy, Ritul Chatterjee, A. Durgesh, Naveen Kumar, Nagarjuna Chandu, Lakshman Hareesh; Recurve: L. Naresh, T. Ravichandra.

Compound girls: Purvasha, P. Geethika Lakshmi, Y. Anusha Reddy, K. Jyosthna, M. Rishitha, G. Kavya; Recurve: M. Neelima.

Loyola triumphs

Andhra Loyola College defeated Kakarabharthi Bhavanarayana College 3-0 to win the Krishna University inter-collegiate table tennis tournament here on Wednesday. In the semifinals, Loyola scored a 3-0 victory over Siddhartha Arts and Sciences College.

Inter-zone cricket

Andhra Cricket Association’s under-14 inter-zone tournament will be held at the ACA-VDCA stadium, Visakhapatnam, and at the Dr. PVG Raju Sports Complex, Chintalavalasa near Vizianagaram, from Thursday to December 20.

Two teams each from North, Central and South zones of ACA will be participating in the tournament.

More In: SPORT | Today's Paper