Prasad (six for four) bowled APSRTC to a 10-wicket win over HMT Bearings in the A-Institution one-day league cricket championship here on Monday.

The scores:

A-Institution one-day league: Midhani 148 (Sunil Singh 53, Surya Kiran four for 16) lost to Postal 149 for four (Vijay Kumar 64 n.o., Suresh 37).

IDL 204 for nine (M. Charan 33, Anil 32, Ram 30, Kiran 35, Chandrashekar 50, Pankaj three for 30, Jafrey four for 50) bt CCMB 100 (Durga 30, Nagabusham 40, Murali five for 25, Anil five for 30).

HAL 156 (Gyanerhwar 34, Somaraju 34, Srikanth three for 33) lost to FCI 157 for eight (Srikanth Kadri 70 n.o.).

IICT 130 (Adai 30, Ijaz three for four, Heeralal five for 21) lost to BHEL 132 for five (Sashi 35, Parasram 35).

HMT Bearings 48 (Somesh four for six, Prasad six for four) lost to APSRTC 49 for no loss.

Commercial Taxes 174 (Danikal 45, Srikanth 48, Aviansh three for 43, M. Nicholas six for 27) bt Hyderabad Industries 154 (Aviansh 41, Mahandri four for 42,Venkat four for 29)

A-Division one-day league: Classic 115 (Arshad 40, Seshagiri three for 30, Charan four for 43) lost to Manchester 116 for four (Riaz 37, Seshagiri 50).

Team Kun 132 (Vikas 30, Sujay 30) lost to Vijaynagar 138 for four (P. Arun Kumar 101 n.o., Jitender three for 37).

Rohit XI 144 (E.M. Susheel 42, Pavan 37, Sailesh six for 32) lost to Pasha Beedies 147 for two (Sailesh 74 n.o., Harish 43).

Imperial 165 (Chirst 50, Suraj 52, E. Srikanth three for 28, Santosh three for 28) lost to MP Youngmen 166 for four (Prasad 37, E. Srikanth 51).

LNCC 153 (Murali Goud 83, Berada George five for 21, Jerome Arokianathan five for 22) lost to Sacred Hearts 154 for seven (Jerome Dean Peters 72).

OMC 235 (Srikanth 59, Satish 112, Ramraju four for 63) bt National 212 (P. N. Raju 33, Ramana 44, Satish five for 31).

AB Colony 233 for five (Vishal 39, Hasan 46, Zia 56, Nayan three for 62) bt Roshanara 119 (Nayan 42, Zia three for 15, Muffadal three for eight).

Walker Town 217 (Junaid 42, John 38, Joseph 30, Abdul Sami three for 42, Faraaz Baig three for 49) lost to Adam XI 218 for six (Md. Nadeem 42,Wajahath 58, Ashok four for 74).

St. Mary's 260 (Sridhar 122, Naga 39, Amir three for 79) bt Ameerpet 220 (Sharanpal 42, Santosh 58, Satish three for 31).

HBCC 211 for six (Jeethchandra 52, Waheed 35, Imran Khan 53, Nitesh Reddy 30, Bharath three for 40, Hassan three for 26) bt Azad 191 (Huasad Pandi 53, Baseer three for 30, Salam Bin Yousuf four for 35, Nitesh Reddy three for 25).

Sec'bad Club 159 (Sanjeev 35, Sudeep 32, S. Mallesh Yadav five for 46) lost to United 160 for eight (Anil Yadav 55, Ravi Charan 56, Aditya Singh three for 38, Sainath three for 39).

RK Puram 186 for eight (Harish 31,Vijay 45) bt SK Blues 118 for eight (Parmeshwar Reddy three for 30, Jairaj three for 41).

Gouds XI 176 (Tulsi Reddy 48, B. Srinivas Naik 32, Arun three for 64, Neerav three for 18) bt Future Star 123 (Nishood 51, S.T. Ramu four for 25).

Apex 204 (S Anwar Ali 46, Sohail 37, Addu 38,Vineet three for 62, Arvind three for 45, V. Sanjeev four for 47) bt MP Sporting 161 (Hashim three for 40, Azeem four for 52).

Tarakarama 172 (Swamy 33, Manikanta 50, Kiran Yadav four for 48, Moqueeth five for 36) lost to Youth CC 173 for four (Sunil Kumar 80, Das Vishnu 52, Sai Charan 35 n.o.).

South-end Raymonds 235 for seven (Rohit Kumar 70,Vinay Kumar 89) bt HGC 161 for nine (Preetesh Patel 76, Naresh Badri five for 45, Ajaz Ahmed three for 27).

MP Blues 309 for eight (Swaroop 57, Prabhu Kiran 50, Uday Goud 93 n.o., Surya four for 103) bt Cheerful Chums 134 (Harash Chala 30, Surya Prasad 30 n.o., Satish four for 30).

Hyder XI 137 (E. Abhinav three for 12) lost to Gaganmahal 138 for five (Atul 43, E. Abhinav 36).

Kishoresons 92 (S. Jaleel four for 27,G. Venkatesh four for 30) lost to Sagar XI 96 for six (Prakash five for 43).

Jagdeesh, Akshi win

Jagdeesh Krishna and S. Akshi won the junior boys' and girls' titles respectively in the Secunderabad Public School inter-school table tennis tournament, organised by Deccan Sports Academy, here.

The results (finals):

Cadet boys: S.F.R. Snehith (BVB Jubilee Hills) bt Sai Tejesh (DPS Nacharam) 11-6, 8-11, 11-8, 8-11, 11-9.

Cadet girls: Varuni Jaiswal (Times School) bt G. Praneetha (Shiv Shivani) 11-5, 11-6, 11-2.

Junior boys: Jagdeesh Krishna (Dayanand School) bt Goutham Krishna (Dayanand School) 11-7, 8-11, 8-11, 6-11, 11-8, 11-6, 12-10.

Junior girls: S. Akshi (PMS) bt Bhakti Dave (St. Francis) 11-8, 11-7, 11-6, 11-4 .

NPA posts win

National Police Academy scored a 74-62 win over VNR College in the second round of the Merugu Janardhan basketball tournament, organised by the Nizam Basketball Academy, at Nizam College here.

The scores: YMCA 63 (Srinath 17, Rohit 16, Kanna 10) bt VPG 34 (Vamshi 19).

NPA 74 (Sriganesh 29, Basha 19) bt VNR College 62 (Kabir 28, Dhruv 11).

More In: SPORT | Today's Paper