CHENNAI: Polar Circle and King’s Envoy may fight out the finish of the Class I Benares Plate (1,200m), the feature event of the races to be held here on Sunday (March 22).

There will be no false rails.

•BENARES PLATE (1,200m), Cl. I, 1-15 p.m.: 1. Numeric (1) Prem 60, 2. King’s Envoy (4) Milan 55.5, 3. Polar Circle (2) Ross 53 and 4. Exotic Duke (3) Manikandan 50.

1. Polar Circle, 2. King’s Envoy

•MERCURY PLATE (Div.I), (1,200m), 3-y-o only (Terms), 1-45: 1 Air Academy (1) S. Manohar 59, 2. Bureaucrat (4) Prem 59, 3. Heroic Epic (6) Milan 59, 4. Quest Of Victory (2) M. Venkatesh 57.5, 5. Divine Spirit (7) Ross 57, 6. Savannah Fleet (5) Miss Roopa 55.5 and 7. Rainbow View (3) Babul 52.5.

1. Divine Spirit,

2. Quest Of Victory, 3. Bureaucrat

•GOLD MINES PLATE (Div.I), (1,200m), Cl. II, 2-15: Dancer’s Wave (4) Prem 60, 2. Highland Wonder (1) Milan 60, 3. Art Historian (3) Miss Roopa 57.5, 4. First Emperor (2) Ross 60.5 and 5. Great Strides (5) S. Manohar 52.5.

1. Great Strides, 2. First Emperor

•MERCURY PLATE (Div.III), (1,200m), 3-y-o only (Terms), 2-45: 1. Beauchamp Prince (5) Casey 59, 2. Blushing King (2) Manikandan 59, 3. Eternal Legacy (4) Milan 57.5, 4. Fabulous Strike (3) Prem 57.5, 5. Cosmic Explorer (6) Babul 57 and 6. Vantage Point (1) M. Venkatesh 52.5.

1. Eternal Legacy,

2. Vantage Point

•GOLD MINES PLATE (Div.II), (1,200m), Cl. II, 3-15: 1. Autumn Pearl (4) Manikandan 60, 2. Cobra King (5) Casey 60, 3. Be My Hero (2) S. Manohar 57.5, 4. Magical Warrior (6) Babul 56.5, 5. Cape Royal (1) M. Venkatesh 54.5 and 6. Oasis Dream (3) Prem 58.5.

1. Be My Hero, 2. Magical Warrior

•QUEEN OF THE HILLS PLATE (1,200m), Cl. IV, 3-45: 1. Casino Knight (1) Casey 61, 2. Admiral’s Force (8) Prem 59.5, 3. Mischief Inhiseyes (5) Miss Roopa 55.5, 4. Sharp Star (4) Manikandan 55.5, 5. Dolphin Bay (2) S. Manohar 55, 6. The Chieftain (7) Babul 53, 7. Millennium Force (6) M. Venkatesh 52 and 8. Star Millionaire (3) Ross 50.

1. Admiral’s Force,

2. Casino Knight,

3. Star Millionaire

•MERCURY PLATE (Div.II), (1,200m), 3-y-o only (Terms), 4-15: 1. Honoured Guest (6) Miss Roopa 57.5, 2. Mountain Pride (2) Ross 57.5, 3. Swift Princess (7) Manikandan 57.5, 4. College Scholar (3) Milan 57, 5. King Crimson (5) M. Venkatesh 57, 6. Sea Crest (4) S. Manohar 55.5 and 7. Moonlight Music (1) Babul 55.5.

1. Moonlight Music,

2. College Scholar, 3. Sea Crest

•SUNNY LANDS PLATE (1,200m), 3-y-o only (Terms), 4-45: 1. Flash Dance (6) Mukesh Kumar 55, 2. Glory Of Gold (2) Bopanna 55, 3. Junior Khan (1) Saddam Iqbal 55, 4. Proud Catch (4) C. Murugan 55, 5. Tuyuq (3) Huzaif 55 and 6. Kiss Me (5) Lakshmanan 53.5.

1. Tuyuq, 2. Flash Dance

•TIRUCHUR PLATE (Div.I), (1,400m), Cl. V-B, 5-15: 1. Island Ruler (8) Lakshmanan 61, 2. Ocean Conqueror (2) Miss Roopa 61, 3. Trojan River (7) Huzaif 61, 4. Path Of Honour (4) C. Umesh 60.5, 5. Revolving Star (1) Venkatesan 60.5, 6. Yahoodotcom (3) Zulquar Nain 60.5, 7. Amazing Blaze (9) D. Huffton 60, 8. Storm Flight (5) Saddam Iqbal 60 and 9. Grand Tradition (6) C. Murugan 50.

1. Path Of Honour,

2. Storm Flight, 3. Island Ruler

•TIRUCHUR PLATE (Div.II), (1,400m), Cl. V-B, 5-45: 1. King Tudor (8) Huzaif 60.5, 2. Roman Spirit (5) Zulquar Nain 60.5, 3. Dashing Brave (7) C. Umesh 60, 4. Polar Magic (4) Bopanna 60, 5. Regal Secret (6) Casey 60, 6. King’s Delight (3) Akbar 59, 7. Quadrigar (1) Saddam Iqbal 57 and 8. Royal Marine (2) C. Murugan 56.

1. Roman Spirit, 2. Regal Secret,

3. Dashing Brave

Day’s best: Admiral’s Force

Double: Divine Spirit–

Eternal Legacy

Jkt: 6, 7, 8, 9 & 10; Tr: 8, 9 & 10.

More In: SPORT | Today's Paper