UDHAGAMANDALAM: Grand Madame appeals most in the Class I Chamundi Plate (1,200m), the feature event of the races to be held here on Sunday (May 16).

COURTALAM PLATE (1,200m), maiden 3-y-o only (Terms), 10-30 a.m: 1. Soft Switch (2) Bopanna 55 and 2. Blazing Time (1) Zulquar Nain 53.5.

Soft Switch

CHAMUNDI PLATE (1,200m), Cl. I, 11-00: 1. Flashing Star (4) Rajendra Singh 60, 2. Grand Madame (2) Ross 58.5, 3. Flaming Ace (3) Miss Roopa 54 and 4. Noble View (1) Prem 54.

1. Grand Madame, 2. Flashing Star

VICTORY SIGN PLATE (Div. I), (1,200m), 3-y-o only (Terms), 11-30: 1. Ocean Jupiter (1) Kabthar 60.5, 2. Supersticous (3) Miss Roopa 60.5, 3. Aspects Of Love (6) Manikandan 59, 4. Rainbow Lady (2) Rajendra Singh 59, 5. Kings Ransom (7) Babul 58.5, 6. Bare Necessities (5) Ross 54 and 7. Viking Valor (4) M. Venkatesh 51.5.

1. Supersticous, 2. Aspects Of Love, 3. Rainbow Lady

TIGER TRAILS PLATE (Div. I), (1,200m), Cl. IV, 12-00 noon: 1. Star Hopeful (5) Prem 61, 2. Super Flash (1) Ross 58.5, 3. Star Millionaire (8) Rajendra Singh 58, 4. All My Colours (6) Babul 57.5, 5. Kingdom Of Heaven (4) C. Velu 56.5, 6. Star Image (7) M. Venkatesh 56, 7. Pastiche (3) Kabthar 55, 8. Associator (9) Manikandan 52, 9. Assert The Right (10) Miss Roopa 51.5 and 10. Royal Glint (2) Mukesh Kumar 50.

1. All My Colours, 2. Associator, 3. Kingdom Of Heaven

VICTORY SIGN PLATE (Div. II), (1,200m), 3-y-o only (Terms), 12-30 p.m: 1. Prince Pirate (3) Kabthar 60.5, 2. River Phoenix (7) Rajendra Singh 60.5, 3. Be My Valentine (1) Miss Roopa 59, 4. Colour Me Pretty (5) Ross 59, 5. Golden Cascade (2) Manikandan 57, 6. Pacific Sunrise (6) Babul 55.5 and 7. Cative Heart (4) C. Brisson 51.5.

1. Be My Valentine, 2. Pacific Sunrise, 3. River Phoenix

TIGER TRAILS PLATE (Div. II), (1,200m), Cl. IV, 1-00: 1. Formidable Force (1) Rajendra Singh 60, 2. Regal Reform (3) Ross 60, 3. Top Romance (6) Prem 58.5, 4. High Regard (7) C. Velu 58, 5. Mejestical (9) M. Venkatesh 57.5, 6. Chief's Dream (5) Babul 56, 7. The Chieftain (2) Miss Roopa 54, 8. Divine Gleam (8) Kabthar 51, 9. King Of Rhythm (4) Bopanna 51 and 10. Treasure Cove (10) A. Hussain 51.

1. Top Romance, 2. Chief's Dream, 3. Formidable Force

KODAI PLATE (1,300m), Cl. II, 1-30: 1. Right Again (2) Prem 60, 2. Fantastic Quest (4) Miss Roopa 58.5, 3. Champ Forever (5) Rajendra Singh 56.5, 4. National Trust (3) Ross 55.5 and 5. Best Of The Blues (1) Manikandan 55.

1. Champ Forever, 2. Fantastic Quest

BAVANISAGAR PLATE (1,200m), Cl. III, 2-00: 1. Resounding Glory (6) Rajendra Singh 60, 2. Forest Knight (3) Ross 57, 3. Newfoundland (4) C. Velu 56, 4. Royal Heir (1) Prem 53, 5. South Star (5) M. Venkatesh 53 and 6. Red Apache (2) Miss Roopa 52.

1. South Star, 2. Forest Knight

ALLEPPEY PLATE (1,800m), Cl. V-B, 2-30: 1. Royal Marine (6) Bopanna 62, 2. Allanridge (2) A. Hussain 61.5, 3. Mystic Powers (3) C. Umesh 61, 4. Roman Spirit (4) Sham Kumar 61, 5. Scent Of Victory (7) C. Brisson 60, 6. Lord Of Vision (5) Anand Kumar 59.5, 7. Galloping Blues (1) Casey 57, 8. Majestic Missile (9) S. Manohar 56 and 9. Some More Time (8) Huffton 50.

1. Mystic Powers, 2. Royal Marine, 3. Scent Of Victory

Day's best: Champ Forever

Double: Grand Madame – Be My Valentine

Treble: 7, 8 & 9.

More In: SPORT | Today's Paper