Fantastic Quest runs with a good chance in the Class I Madras Race Club Gold Cup (1,200m), the feature event of the races to be held here on Wednesday (May 18).

COURTALAM PLATE (1,200m), maiden 3-y-o only (Terms), 10-15 a.m.: 1. Scannon (1) S. Manohar 55, 2. Trojan World (2) Zulquar Nain 55 and 3. Fashion Star (3) Bopanna 53.5.

1. Trojan World, 2. Fashion Star

BHAVANI SAGAR PLATE (Div. I), (1,200m), Cl. III, 10-35: 1. Xian (7) Rajendra Singh 60, 2. The Honorable (2) Prem 59.5, 3. Kings Ransom (4) Casey 58.5, 4. Fly For Sure (3) Ross 58, 5. Prince Pirate (5) Kabthar 56.5, 6. Ready To Mingle (1) Babul 55.5 and 7. Mystery Knight (6) Miss Roopa 54.

1. Ready To Mingle,

2. Prince Pirate,

3. Mystery Knight

BI-CENTENARY CUP (1,200m), Cl. IV, 10-55: 1. Noble Kingdom (7) Kabthar 60, 2. Valiant Romeo (6) Babul 58.5, 3. Visionary (8) Rajendra Singh 58, 4. Star Image (4) Prem 56.5, 5. Assert The Right (3) C. Velu 54.5, 6. The Chieftain (5) Miss Roopa 53, 7. Cuba Libre (1) Ross 51.5 and 8. Roy Joy (2) C. Umesh 50.

1. Cuba Libre, 2. Visionary,

3. Star Image

MADRAS RACE CLUB GOLD CUP (1,200m), Cl. I, 11-15: 1. Beauchamp Prince (2) C. Velu 60, 2. Highland Wonder (6) Prem 55, 3. Gold Crusader (3) Miss Roopa 54, 4. Badge Of Gold (1) Rajendra Singh 53.5, 5. Fantastic Quest (5) Ross 53.5 and 6. Salsa King (4) Kabthar 52.

1. Fantastic Quest,

2. Badge Of Gold

KODAI PLATE (1,300m), Cl. II, 11-35: 1. Autumn Pearl (1) Casey 60, 2. Imperator (2) Miss Roopa 60, 3. Star Flight (5) Rajendra Singh 60, 4. Heroic Epic (3) Prem 58.5, 5. Handsome Falcon (4) C. Velu 54, 6. Empirical (7) Ross 50.5 and 7. Forever Mark (6) Babul 50.

1. Heroic Epic, 2. Imperator,

3. Star Flight

BHAVANI SAGAR PLATE (Div. II), (1,200m), Cl. III, 11-55: 1. Magnanimity (6) Rajendra Singh 60, 2. Cobra King (1) C. Velu 59, 3. National Trust (3) Ross 59, 4. Classic Host (4) Prem 57.5, 5. Red Apache (5) Miss Roopa 57, 6. Imperial Gate (7) Babul 56 and 7. Golden Symbol (2) Kabthar 53.

1. Magnanimity,

2. National Trust,

3. Red Apache

VICTORY SIGN PLATE (Div. I), (1,200m), maiden 3-y-o only (Terms), 12-15 p.m.: 1. Dazzler (4) C. Velu 55, 2. Dream Come True (1) Md. S. Alam 55, 3. Knight And Day (6) Miss Roopa 55, 4. My Talisman (8) Prem 55, 5. Color Me Crazy (7) Kabthar 53.5, 6. Desert Rays (5) Ross 53.5, 7. Hurricane Lady (3) N. Murugan 53.5 and 8. Opera Bay (2) Rajendra Singh 53.5.

1. Desert Rays, 2. Opera Bay,

3. Knight And Day

VICTORY SIGN PLATE (Div. II), (1,200m), maiden 3-y-o only (Terms), 12-35: 1. Pantomime (5) Kabthar 55, 2. Rocket Flare (1) Miss Roopa 55, 3. Canadian Sunset (6) S. S. Azad 53.5, 4. Concerto (3) Babul 53.5, 5. Fancy Mover (4) C. Velu 53.5, 6. Flying Colours (7) Bopanna 53.5, 7. Princess Royal (8) Rajendra Singh 53.5 and 8. Star Of Fashion (2) Ross 53.5.

1. Star Of Fashion,

2. Fancy Mover,

3. Rocket Flare

ALLEPPEY PLATE (1,800m), Cl. V-B, 1-00: 1. Silent Hunter (1) C. Brisson 61, 2. Red Typhoon (10) Huzaif 60.5, 3. Star Magnitude (4) C. Umesh 59, 4. Royal Marine (6) M. Srinivasan 56, 5. Beau Gallant (8) Manikandan 55.5, 6. Rudimentary (2) S. Manohar 54.5, 7. Solar Rhythm (3) Saddam Iqbal 52.5, 8. Treasure Cove (5) Zulquar Nain 50.5, 9. Exemplaire (7) C. Murugan 50 and 10. Majestic Missile (9) Mukesh Kumar 50.

1. Royal Marine,

2. Solar Rhythm,

3. Silent Hunter

Day's best:Cuba Libre

Double:Fantastic Quest-

Magnanimity

More In: SPORT | Today's Paper