Directorate of Health Services (DHS) overcame Subash FC by a solitary goal in the Thirvananthapuram district ‘B' division football league at the Central stadium on Tuesday.

In another match, Golden Eagles and BPBPM drew 1-1.

Easy for Tvm

At, Sasthamcota, Thiruvananthapuram crushed Kottayam by 10 wickets in the South Zone under-16 women's cricket tournament on Tuesday.

In another match Alappuzha bounced back into contention after defeating Kollam by eight wickets.

The scores:

Kottayam 93 for five in 25 overs (Jinumol Baby 34) lost to Thiruvananthapuram 94 for no loss in 18 overs (Deepthi 32 not out).

Kollam 118 for seven in 25 overs lost to Alappuzha 119 for two in 17 overs (Hanna 39 not out).

Boys CC posts win

Boys CC scored a facile 112-run win over Attingal CC in the TDCA ‘D' division league here on Tuesday.

In another match, Golden Wheel CC defeated Friends CC by six wickets.

The scores:

Boys CC 182 for eight in 27 overs (Prajith 52, Suraj 41, Judson 39, Aravind three for 34, Jinu three for 50) bt Attingal CC 70 in 20.5 overs (Santhosh three for 12).

Friends CC 156 in 28 overs (Anilkumar 35, S.R. Rahul 34, K. Sajeer five for 50, Rajeev three for 41) lost to Golden Wheel CC 157 for four in 19.2 overs (Varshabindu 46, Arunlal 30, Arun three for 29).

Mixed luck for Thrissur

It was mixed luck for Thrissur boys in the Sree Gokulam State Youth basketball championships at the Shanthal Jyothi floodlit indoor stadium at Thodupuzha on Tuesday.

Thrissur downed Ernakulam 44-21 but later lost to a strong Alappuzha side 42-67 in group ‘A'.

In group ‘B' Malappuram slumped to its second straight defeat while Idukki and Kasaragod scored wins in Group ‘C' and ‘D' respectively.

In the girls' section, last year's runner-up Thrissur started its campaign in style with an easy 36-7 win over Wayanad in group ‘A'. However, Wayanad recovered well to score a 33-28 win over Ernakulam later in the day.

The results (league): Boys: Group ‘A': Thrissur 44 (Abdul Majeed 14, Antony Johnson 12) bt Ernakulam 21 (Ragees Bhasheer 10); Alappuzha 67 (Sanjay 17, Sohul K.Lal 10) bt Thrissur 42 (Antony Johnson 13). Group ‘B': Pathanamthitta 51 (Denny George 10, Rahul Raj 10) bt Malappuram 26; Kottayam 51(Ajith P.Thomas 14, Raju Chacko 10) bt Malappuram 27 (Bristo Vijayan 17). Group ‘C': Idukki bt Kollam 33-14; Palakkad 29 (K.A. Manu 11) bt Kollam 24 (Johnson 13). Group ‘D': Kasaragod 36 (Akshay Suresh 20) bt Wayanad 32 (Akshay Joshi10).

Girls: Group ‘B': Thrissur 36 (Aswathy S.Thampy 10) bt Wayanad 7; Wayanad 33 (P.A.Amla 12, Anla 10) bt Ernakulam 28 (Sharanya P. Menon 14, Jaicy Jose 12). Group ‘C': Kasaragod 32 (Anju Jose 13) bt Thiruvananthapuram 29 (J. Suchithra 10). Group ‘D': Kottayam 51 (Aiswarya 15) bt Palakkad 11; Kozhikode 31 (Rhea Jinendran 16, Elizabeth Hillarios 10) bt Alappuzha 3 .

More In: SPORT | Today's Paper