Coimbatore: Chinmaya International Residential School (CIRS) tallied 263 points to emerge the overall champion of the L.A. Group inter-school swimming championship here on Friday.

The results: Boys: Juniors: 15-17 years: 100m backstroke: 1. Divakar (Perks), 2. Shaurya (CIRS), 3. Arpit (CIRS). 50m freestyle: 1. Divakar, Shaurya, 3. Harsh. 4x50m freestyle: 1. CIRS, 2. Perks, 3. GRD. 50m backstroke: 1. Divakar, 2. Shaurya, 3. Gowtham (CIRS). 50m butterfly: 1. Sanjay Srivatsav (KV), 2. Gowtham, 3. Harish (CIRS). 50m breaststroke: 1. Rohit (CIRS), 2. Vineet (CIRS), 3. Gowtham.

13-14: 100m freestyle: 1. Dhurva (CIRS), 2. Shiva (CIRS), 3. Mohammed Riaz (Perks). 50m breaststroke: 1. Karan (CIRS), Harish (CIRS), 3. Anish (CIRS). 50m freestyle: 1. Dhurva, 2. Shiva, 3. Anish.

Sub-juniors: 11-12: 50m breaststroke: 1. Karthik (Stanes), 2. Perezhil (Perks), 3. Krishna (CIRS). 50m freestyle: 1. Karthik, 2. Abishek (CIRS), 3. Prezhil (Perks)

9-10: 50m butterfly: 1. Vishak (Stanes), 2. Shanthanu (CIRS), 3. Ragunathan (National Model). 50m freestyle: 1. Visak (Sachidananda), 2. Shantanu (CIRS), 3. Muthu Prakash (SSVM).

6-8: 25m breaststroke: 1. J. Yaswanth Krishna (Stanes), 2. P. Haswanth (Suguna PPS), 3. Ebin (Perks).

Girls: 15-17: 100m freestyle: 1. D.N. Induja (Krishnammal), 2. Aishwarya (CIRS), 3. Madhumitha (Perks). 50m breaststroke: 1. Aishwarya, 2. Nanditha (CIRS). 50m freestyle: 1. Madhumitha, 2. Devita (CIRS), 3. Sharmila (SSVM). 4x50m freestyle: 1. CIRS, 2. Perks, 3. SSVM. 50m backstroke: 1. T. Nivetha (CIRS), 2. Madhumitha, 3. Jayalakshmi (Perks). 50m butterfly: 1. Aishwarya, 2. Nanditha, 3. Sharmila.

13-14: 100m freestyle: 1. Roshini Ravi (Perks), 2. Uma Prakash (CIRS), 3. Pooja Harjani (CIRS). 50m freestyle: 1. Roshini Ravi, 2. Uma Prakash, 3. Pooja.

11-12: 50m breaststroke: 50m freestyle: 1. Gowri (Sachidananda), 2. G. Ranjeetha (Perks), 3. Divya Bharathi (Perks).

9-10: 50m butterfly: 1. M. Amita (Perks), 2. Anju (Perks), 3. Aarthi (CIRS). 50m breaststroke: 1. Vijitha (Perks), 2. Gowri (Sachidananda), 3. G. Visalakshi (SSVM). 50m freestyle: 1. Amutha (SSVM), 2. Alamelu (Vidya Vikasini), 3. Arthi (CIRS).

6-8: 25m breaststroke: 1. Sri Varshini Gopalakrishnan (Stanes), 2. Bhavika Durga (BVB), 3. Srinithi (SSVM).

Satbir, Kutti win

Satbir Singh of 103 Battalion and Sree Kutty of 105 Battalion clinched the triple jump gold for men and women respectively in the inter RAF battalion athletic championship here.

The results: Men: Pole vault: 1. P.D. Pradeep (101BN), 2. Santhana Raman (105BN), 3. Sriniwara Rao (99BN). Triple jump: 1. Satbir Singh (103BN), 2. K. Udaya (103BN), 3. Arvind Kumar (105BN).

Women: 400m: 1. Mariyamma Jorge (105BN), 2. Lilly Latha (105BN), 3. P. Yasodha (107BN). Triple jump: 1. Sree Kutti (105BN), 2. Muthu Maheswari (101BN), 3. Sajitha (108BN).

More In: SPORT | Today's Paper