Udhagamandalam: Great Strides, who maintains form, may repeat in the Class I Ambur Plate (1,200m), the feature event of the races to be held here on Friday (June 16).

1 PALLADAM PLATE (Div. II) (1,400m) Cl. VB 11-00 a.m: 1. Native Harmony (1) Babul 60, 2. Grey Eagle (4) Senthil Kumar 57, 3. Beauchamp Hero (2) Milan 56.5, 4. Alphonso (9) Rajendra Singh 55.5, 5. Regent Court (8) Huzaif 54.5, 6. Borzu (7) S. Manohar 54, 7. Dazzling Gold (5) Kabthar 53.5, 8. Supreme General (6) Manikandan 53 and 9. Democratie (3) Ross 52.

1. Alphonso, 2. Native Harmony, 3. Grey Eagle

2 AHMEDABAD PLATE (Div. I) (1,200m) Cl. IV 11-30: 1. Forcing Bid (8) Babul 60, 2. Dashing Brave (2) M. Venkatesh 57, 3. Minstrel Girl (9) S. Manohar 56, 4. Royal Celebrity (3) Rajendra Singh 54.5, 5. Browning (1) Mohan 53, 6. Great Crusader (5) Ross 53, 7. Royal Recreation (7) Milan 53, 8. Young Warrior (4) Kabthar 53 and 9. Royal Valour (6) Manikandan 52.5.

1. Forcing Bid, 2. Royal Recreation, 3. Browning

3 AMBUR PLATE (1,200m) Cl. I 12-00 noon: 1. Great Strides (1) Rajendra Singh 60, 2. Ministrel Heights (4) S. Manohar 47, 3. Frantic (2) Babul 47 and 4. Star Admiral (3) Ross 47.

1. Great Strides, 2. Star Admiral

4 FOREST HILLS PLATE (1,200m) Cl. II 12.30 p.m: 1. Man Of Honour (3) Mohan 60, 2. Secret Warrior (2) Rajendra Singh 56, 3. Moon Emperor (4) Milan 52 and 4. Rahil (1) Ross 49.5.

1. Secret Warrior, 2. Moon Emperor

5 MONSOON CUP (1,400m) Cl. VA 1-00: 1. Capannelle (5) Babul 60, 2. Pay Check (10) Ross 58.5, 3. Early Bird (7) Milan 57.5, 4. Supreme Act (9) Mohan 55.5, 5. Aguilas (1) Rajendra Singh 54, 6. Queen Of Palms (6) Senthil Kumar 54, 7. Mustang Royal (4) M. Venkatesh 53, 8. Brave Victor (8) S. Manohar 52.5, 9. Wonder Wheel (3) Kabthar 50.5 and 10. Eagle Sky (2) Manikandan 49.

1. Supreme Act, 2. Brave Victor, 3. Early Bird

6 PALLADAM PLATE (Div. I) (1,400m) Cl. VB 1-30: 1. Aerobatic (9) Mohan 60, 2. Elegant Embrace (8) Rajendra Singh 57.5, 3. High Chief (7) Milan 54.5, 4. Roman King (6) Senthil Kumar 54.5, 5. Chief Celebrity (2) Babul 51.5, 6. Desert Boy (1) S. Manohar 50.5, 7. Instant Appeal (5) Ross 50, 8. Amazing Blaze (4) Kabthar 49.5 and 9. Route To Gold (3) Manikandan 47.5.

1. Instant Appeal, 2. Amazing Blaze, 3. Aerobatic

7 AHMEDABAD PLATE (Div. II) (1,200m) Cl. IV 2-00: 1. Bold Chieftan (9) Senthil Kumar 60, 2. Coded Message (5) Manikandan 57, 3. Forever Mine (6) Milan 56.5, 4. Generous Prince (8) Ross 56, 5. Ivory Bay (7) Rajendra Singh 56, 6. King's Delight (2) Babul 56, 7. Royal Marine (4) S. Manohar 56, 8. King's Opera (3) M. Venkatesh 56 and 9. Star Impulse (1) Mohan 55.5.

1. Bold Chieftan, 2. King's Delight, 3. Ivory Bay

8 PALLADAM PLATE (Div. III) (1,400m) Cl. VB 2-30: 1. Millionaire (1) Senthil Kumar 60, 2. Ocean Spirit (4) Rajendra Singh 57, 3. Silver Templar (6) Mohan 55.5, 4. High Accolade (8) Milan 54, 5. Secret Prospector (5) Ross 52.5, 6. Noble Executive (7) M. Venkatesh 51.5, 7. Fabuleux Dancer (3) S. Manohar 49.5 and 8. Sky Bullet (2) Kabthar 49.

1. Fabuleux Dancer, 2. Noble Executive, 3. Secret Prospector

9 NICOBAR PLATE (1,300m) Cl. III 3-00: 1. Natural Blitz (8) M. Venkatesh 60, 2. Amazing Strides (7) Senthil Kumar 59, 3. Name And Fame (4) Mohan 56, 4. Simply Special (3) Rajendra Singh 55, 5. Noble Flash (2) Ross 54.5, 6. Path Of Fortune (6) Milan 53.5, 7. Perfect Venue (1) Manikandan 53 and 8. Great Occasion (5) Kabthar 52.

1. Simply Special, 2. Amazing Strides, 3. Perfect Venue

10 FAREWELL CUP (1,200m) maiden 3-y-o only (Terms) 3-30: 1. Handsome Grey (6) Manikandan 55, 2. Kingdom Of Heaven (2) S. Manohar 55, 3. Olympic Hero (5) Babul 55, 4. Sabre Knight (7) Kabthar 55, 5. Crystal Bounty (3) Rajendra Singh 53.5, 6. Fawn Princess (-) (-) 53.5, 7. Sunshine Coast (9) Senthil Kumar 53.5, 8. Top Millennium (8) Mohan 53.5 and 9. Wondrous Pearl (4) Ross 53.5.

1. Sunshine Coast, 2. Crystal Bounty,3. Wondrous Pearl

Day's best: Forcing Bid

Double: Great Strides

Simply Special

Treble (i): 5, 6 & 7; (ii): 8, 9 & 10.

At Chennai: Jackpot: 6, 7, 8, 9 & 10. Treble: 8, 9 & 10.

More In: SPORT | Today's Paper