NEW DELHI: Girish Koushik looks poised to spearhead India's first-ever medal sweep in any age-group of the World Youth chess championship at Batumi, Georgia, after opening a 1.5-point lead in the Open (under-10) section following the ninth round on Thursday.

Koushik, followed by five other Indians, is well on way to bringing back the title won last year by Sahaj Grover.

Though N. Srinath (under-12) slipped to the joint third spot, leaders Ch Mohineesh (under-8), D. Harika (girls' under-18), K. Sai Nirupama and Ch Sahajasri (both girls' under-10) and M. Navyavyshnavi (girls' under-8) remained in the hunt for gold medals with just two rounds remaining.

The results (Indians unless stated): Ninth round: Open: Under-8: Ch. Mohineesh (8.5) bt Manuel Petrosyan (Arm, 7); Jan-Krzysztof Duda (Pol, 6) lost to Prince Bajaj (7.5); B. Kumaran (6) drew with Romazan Suleymanli (Aze, 6); Grigori Kostanyan (Arm, 6) bt Soumya Sharma (5); Dviatoslav Diatlov (Ukr, 5) lost to Lohit Neela (6); M. Satvik (5.5) bt Adil Ishmukhamaetov (Kaz, 4.5); Marius Abramciuc (Mda, 4.5) lost to Harsha Vardan Reddy (5.5); Lasha Savin (Geo, 5.5) bt Bharat Roshik (4.5).

Under-10: Girish Koushik (8.5) drew with Sayantan Das (6.5); Vijaya Kanth (6.5) drew with R. Eswar (6.5); Kacper Drozdowski (Pol. 6.5) drew with G. V. Sai Krishna (6.5); Y. V. K. Chakravarthi (7) bt M. L. Abhilash Reddy (6); Mugil Jayavel (5.5) lost to Irakli Beradze (Geo, 6.5); Shiven Khosla (6.5) bt Norayr Totosyan (Arm, 5.5); Vigram (5.5) drew with Agil Pirverdiev (Aze, 5.5); Vasantha Varman (4) lost to Mamuka Kochakidze (Geo, 5); Laurence Matheson (Aus, 4) lost to Kharma Pandya (5); Sudharshan Surya (3.5) drew with Mihai Dobre (Rom, 3.5).

Under-12: N. Srinath (7) drew with Illya Nyzhnyk (Ukr, 7.5); Sahaj Grover (6.5) bt Prasanna Rao (5.5); Fenil Shah (6.5) bt Vishwanath Prasad (5.5); Song Raymond (Aus, 5) lost to V. A. V. Rajesh (6.5); Liu Guanchu (Chn, 5.5) drew with Vidit Gujarati (5.5); Bakberdi Zhandarbekov (Kaz, 5) lost to Adith Jagadish (6); L. Sri Harsha (6) bt Nodar Lortkipanidze (Geo, 5); Harihara Sudan (4.5) drew with Fuad Akhmadzade (Aze, 4.5); Harsh Karnati (4.5) bt Rustam Bayramov (Aze, 3.5); Anand Reddy (3) lost to Giorgi Kantaria (Geo, 4); Antonio Furtado (3) drew with Lukas Zitinskas (Ltu, 3.5); Rian Cox (RSA, 1.5) lost to Suresh Nani (2).

Under-14: B. Adhiban (6.5) bt Stef Soors (Bel, 5.5); Y. Sandeep (5) bt Bahruz Rzayev (Aze, 5); Nikolaos Aggelis (Gre, 4) lost to K. Priyadarshan (5); Ivan Dvornicen (Mda, 3) lost to S. Nitin (4).

Under-16: Raja Panjwani (Can, 6) bt Aswin Jayaram (5); Asghar Golizadeh (Iri, 5.5) bt Sai Srinivas (4.5); Geronti Maisuradze (Geo, 4.5) lost to S. P. Sethuraman (5).

Under-18: Maxim Rodshtein (Isr, 6) bt S. Arun Prasad (5); G. Rohit (5) lost to Daniele Vocaturo (Ita, 6).

Girls: Under-8: M. Navyavyshnavi (7.5) bt Ivana Furtado (7); Elena Bulmaga (Mda, 6.5) drew with U. Ashwini (6); M. Mahalakshmi (6.5) bt Sweety Patel (6); Ketevan Abramishvili (Geo, 5) lost to Shoumi Mukherjee (6); Shreya Gomini (5) w.o. Ana Tedoshvili (Geo, 6).

Under-10: Filiz Osmanodja (Ger, 7) lost to K. Sai Nirupama (7.5); Ch. Sahajasri (7.5) bt Uliviyya Fataliyeva (Aze, 6.5); B. Pratusha (6) bt Mariam Choladze (Geo, 5); Nishtha Gupta (4) lost to Simoneta Ivanova (Bul, 5); Uma Bharathi (4) lost to Paula Rodriques (Col, 5); K. Deepika (4) lost to Daria-Ioana Visanescu (Rom, 5); M. Priyadarshini (4) bt Basak Abdimanoglu Beste (Tur, 3); Suzana Posmuga (Cro, 3.5) drew with G. Aiswarya (3.5).

Under-12: Mariam Danelia (Geo, 8.5) bt Padmini Rout (6); Hanna-Marie Klek (Ger, 4.5) lost to J. Mohana Priya (5.5); Ana Kuchava (Geo, 4) drew with G. Sirisha (4).

Under-14: Mariya Muzychuk (Ukr, 7) lost to P. Lakshmi Sahiti (6.5); Liza Soloviova (Ukr, 5) lost to Pon N. Krithika (6); Bhakti Kulkarni (5) drew with Shun Fanghui (Chn, 5.5); Pallabi Roy (4.5) lost to Katharina Newrkla (Aut, 5.5); Ayda Radfar (Iri, 5.5) bt Devangi Patankar (4.5).

Under-16: I. Ramya Krishna (5.5) bt Nazi Makhatadze (Geo, 4.5); Dhyani Dave (5) bt Nadezda Somova (Lat, 4); Maria Vladimirova (Bul, 3.5) lost to P. Uthra (4.5); Sarah Chan Wei-Qi (Sin, 3.5) bt V. Priyadarshini (0.5).

Under-18: Marta Przezdziecka (Pol, 5.5) lost to D. Harika (7); An Zhixiao (Chn, 6) drew with Mary Ann Gomes (6).

More In: SPORT | Today's Paper