Pune: Oasis Star, who is in great heart, may win the Turf Club Trophy, the main event of the races to be held here on Sunday (Aug. 2).

False rails will be announced two hours before the first race.

1. ALBERTINI PLATE (Div. II) (1,200m), Cl. IV, rated 20 to 46, 1-30 p.m: 1. Alaska (7) Zameer 59, 2. Step By Step (8) Srinath 59, 3. Crescendo (5) Rathore 58.5, 4. Rodrigo (1) I.Shaikh 58.5, 5. Salvador Dali (6) Aadesh 58.5, 6. Shabdeez (3) Bhagwat 58, 7. Molto Bella (2) Shelar 57.5 and 8. Chieftain (4) Chandrakant 57.

1. Step By Step, 2. Shabdeez, 3. Molto Bella

2. ALBERTINI PLATE (Div. I) (1,200m), Cl. IV, rated 20 to 46, 2-00: 1. Blue Jay (1) V.Walkar 59.5, 2. Slickkit (9) I.Shaikh 59.5, 3. La Joie De Vie (2) Stephane 59, 4. Calypso Dancer (6) Srinath 58, 5. Equality (8) P.Ajay 58, 6. The Tempest (4) Appu 57, 7. Marine Zone (5) N.Jodha 56, 8. Paper King (7) Kamlesh 55 and 9. Solid Rock (3) Dashrath 52.

1. Calypso Dancer, 2. Paper King, 3. La Joie De Vie

•POTENTIAL CHAMPION TROPHY (1,000m), Unraced 3-y-o only, 2-30: 1. Blazing Spectacle (10) B.Prakash 56, 2. El Tropico (9) Shelar 56, 3. Green Signal (1) Pradeep 56, 4. Hunter Bay (3) V.Walkar 56, 5. Lampard (8) N.Alam 56, 6. Aberdovey (11) Dashrath 54.5, 7. Alize (2) Kharadi 54.5, 8. Fragrances (12) C.Rajendra 54.5, 9. Miss Pinky (5) Kamlesh 54.5, 10. River Divine (7) I.Chisty 54.5, 11. Saffron (4) C.S.Jodha 54.5 and 12. Sea Value (6) Appu 54.5.

1. Blazing Spectacle, 2. Fragrances, 3. Sea Value

4. STAR COMRADE PLATE (2,000m), Cl. III, rated 40 to 66, 3-00: 1. Swahili (2) B.Prakash 59, 2. Congrats (-) (-) 58.5, 3. Tsesebe (1) Parmar 54, 4. Tromos (3) S.Nayak 53 and 5. Notable Runner (4) C.S.Jodha 52.

1. Swahili, 2. Tromos

5. LUFTHANSA AUGUST HANDICAP (1,400m), 3-y-o only, rated 20 to 46, 3-30: 1. Harmonica (3) Aadesh 59, 2. Noble Salute (2) B.Prakash 55, 3. Caustic Finale (1) C.Rajendra 53.5, 4. River Minstrel (5) Shelar 52.5 and 5. Sea Star (4) I.Chisty 52.5.

1. Harmonica, 2. Noble Salute

6. TURF CLUB TROPHY (Grade III) (1,400m), 4-y-o & over, 4-00: 1. Oasis Star (5) Srinath 59, 2. Personified (6) B.Prakash 55, 3. Beyond Belief (7) I.Chisty 52, 4. Cotswold Arms (4) Parmar 52, 5. Juventus (2) Kamlesh 52, 6. Aquilo (1) Kharadi 49.5 and 7. Spica (3) N.Jodha 48.

1. Oasis Star, 2. Aquilo, 3. Juventus

7. HER MAJESTY TROPHY (1,000m), Cl. I, rated 80 and upward, 4-30: 1. Oyster Pearl (11) Srinath 60, 2. Lago Medio (9) Appu 59, 3. River Dancer (6) Parmar 58, 4. Cairndhu (1) Aadesh 56.5, 5. Balthazaar (10) M.Narredu 55.5, 6. Enceladus (8) Dashrath 55.5, 7. Monopoly (4) I.Chisty 55, 8. Angels Glory (5) B.Prakash 53.5, 9. Call To Arms (2) Shelar 53, 10. Major Roberts (3) J.Chinoy 51 and 11. Star Impact (7) S.Kamble 50.

1. River Dancer, 2. Monopoly, 3. Angels Glory

8. NELSON RIVER PLATE (1,800m), Cl. V, rated 00 to 26, 5-00: 1. Victor Ivanov (11) S.Nayak 60.5, 2. Sir Taj (6) Ikram 58.5, 3. Es Sider (5) N.Jodha 57.5, 4. Magical Mantra (9) C.S.Jodha 57.5, 5. Saarah (3) S.Chinoy 57.5, 6. Flo Nightingale (8) S.K.Jadhav 56.5, 7. Winning Treat (10) D.S.Rathore 56, 8. Starlite Express (7) Stephane 54.5, 9. Regina (-) (-) 52, 10. Oriental Jewel (1) Shailesh 50.5, 11. Yowza (2) J.Chinoy 50 and 12. Nara (4) Dashrath 49.

1. Yowza, 2. Starlite Express, 3. Es Sider

Day’s best: Swahili

Double: Harmonica — River Dancer

Jackpot: 4, 5, 6, 7 & 8.

Treble: (i) 2, 3 & 4. (ii) 6, 7 & 8.

Tanala: All races.

Super Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7 & 8.

More In: SPORT | Today's Paper