Sports Reporter

VIJAYAWADA: Haryana topped the table with 21 gold medals in the three-day 19th junior National athletic meet which concluded at the Acharya Nagarjuna University grounds at Guntur on Thursday.

The final day witnessed two new meet records by Maharashtra’s Dhiraj Mishra and Rajasthan’s Manju Bala. Mishra cleared 15.36m in the under-18 triple jump, while Manju Bala sent the hammer soaring to a distance of 49.51m.

The results (all finals):

Boys: Under-20: 400m: 1. Jaspal Singh Ramkaran (Raj) 48.7s, 2. J. Prem Anand (TN) 49.0s, 3. Maninder Singh (Pun) 49.8s.

400m hurdles: 1. Shejil Varghese (Ker) 52.9s, 2. T. Balamurugan (TN) 54.5s, 3. Satish Kumar (Har) 55.6s.

10,000m: 1. B. Ezhil Nilavan (TN) 32:55.2s, 2. Deep Chand Pal (U.P.) 33:41.0s, 3. Anand Kujur (Jhar) 33:48.0s.

3,000m steeplechase: 1. Avdesh Kumar (Mah) 10:01.5s, 2. Ather Imam (Kar) 10:06.4s, 3. K. Mahabala (Kar) 10:18.3s.

Javelin: 1. Samarjeet Singh (Raj) 64.23m, 2. Arivoli (TN) 60.47m, 3. Krishan Tripathi (U.P.) 60.11m.

Triple jump: 1. V. Deepankumar (TN) 15.21m, 2. Mohit (U.P.) 14.81m, 3. Navjot Singh (Pun) 14.73s.

Under-18: 400m: 1. Jithin Paul (Ker) 49.3s, 2. Dharmvir (Har) 49.9s, 3. Kehar Singh (Guj) 51.5s.

400m hurdles: 1. Jithin Paul (Ker) 52.6s, 2. Akhil Francis (AP) 54.1s, 3. Sandeep Burh (Ori) 54.8s.

2,000m steeplechase: 1. Jai Prakash (Jhar) 6:15.8s, 2. Jiyalal Bind (UP) 6:26.1s, 3. G. Laxman (AP) 6:35.9s.

Triple jump: 1. Dhiraj Mishra (Mah) 15.36m, 2. Sandeep Oraon (J’khand) 14.30s, 3. Anil Singh (U’khand) 14.24s.

Under-16: 400m: 1. Pradeep (Har) 51.0s, 2. K. Kodanda Rao (AP) 52.3s, 3. Sanjay Malo (WB) 52.9s.

5,000m walk: 1. Neeraj Kumar (UP) 25:54.4s, 2. Deepak Kumar (MP) 26:09.3s, 3. Prathim Kumar (AP) 26:43.4s.

Shot put: 1. Karan Singh (Har) 14.49m, 2. Roshan Kumar (Bih) 12.93m, 3. Deivasigamani (TN) 12.85m.

Hammer throw: 1. Sukhdev (Har) 56.87m, 2. Jawad-ur-Rehman (AP) 50.80m, 3. Abhishek Yadav 50.21m.

Pentathlon: 1. Tanzila Khatoon (WB) 2789 pts, 2. Joyline Logo (Kar) 2685 pts, 3. Sandeep (Har) 2018.

Girls: Under-20: 400m: 1. G. Harathi (AP) 55.7s, 2. K. Mrudhula (AP) 56.5s, 3. Komal Tehlan (Dli) 57.1s.

400m hurdles: 1. K.A. Soniya (Ker) 1:03.5s, 2. Neeti (Bihar) 1:04.1s, 3. R. Ramya (TN) 1:06.3s.

3,000m: 1. Savita Dhankar (Har) 10:25.8s, 2. Sunita Pal (U.P.) 10:49.9s, 3. Dalavi Reshma (Mah) 11:02.4s; Javelin: 1. P. Asha Mary (AP) 38.29m, 2. Promila Kongadai (Ori) 34.51m, 3. Aarti Maurya (U.P.) 33.04s; Hammer throw: 1. Manju Bala (Raj) 49.51m, 2. Meenakshi (Har) 44.91s, 3. Manju (Har) 44.88m.

Under-18: 400m: 1. Debashree Majumdar (WB) 57.6s, 2. Anila (Har) 58.1s, 3. Sona (Ker) 59.2s.

400m hurdles: 1. R Vigneswari (TN) 1:05.4s, 2. S.S. Anusha (AP) 1:05.5s, 3. Braktati (WB) 1:06.4s.

5,000m walk: 1. P. Renuka (Ker) 27:20.0s, 2. S. Vara Laxmi (AP) 27:49.1s, 3. Mamta (Har) 27:27.4s.

Javelin: 1. Sophiya Kispota (Jhar) 36.51m, 2. Anita Gurung (WB) 35.54m, 3. Anju Bala (Har) 32.97s.

Hammer throw: 1. Reena (Har) 45.51m, 2. Vanitha Rao (Kar)41.06s, 3. R. Muthuselvi (TN) 35.12s.

Under-16: 400m: 1. Aswathy Mohanan (Ker) 58.3s, 2. S. Tanvi (Mah) 58.7s, 3. G. Mopunika (AP) 59.2s.

High jump: 1. Sonu (Har) 1.60m, 2. Sipu Mandal (WB) 1.50m, 3. B. Shenbagapriya (TN) 1.45m.

More In: SPORT | Today's Paper