SEARCH

Rinku rewrites discus record

print   ·   T  T  
CRUISING HOME: R. Kowsalya raced to victory in the 100m hurdles event.
CRUISING HOME: R. Kowsalya raced to victory in the 100m hurdles event.

Sports Reporter

VIJAYAWADA: Haryana’s Rinku Sangwan hogged the limelight on the penultimate day of the 19th junior National inter-zonal athletic meet at the Acharya Nagarjuna University campus on Wednesday, heaving the discus to a new meet record distance of 42.90 metres in the girls’ under-18 final.

The results: Boys: U-20: 100m: 1. A. Prem Kumar (TN) 10.8s, 2. K. Rane (Mah) 10.9s, 3. Vipin (U.P.) 10.9s. 200m: 1. Jaspal Singh (Raj) 21.9s, 2. B. P. Ramchandra Rao (AP) 22.0s, 3. Vipin Balbir (UP) 22.1s. 800m: 1. P. Trinadh (AP) 1:59.2s, 2. Baljit Yadav (Har) 1:59.5s, 3. Prasat Kumar (Ori) 2:00.3s. 1,500m: 1. P. Trinadh 4.6.89 (AP) 3:34.2s, 2. Virendra Pratap (MP) 3:58.8s. 3. Prasat Kumar (Ori) 4:06.8s. 10,000m walk: 1. Hardeep Singh (Pun) 51:29.2s, 2. Sanil Kumar (Ker) 52:46.9s, 3. Manoj Dombale (Mah) 53:56.2s. Pole vault: 1. Dhaneesh Stephan (Ker) 4.30m, 2. K. Rajesh (TN) 4.10m, 3. Anil Singh (Bihar) 4.10. Discus: 1. Dinesh Ram (Har) 50.09m, 2. Shiv Kumar (Dli) 48.38, 3. Bachhal Yadav (Guj) 46.45.

U-18: 100m: 1. Sukhendu Mandal (WB) 10.8s, 2. Blesson (Ker) 11.0s, 3. Bonge Kuldeep (Mah) 11.1s. 5,000m: 1. Radhey Shyam Chauhan (U.P.) 15:31.6s. 2. Vinit Malik (U’Khand) 15:32.7s. 3. Ranjit (Mah) 15:34.2s. Javelin: 1. Virendar Singh (Har) 59.05m, 2. Rinku Singh (U.P.) 58.08m, 3. Saddam Hussein (WB) 52.87m. Discus: 1. Aakash Antil (Har) 54.55m, 2. Shivam Singh (U.P.) 51.69m, 3. Pankaj Kumar Yadav (Bihar) 44.73m. Pole vault: 1. Antony Jose (Ker) 4.10m, 2. Umesh Kumar (U.P.) 4.00m, 3. J. Preeth (TN) 3.90m. Long jump: 1. Ankit Kumar Sharma (MP) 7.09m, 2. Raj Kumar (Har) 6.97m, 3. Sabha Bhagat (Mah) 6.91m.

U-16: 100m: 1. Sri Sailam (AP) 13.6s, 2. Manvir Singh (Pun) 13.8s, 3. Sunny Kujur (Jhar) 14.0s.

Girls: U-20: 200m: 1. Asima Bagh (WB) 25.4s, 2. A. Jessy (TN) 25.5s, 3. Komal Tehlan (Dli) 25.6s. Discus: 1. Manisha (Har) 39.20m, 2. P. Anita (Goa) 37.29m, 3. Supara Ghosh (WB) 35.05m. U-18: 200m: 1. Srabani Nanda (Ori) 25.5s, 2. C.H. Shanthi (AP) 25.6s, 3. Debashree Majumdar (WB) 26.1s. Discus: 1. Rinku Sangwan (Har) 42.90m (NMR), 2. E. Hemapriya (TN) 36.37m, 3. Ankita Julka (Dli) 35.23 m. High jump: 1. Anandhi (TN) 1.67m, 2. Devipriya (Pudu) 1.58m, 3. Aarti Yadav (Har) 1.50m.

U-16: Shot put: 1. A. Sindhuja (TN) 10.51m, 2. Jaspreet Kaur (Chandigarh) 10.23m, 3. Guna Sundari (TN) 10.06m. 100m hurdles: 1. R. Kowsalya (TN) 15.1s, 2. Sumandeep Kaur (Pun) 15.3s, 3. Janhavi Behere (Mah) 17.1s.

More In: SPORT | Today's Paper

O
P
E
N

close

Recent Article in SPORT

Former Test players to be consulted to pick next India coachGag orders on players, coaches to be removed

Fans, game to be BCCI’s priority, says Thakur

‘No witch-hunt against Srinivasan’ »