HYDERABAD: Visakhapatnam won the overall championship in the 31st Andhra Pradesh senior aquatic championship conducted at the Secunderabad MCH Swimming Pool here on Sunday.

The results:

Men: Freestyle: 50m: 1. M. Tulasi Chaitanya (Kri), 2. R. Suri Babu (Vskp), 3. Ch. Pranay (RR). 100m: 1. M. Tulasi Chaitanya (Kri), 2. R. Suri Babu (Vskp), 3. R. Sanjay Srinivas (Mdk). 200m: 1. R. Suri Babu (Vskp), 2. R. Sanjay Srinivas (Mdk), 3. M. Ratna Surendra (RR). 400m: 1. R. Suri Babu (Vskp), 2. M. Ratna Phanindra (RR), 3. R. Sanjay Srinivas (Mdk). 800m: 1. Jishnu M. Dantu (RR), 2. R. Suri Babu (Vskp), 3. N. Uday Kumar (Kri). 1500m: 1. Jishnu M. Dantu (RR), 2. N. Uday Kumar (Kri), 3. R. Arun Kanth (Kri).

Breaststroke: 50m: 1. A. Karthik (Vskp), 2. J. Ganganath (Kri), 3. Tanvir (Knl). 100m: 1. A. Karthik (Vskp), 2. J. Ganganath (Kri), 3. S. Kamran (Knl).

Butterfly: 50m: 1. S. Ramakrishna (Vskp), 2. K. Kranthi (Kri), 3. M. Ratna Phanindra (RR). 100m: 1. S. Ramakrishna (Vskp), 2. B. Girendra (RR), 3. N.N.V. Vineeth (RR). 200m: 1. B. Girendra (RR), 2. T. Nikhil (RR), 3. P. Viswanath (Kri).

Backstroke: 50m: 1. S. Ramakrishna (Vskp), 2. M. Tulsi Chaitanya (Kri), 3. B. Dinakar (RR). 100m: 1. S. Ramakrishna (Vskp), 2. R. Arun Kanth (Kri), 3. N. Uday Kumar (Kri). 200m: 1. M. Tulsi Chaitanya (Kri), 2. N. Uday Kumar (Kri), 3. B. Dinakar (RR).

Individual medley: 200m: 1. M. Tulsi Chaitanya (Kri), 2. M. Ratna Phanindra (RR), 3. B. Dinakar (RR). 400m: 1. S. Ramakrishna (Vskp), 2. Ratna Phanindra (RR), 3. Shubham Modi (RR).

Women:

Freestyle: 50m: 1. Amreen Malik (Vskp), 2. M. Prakruthi (Prk), 3. Jagruthi Sharma (Mdk). 100m: 1. M.S. Divya (Vskp), 2. Kiran Mounika (Kri), 3. P. Bhargavi (Kri). 200m: 1. T. Shilpa Naidu (Vskp) , 2. M. Harika Jyothi (Vskp), 3. N. Shreya (Hyd). 400m: 1. M.S. Divya (Vskp), 2. M. Harika Jyothi (Vskp), 3. P. Anusha (Kri). 800m: 1. T. Shilpa Naidu (Vskp), 2. P. Anusha (Kri), 3. V. Jyothi Surekha (Kri). 1500m: 1. T. Shilpa Naidu (Vskp), 2. R. Jyothi Surekha (Kri).

Breaststroke: 50m: 1. M.S. Divya (Vskp), 2. M. Prakruthi (Pkm), 3. Jagruthi Sharma (Mdk). 100m: 1. M.S. Divya (Vskp), 2. M. Prakruthi (Pkm), 3. Sakshi Yadav (RR). 200m: 1. M.S. Divya (Vskp) 2. M. Prakruthi (Pkm), 3. Monika Kaur (Hyd).

Butterfly: 50m: 1. Amreen Malik (Vskp), 2. Jagruti Sharma (Mdk), 3. M. Harika Jyothi (Vskp). 100m: 1. Archana (Hyd), 2. Kiran Mounika (Kri), 3. P. Bhargavi (Kri). 200m: 1. A. Archana (Hyd), 2. M. Kiran Mounika (Kri).

Backstroke: 50m: 1. Amreen Malik (Vskp), 2. Jagruthi Sharma (Mdk), 3. Amulya Sravan (Mdk). 100m: 1. Amreen Malik (Vskp), 2. Jagruthi Sharma (Mdk), 3. S.P. Amulya Sravan (Mdk). 200m: 1. Amreen Malik (Vskp), 2. Amulya Sravan (Mdk), 3. Shreya (Hyd).

Individual medley: 200m: 1. T. Shilpa Naidu (Vskp), 2. M. Prakruthi (Pkm), 3. Shreya (Mdk).

Overall champions: Visakhapatnam.

EME Centre wins

EME Centre scored a solitary goal win over AG Andhra Pradesh in the SAAP premier league prize money football tournament at the Gymkhana here. Dharni scored the winner.

Dhyan Chand hockey

The Hyderabad Hockey Association will organise the Dhyan Chand one-day hockey tournament for boys (under-14) sponsored by ANL Parcel and Courier Service at the Begumpet Police Stadium here on August 29, the National Sports Day.

Twenty-four teams will take part in the event to be held on a knock-out basis. The event will start at 7 a.m.

More In: SPORT | Today's Paper