Athletics: Women’s Marathon final, 5 a.m.; Women’s 100m heats, 4.30 p.m.; Men’s Hammer Throw final, 4.37 p.m.; Women’s 100m semifinals, 5.15 p.m.; Women’s 400m Hurdles, heats, 5.40 p.m.; Men’s High Jump qualification, 5.50 p.m.; Women’s 400m semifinals, 6.30 p.m.; Women’s 3000m Steeplechase final, 7 p.m.; Women’s Triple Jump final, 7.05 p.m.; Men’s 1500m semifinals, 7.25 p.m.; Women’s 100m final, 7.55 p.m.; Men’s 10,000m final, 8.15 p.m.

Baseball: Men’s preliminaries, 3.30 p.m.

Badminton: Mixed Doubles Bronze Medal match, 4 p.m.; Mixed Doubles Gold Medal match, 5 p.m.; Men’s Singles Gold Medal match, 6.18 p.m.

Basketball: Women’s preliminaries, 6.30 a.m.

Beach Volleyball: Women’s quarterfinals, 7.30 a.m. onwards.

Boxing: Men’s Light Welter (64kg), Men’s Welter (69kg), Men’s Heavy (91kg), quarterfinals, 4.30 p.m. onwards.

Cycling – Track: Men’s Team Pursuit qualifying, 7.30 a.m.; Women’s Sprint qualifying, 8.35 a.m.; Men’s Sprint qualifying, 8.50 a.m.; Men’s Sprint round of 16, 2 p.m.; Women’s Individual Pursuit finals, 2.35 p.m.; Men’s Sprint Repechages, 2.45 p.m.; Men’s Team Pursuit first round, 3.55 p.m.

Diving: Women’s 3m Springboard final, 6 p.m.

Equestrian: Jumping Team round 1, Jumping Individual qualifier 2, 4.45 p.m.

Fencing: Men’s Team Sabre, quarterfinals, classification rounds, semifinals, 5-6 and 7-8 placement rounds, 7 a.m. onwards; Men’s Team Sabre Bronze Medal match, 3.30 p.m.; Men’s Team Sabre Gold Medal match, 4.30 p.m.

Gymnastics -- Artistic: Men’s Floor Exercise final, 3.30 p.m.; Women’s Vault final, 4.13 p.m.; Men’s Pommel Horse final, 4.59 p.m.; Women’s Floor Exercise final, 5.45 p.m.

Handball: Women’s preliminaries, 6.30 a.m. onwards.

Hockey: Men’s pool matches, 6 a.m. onwards.

Rowing: Lightweight Women’s Double Sculls final, 1 p.m.; Lightweight Men’s Double Sculls final, 1.20 p.m.; Lightweight Men’s Four final, 1.40 p.m.; Women’s Quadruple Sculls final, 2 p.m.; Men’s Quadruple Sculls final, 2.20 p.m.; Women’s Eight final, 2.40 p.m.; Men’s Eight final, 3 p.m.

Sailing: Tornado, Star, Men’s and Women’s RS: X, Laser and Laser Radial races, 9.30 a.m. onwards; Yngling Medal race, 10.30 a.m.; Finn Medal race, 11.30 a.m.; 49er Medal race, 12.30 p.m.

Shooting: Men’s 50m Rifle 3 Positions qualification, 6.30 a.m.; Men’s 50m Rifle 3 Positions final, 11 a.m.

Softball: Women’s preliminaries, 7 a.m. onwards.

Swimming: Women’s 50m Freestyle final, 7.33 a.m.; Men’s 1500m Freestyle final, 7.39 a.m.; Women’s 4x100m Medley Relay final, 8.10 a.m.; Men’s 4x100m Medley Relay final, 8.28 a.m.

Table Tennis: Men’s Team Bronze Play-off Round 2, 7.30 a.m.; Women’s Team Bronze Medal contest, 12 p.m.; Women’s Team Gold Medal contest, 5 p.m.

Tennis: Women’s Singles Bronze Medal match, Na Li (Chn) v Vera Zvonareva (Rus), 11.30 a.m.; Women’s Singles Gold Medal match, Elena Dementieva (Rus) v Dinara Safina (Rus), 11.30 a.m.; Men’s Singles Gold Medal match, Fernando Gonzalez (Chi) v Rafael Nadal (Esp), 1 p.m.; Women’s Doubles Bronze Medal match, 11.30 a.m.; Women’s Doubles Gold Medal match, follows Women’s Singles Bronze match.

Volleyball: Women’s Preliminaries, 7.30 a.m. onwards.

Water Polo: Women’s classification round, quarterfinals, 10.30 a.m. onwards.

Weightlifting: Men’s 94kg Group B, 1 p.m.; Men’s 94kg final, 4.30 p.m.

Wrestling: Women’s Freestyle 63kg and 72kg qualifications, quarterfinals, semifinals, repechage rounds, 7 a.m. onwards; Women’s Freestyle 63kg Bronze Medal matches, 2 p.m., Women’s Freestyle 63kg Gold Medal match, 2.20 p.m.; Women’s Freestyle 72kg Bronze Medal matches, 2.55 p.m.; Women’s Freestyle 72kg Gold Medal match, 3.15 p.m.

More In: SPORT | Today's Paper