SEARCH

Agni clinches two titles

print   ·   T  T  
CHAMPIONS: The winners of the Tristar State-ranking table tennis tournament in Chennai on Sunday.
CHAMPIONS: The winners of the Tristar State-ranking table tennis tournament in Chennai on Sunday.

Principal Correspondent

CHENNAI: SDAT-AKG’s U.V. Agni clinched a double in the Tristar State-ranking table tennis tournament, which concluded at Hall of TT, Nehru Stadium, here on Sunday.

The 19-year-old MOP Vaishnav College Student won her first women’s title this season and clinched the youth girls’ title (introduced this season in the State).

G.S. Subramaniam, DGM, SBI, distributed the prizes.

The results: Men (final): Sivananda Seshadri (LTTA) bt R. Abhishek (IB) 11-8, 11-2, 11-7, 11-7; semifinals: Sivananda bt R. Rajesh (LIC) 11-5, 11-4, 5-11, 11-7, 9-11, 11-8; Abhishek bt M. Subash (S. Rly) 6-11, 11-8, 11-8, 11-9, 11-8.

Youth boys (final): S. Raja (SDAT-C) bt E. Prabhakaran (AKG) 11-8, 11-7, 11-4, 11-7; semifinals: Raja bt T. Raghuram (SDAT-C) 11-13, 6-11, 11-6, 11-5, 5-11, 11-5, 11-7; Prabhakaran bt Sivananda (LTTA) 11-8, 11-9, 8-11, 11-13, 9-11, 11-3.

Junior (final): S. Prasanna (PSBB-N) bt R. Venkataramanan (LTTA) 11-2, 16-14, 7-11, 11-6, 11-13, 12-10; semifinals: Prasanna bt S. Sudarshan (LTTA) 15-17, 12-10, 11-8, 7-11, 11-5, 11-6; Venkatramanan bt J.K. Bhuvaragavan (LTTA) 11-7, 8-11, 11-4, 11-9, 12-10.

Sub-junior (final): Sameera Kumar (NLC) bt R. Anandraj (AKG) 9-11, 11-8, 11-4, 11-9, 4-11, 11-7; semifinals: Sameera Kumar bt Sachin Viswanath (Ransa) 10-12, 11-8, 8-11, 11-3, 11-5, 12-10; Anandraj bt Shashank S Yogesh (Ransa) 10-12, 14-12, 13-11, 11-8, 9-11, 11-9.

Cadet (final): Sachin Viswanath (Ransa) bt V. Abhinay (YMCA-K) 12-10, 11-7, 1-11, 11-3; mini-cadet (final): Shri Krishna (Ransa) bt S. Akash (NLC) 11-8, 11-9, 11-2.

Women (final): U.V. Agni (AKG) bt N. Sathyabama (AKG) 11-9, 10-12, 14-12, 11-9, 11-6; semifinals: Sathyabama bt A.V. Niveditha (IOC) 8-11, 11-7, 11-5, 2-11, 11-6, 10-12, 11-6; Agni bt Nishanthi Kumaravel (MVM) 12-10, 11-3, 11-6, 11-9;

Youth (final): Agni bt Niveditha (IOC) 11-4, 11-5, 11-9, 11-9; semifinals: Agni bt D.V. Sneha (IB) 11-5, 11-6, 6-11, 9-11, 11-8, 11-8; Niveditha bt N. Sathyabama (AKG) 11-6, 11-8, 11-5, 11-7. Junior (final): Sumana R. Krishnan (Ransa) bt Divya Rajaram 5-11, 8-11, 11-5, 11-6, 11-4, 11-1; semifinals: Divya Rajaram bt N. Vidhya (AKG) 13-11, 11-4, 13-11, 11-7; Sumana bt Narasimha Priya (PSBB-N) 11-9, 6-11, 12-10, 8-11, 11-8, 11-9.

Sub-junior (final): Narasimha Priya (PSBB-N) bt Amrutha Pushpak (AKG) 11-4, 11-13, 12-10, 11-6, 11-5; semifinals: Narasimha Priya bt V.T. Anu Bharathi (NLC) 6-11, 11-3, 11-6, 11-5, 11-6; Amrutha Pushpak (AKG) bt Priyanka Rajendran (RTTA) 11-8, 11-4, 11-7, 9-11, 11-9.

Cadet (final): S. Mythili (ICF EC) bt Abhinaya Ramesh (Erode) 11-5, 11-5, 8-11, 11-9; mini-cadet (final): Abhinaya Ramesh (Erode) bt P. Pavithra (SDAT-AKG) 11-1, 11-7, 11-6.

More In: SPORT | Today's Paper

O
P
E
N

close

Recent Article in SPORT

Engagements

At New Delhi Archery: National Ranking tournament Stage-II, Jawaharlal Nehru Stadium,... »