SEARCH

Afsal, Chithra, Mariya share spotlight

Special Correspondent
print   ·   T  T  

Athletics / Nine new meet records set on third day

High standards:Mariya rewrote the existing meet mark with good technique.— PHOTO: S. GOPAKUMAR
High standards:Mariya rewrote the existing meet mark with good technique.— PHOTO: S. GOPAKUMAR

The fortunes of Kerala athletes are safe in the hands of the younger generation.

This was the message that emerged loud and clear on the third day of the 56th Kerala State schools athletic meet at the University stadium here on Thursday, as P. Mohammed Afsal, P.U. Chithra (both Palakkad) and Mariya Jaison (Kottayam) shared the spotlight with performances that blew the heart away.

The day saw a total of nine new meet records being established, holder Ernakulam suffer some acute embarrassment and the golden trio of Afsal, Chithra and Mariya go one better than the existing National schools record in their respective events.

The other athletes who cornered attention with new meet marks were Twinkle Tomy (senior boys, 1500m), B. Abin (senior boys, triple jump), K.R. Sujith (junior boys, 5km walk), T. Arya (senior girls, 100m hurdles), P.K. Aleesha (junior girls, 1500m) and K.T. Neena (junior girls, 3km walk).

Chithra added a third title to her collection as she staved back the challenge from Jessy Joseph (Kozhikode) in fine fashion in the senior girls 1500m.

A protégé of P.T. Usha, Jessy was the firm favourite for the title but Chithra had other ideas as she stayed along with her rival at the top of the race until the final lap.

Pint-sized

The pint-sized Palakkad girl made her move once the two touched the curve and stayed ahead of Jessy as she finished the race in 4:31.78, almost a good ten seconds better than her own meet record and the National mark of 4:36.75.

A trainee with the Jumps Academy in Pala, Mariya showed good technique for her age as she rewrote the existing meet mark of 2.81m with an effort of 3.00m.

The results: Finals: Boys: Seniors: 1500m: 1. Twinkle Tomy (SAI, Tvm), 2.Abin Baby (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. Anand K. Madhu (SNMHS, Vannappuram, Idk), (4:00.48 — New Meet Record; Old Record — 4:03.39, Lijo Mani, 2011). 110m hurdles: 1. M.N. Nasimudheen (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 2. E.B. Anas Babu (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. Maymon Paulose (SAI, Tsr), (14.53s). Triple jump: 1. B. Abin (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), 2. Akhil Biju (SJHSS, Pulloorampara, Kzde), 3. T. Safeer (KHS, Kumaramputhur, Pkd), (14.92m — NMR; OR — 14.91m, P. Pranav, 2009). Shot put: 1. S. Abhilash (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), 2. V.K. Akesh Kumar (GVRSS, Tvm), 3. P.K. Nikhil Neethin (KHS, Kumaramputhur, Pkd), (15.09m). 4x100m relay: 1. Thrissur, 2. Ernakulam, 3. Palakkad, (42.86s).

Juniors: 1500m: 1. P. Mohammed Afsal (HS Parli, Pkd), 2. P.R. Rahul (HS Mundur, Pkd), 3. Bibin George (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), (3:59.10 — NMR; OR — 4:04.79, self, 2011). 100m hurdles: 1. Anilash Balan (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 2. Albin Sabu (KHS, Kumaramputhur, Pkd), 3. O. Mohammed Salman (KMGVHSS, Tavanur, Mlpm), (13.63s). Triple jump: 1. Abdulla Aboobacker (KHS, Kumaramputhur, Pkd), 2. T. Twins (SAHSS, Kurianad, Ktm), 3. Sachin Shaju (STHSS, Pala, Ktm), (14.05m). Pole vault: 1. Chacko Thomas (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 2. Godwin (KHS, Kumaramputhur, Pkd), 3. Savio Augustine (SGHSS, Kothamangalam), (3.70m). Hammer throw: 1. Shijo Mathew (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), 2. Jestin Jain (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. C. Shanavas (GHSS, Edappal, Mlpm), (42.62m). 5km walk: 1. K.R. Sujith (SJHS, Nellipoil, Kzde), 2. T.K. Arun Dev (MPHSS, Maniyur, Kzde), 3.K.M. Manu (HS Parli, Pkd), (23:19.48 — NMR; OR — 23:19.60, Emmanuel Sebastian, 2008). 4x100m relay: 1. Palakkad, 2. Idukki, 3. Kottayam, (44.84s).

Sub-juniors: 600m: 1. D. Sudheesh (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 2. Akhil Mohan (SAHSS, Ekm), 3. M. Binu (MRS Munnar, Idk), (1:32.71). 80m hurdles: 1.K.B. Mohammed Shafi (CES, Pannithadam, Tsr), 2. D. Sudeesh (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 3.Febin Biju (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), (11.66s). Discus throw: 1. R. Matheesh Kumar (GTHS, Pudur, Pkd), 2. V.G. Syam (HS Mundur, Pkd), 3. L.Velly (GHS, Agali, Pkd), (40.47m). 4x100m relay: 1. Wayanad, 2. Kozhikode, 3. Kottayam (48.82s).

Girls: Seniors: 1500m: 1. P.U. Chithra (HS Mundur, Pkd), 2. Jessy Joseph (AMHS, Poovambayi, Kzde), 3. K.K. Vidhya (HS, Mundur, Pkd), (4:31.78 — NMR; OR — 4:41.80, self, 2010). 100m hurdles: 1.T. Arya (SNMHS, Vannapuram, Idk), 2. P. Merlin (SAI, Tsr), 3. Elizabeth Antony, KHS, Kumaramputhur, Pkd), 3. Jaisrani Sebastian (CSH, Ktm), (14.70 — NMR: OR — 14.87s, M.S. Darshana, 2008). High jump: 1. Sreeshma Rajan (KHS, Kumaramputhur, Pkd), 2. Vinitha Biju (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. P.G. Angeetha (SAI, Thalassery, Knr), (1.63m). Pole vault: 1. Mariya Martin (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. Emitha Babu (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. C. Anaswara (KHS, Kumaramputhur, Pkd), (2.90m). Discus throw: 1. Athira Muralidharan (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), 2. Nikhila Manohar (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. Ninon Mary Mthew (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), (32.65m). Hammer Throw: 1. Nistymol C. Kanakkal (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 2. Anju Kuriakose (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. C. Athira (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), (30.64m). 4x100m relay: 1. Palakkad, 2. Kannur, 3. Alappuzha, (49.24s).

Juniors: 1500m: 1. P.R. Aleesha (STGHSS, Perumanoor, Ekm), 2. Lekha Unni (SHSS, Thevara, Ekm), 3. Therese Joseph (SJHS, Pullooramapara, Kzde), (4:42.41 — NMR; OR — 4:42.85, Jessy Joseph, 2011). 100m hurdles: 1. Soumya Varghese (SMHSS, Thathampally, Alp), 2. Dibi Sebastian (SHGHS, Bharanamganam, Ktm), 3.Vinitha Babu (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), (15.04s). High jump: 1. Aswathy Shajan (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), 2.Vinija Vijayan (SJHSS, Pullorampara, Kzde), 3. T.C. Cheshma (HS Parli, Pkd), (1.60m). Pole vault: 1. Mariya Jaison (SMGHSS, Pala, Ktm), 2. Reshma Raveendran (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. Gopika Narayanan (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), (3.00m — NMR; OR — 2.91m, Melby T. Manuel, 2009). 3km walk: 1. K.T. Neena (HS Parli, Pkd), 2. K.R. Sujitha (SJHS, Nellipoil, Kzde), 2. V.V. Sukanya (HS Mundur, Pkd), (14:11.70 — NMR; OR — 14:17.56, K.M. Meemsha, 2008). 4x100m relay: 1. Palakkad, 2. Alappuzha, 3. Idukki (50.75s).

Sub-juniors: 600m: 1. Linet George (SHHSS, Thevara, Ekm), 2. Amalu Chacko (MBHSS, Kothamangalam, Ekm), 3. R. Sijina (HS Mundur, Pkd), (1:39.07). 80m hurdles: 1. K. Vincy (HS Mundur, Pkd), 2. S. Apsara (HACHS, Tvm), 3. Mariya Jose (SGHSS, Kothamangalam, Ekm), (13.24s). Long jump: P.P. Fathima (EmUPS, Paravanna Sulafi, Mlpm), 2. P.S. Aiswarya (SMUPS, Thevara, Ekm), 3. S. Apsara (HACHS, Tvm), (4.75m). 4x100m relay: 1.Palakkad, 2. Wayanad, 3. Thiruvananthapuram (52.42s).

More In: SPORT | Today's Paper

O
P
E
N

close

Recent Article in SPORT

EXCELLENT REARGUARD ACTION:Coming in as late as No. 7, Mitchell Marsh, along with Brad Hogg, ensured that there were no further hiccups for Perth Scorchers.— Photo: G.P. Sampath Kumar

Scorchers weather a Lions attack

Lahore team bows out; CSK qualifies for the semifinals »