RELIGION

Sri Venkatachalapathi Temple, BHEL Township: Brahmotsavam, pallakku, Nachiyar Thirukolam, 6 a.m.; Garuda sevai, 7 p.m.

Arsha Vidya Vilasam: Bhagavad Gita class by Swamy Guhatmananda Saraswathi, Sri Sivananda Balalaya, II Street Ramalinga Nagar South, 11.15 a.m.

Organising Committee: Sri Radha Madhava Vivaha Vaibhavam, Sathvruthi bhajan, Ramji Mahal, Woraiyur, 8 a.m.; Sri Radha Madhava vivaham, 9 a.m.

Srimad Ubhaya Vedantacharya Peetam: Discourse on Bhagavata Dasamaskandam by R.Anantharaman, 294, Sathara Street, Srirangam, 6.30 p.m.

Our Lady of Lourdes Church: Annual festival, mass, message by Rev.R.Michael Joe, 6 p.m.

Sri Vishnu Sahasranama Parayana Sabha: Sri Vishnu Sahasranama parayanam, Garuda Mandapam, Srirangam Ranganathaswamy Temple, 5.30 p.m.; Adhava Residential complex, 81, Amma Mandapam Road, 6.30 p.m.

Arulmigu Panchavarnaswamy Temple Varavazhipattu Mandram: Apoothi Adigal Nayanar guru pooja, Woraiyur, 6.15 p.m.

Madurasathul Hussanain Fi Jamia Yasin Arabic College: Milad festival, H.M.Habibullah Haqiul Kadri, presides, 9 a.m.

Dhavaneri Mandram: K.P.Ramasamy speaks on Ramakrishnar and his disciples, Sodambika Amman Street, Thuraiyur, 5.30 p.m.

CULTURE

Bharatiya Vidya Bhavan: Thyagaraja aradhana, rendering of pancharatna krithis, Mahatma Gandhi Centenary Vidyalaya, Thennur, 10 a.m.

Sath Sangam, Kailsaapuram: Sri Thyagabrahma mahotsavam, Akanda Rama Nama japam, Sath Sangam Dhyana Mandapam, BHEL Township, 7 a.m.; rendering of pancharatna krithis, 9 a.m.; music programme by young artistes, 4 p.m.; vocal concert by Abishek Raghuram & party, 7 p.m.

Sri Renga Vittala Bhajan Mandali, Sri Hayavadana Bhajan Mandali and Devaranama Bhajan Sangam: Sri Purandara Dasar aradhana, unchavruthi, Sri Vyasaraja Mutt, Srirangam, 8 a.m.; Akandanama Dasa sangeerthanam, 9 a.m.; prize distribution, 6 p.m.

Thirukkural Peravai: Thiruvalluvar Thiruvizha, oratorical, Thirukkural recitation and quiz competitions, the Boys Higher Secondary School, Srirangam, 9.15 a.m.

Sri Ramakrishna Sangeetha Seva Trust: Sri Thyagabrahmam Gananjali, unchavruthi, Sri Ramakrishna Middle School, Puthur Main Road, 7 a.m.; gananjali, 2 p.m.; rendering of pancharatna krithis, 6 p.m.; veena concert by B.Sivakumar & party, 7 p.m.

GENERAL

The Hindu Young World Painting Competition: Regional finals, Shrimati Indira Gandhi College, 9 a.m.; prize distribution by M.A.Maluk Mohamed, principal, M.A.M.College of Engineering, 12.30 p.m.

Peace Trust and Rose Trust: National environment awareness campaign on bio-diversity conservation, Ariyur, Lalgudi, 5.30 p.m.

Natural Therapeutics Centre: N.Ramasamy speaks on Yoga, 186, Periyar Nagar, Thiruvanaikovil, 10 a.m.

Vasavi Vidyalaya: World record attempts, 6 a.m.

Gokula Samajam Charitable Trust: Anniversary celebrations, Shamugha Kalyana Mandapam, Srirangam, 10 a.m.

Tiruchi District Retired Government Officials Association: Monthly and executive committee meetings, Bishop Heber Higher Secondary School, Teppakulam, 3.30 p.m.

Tiruchi Arivalar Peravai: A.Kaliyamurthy, former superintendent of police, speaks, Sri Sivananda Balalaya, Ramalinga Nagar, 10 a.m.

Vivekananda Foundation: Free yoga mudra training, Thiruvalluvar Street, Srirangam, 9.30 a.m.

Trichy Plus: Group discussion and quiz programme, Fort Station Road, Thillai Nagar, 4 p.m.

Tamil Nadu Handicrafts Development Corporation Ltd.: ‘Spiritual collections,’ – exhibition of spiritual items, Poompuhar Showroom, Singarathope, 10 a.m.to 8 p.m.

Hastakala Handicrafts: National handicrafts fair, SRT Hall, Thillai Nagar , 9 a.m. to 10 p.m.

More In: TAMIL NADU | NATIONAL