RELIGION

Sath Sangh: Annual Radha Kalyana Mahosthavam, Geetha Govindam-Ashtapathy bhajan, 8 a.m.; Dhivyanama bhajan by Nangavaram Sri Ramani Bhagavathar and Manikandeswara Bhagavathar, BHEL Township, 8 p.m.

Sri Vishnu Sahasrana Parayana Sabha, Srirangam: Parayanam, Sri Chakarathazhwar Sannidhi, Sri Ranganathaswamy Temple, 6 p.m.; Sri Venugopalan Sannidhi, 7 p.m.

Arsha Vidya Vilasam: Bhagavad Gita class by Swami Guhatmanata Saraswathi, Balakala Vidhanam, K.K.Nagar, 11 a.m.

CULTURE

Shenbaga Tamil Arangu: Mazhapadi Rajaram speaks on ‘my dramas’, Gandhi road, Srirangam, 6 p.m.

GENERAL

Samooga Sinthanai Uyipiyakkam: Prof.N.Vanamamalai memorial day, felicitations to D.Selvaraj, Sahitya Akademi awardee, R.Kamaraj, general secretary, Tamil Nadu Kalai Ilakkiya Perumanram, Nandalala, vice president, Tamil Nadu Progressive Writers and Artistes Association and S.Dorairaj,consultant, Frontline, speak, Ravi mini hall, Karur bypass road, 5.30 p.m.

Confederation of Indian Industry-Tiruchi zone: Interactive session with P.Kumar, MP, to discuss on how the industries can play an important role in the development of Tiruchi, V.P.Thandapani, Corporation Commissioner, speaks, Hotel Sangam, 5 p.m.

CITU: 12th state conference, delegates session, Aristo marriage hall, 9.30 a.m.; P.Shamugam, general secretary, Tamil Nadu Vivasayigal Sangam, speaks, 1.30 p.m.

Saranathan College of Engineering: N.Gopalaswamy, Director, Dalmia Cements Bharat Limited, delivers Vidya Sevaratnam K.Santhanam Endowment lecture, 3 p.m.

Cauvery Delta Farmers Welfare Association: Emergency meeting, G.Kanagasabai presides, National HSS, 3 p.m.

State Bank of India: ‘Thai Thiruvizha’ home loan mela, business sessions, Cantonment, 10.30 a.m.; distribution of prizes to the winners of drawing contest, 5.30 p.m.; programme on memory techniques by John Louis, International Grandmaster on memory, 6 p.m.

Department of English of National College and Indian Association for Canadian Studies: National seminar on ‘Canada: a multitude of spaces’, sessions, S.Armstrong, HoD, English, Madras University, N.Kalamani, HoD of English, Bharathidasan University and others speak, 9.30 a.m.; A. Selvam, Controller of Exams, Bharathidasan University, delivers valedictory address, 3.30 p.m.

National Institute of Technology-Tiruchi: Centre for Entrepreneurship Development and Incubation (CEDI) programme, S.Sundarrajan, Director, NIT-T, G. Kannabiran and A. K. Bakthavatsalam, speak, SRM Hotel, 10.30 a.m.

Cauvery College for Women: Department of Biotechnology, Science Academies lecture workshop on ‘thrust areas in life science’, sessions, T.J.Pandian of Centre for Advanced Study in Marine Biology, Parangipettai, and S.Mahadevan of Indian Institute of Science, Bangalore, speak, 10 a.m.; G.Marimuthu, head, Department of Animal Behaviour and Physiology, School of Biological Sciences, Madurai Kamaraj University, delivers valedictory address, 5 p.m.

Seethalakshmi Ramaswami College: Department of Chemistry, K.Banumathi, HoD of Chemistry, speaks on ‘drug design: a rational approach’, 9.30 a.m.

Chidambaram Pillai College for Women, Manachanallur: College Day, A. Veeramani, regional joint director of collegiate education, chief guest, S. Subbaiah, HoD of English, Alagappa University, Karaikudi, guest of honour, R. Navamoorthy, III Additional District Magistrate, presides, 4.30 p.m.

Aiman College of Arts and Science for Women: Valediction of inter-departmental cultural activities, J.Meena Jeyakumari of Holy Cross College, chief guest, 3 p.m.

Bishop Heber College: Heber Au Sable Institute of Environmental Studies and Nature Club, Christopher Young of Wolverhampton University, UK, speaks on ‘biodiversity and conservation in UK’, 10 a.m.; Department of Social Work: programme on ‘ageing gracefully’, St. Thomas Mercy home, 3 p.m.

Seshasayee Institute of Technology: State-level orientation programme on ‘communication and life skills’ for the English teachers of polytechnic colleges, S. Papu Benjamini Ilango, HoD of English, St. Joseph’s College, inaugurates, T. R. Sivaraman, secretary, felicitates, S. Sangapillai, principal, presides, 10 a.m.

MIET Polytechnic College: First aid training programme, D. Ravindra Ganesan, secretary, St. John Ambulance, resource person, M.Rajagopalan, principal, presides, 9.30 a.m.

Cauvery College of Engineering and Technology: R. Krishnan, assistant executive engineer, Water Resource Department of PWD, speaks on ‘water resource management’, N. Nallusamy, chairman, presides, 2 p.m.

MAM College of Engineering: Entrepreneurship development programme sponsored by DST on ‘financial management’, D. Sheeba, resource person, 9 a.m.

Savitri Vidyasala Hindu Girls Hr. Sec. School: Platinum Jubilee celebrations, inauguration, N. R. Sivapathi, Minister for School Education, declares open platinum jubilee hall, R. Manoharan, MLA, speaks, 10.30 a.m.

Aurobindo International Senior Secondary School: Annual day, Bharathi Krishna Kumar, director and writer, chief guest, Uma Arun, academic director, Pavendar Bharathidasan Institutions, guest of honour, 5.30 p.m.

Shri Angalamman College of Engineering and Technology: Darshan’13 technical exhibition, 9 a.m.

Jayaram College of Engineering and Technology: Department of Physical Education, State level inter-engineering colleges men ball badminton tournament, R. Lalitha Lakshmi, SP, distributes prizes, 3.30 p.m.

Nehru Memorial College, Puthanampatti: Sports day, R. Kalidasan of Bharathidasan University, chief guest, K. Ramasami, principal, presides, 9 a.m.

J. R. Polytechnic College, Alundur: Annual sports day, M.Radhakrishnan, principal, Sudharsan Engineering College, Pudukottai, chief guest, R.C.Janakarajan, chairman, presides, 3.30 p.m.

Sri Vageesha Vidhyashram, Srirangam: Sports day, K.G.Muralidharan, director, GK group of industries, chief guest, K.Sekar, principal, Chidamabaram Pillai College, presides, 3 p.m.

More In: TAMIL NADU | NATIONAL