RELIGION

Sri Kanchi Kamakoti Peetam: Gayathri homam, Sri Sankara Mutt, North Street, Thiruvanaikovil, 8 a.m.

Arsha Vidya Vilasam: Bhagavad Gita class by Swamy Guhatmananda Saraswathi, 13-B, II Cross West extension Thillai Nagar, 11.15 a.m.

Srimad Ubhaya Vedantacharya Peetam: Discourse on Bhagavata Dasamaskandam by R.Anantharaman, 294, Sathara Street, Srirangam, 6.30 p.m.

Sri Vishnu Sahasranama Parayanam: Sri Vishnu Sahasranama parayanam, Garuda Mandapam, Srirangam Ranganathaswamy Temple, 6 p.m.; Veli Andal Sannidhi, 7 p.m.

Sri Rama Nama Sath Sangam: Sri Rama Nama parayanam, II Street Azad Nagar, 6 p.m.

Dhavaneri Mandram: Krishnamoorthy speaks on Mukthineri and Sundarrajan speaks on Needhi Noolgal, Sowdambikai Amman Street, Thuraiyur, 5.30 p.m.

CULTURE

Tamil Isai Sangam: Isai vizha, vocal concert by Sikkal C.Gurucharan & party, Tamil Sangam building, W.B.Road, 5.45 p.m.

Sri Rama Gana Sabha Trust: Flute recital by J.A.Jayanth & party, Bala Kala Vidhanam, II Street, Renga Nagar, 6 p.m.

Srirangam Tamil Sangam: Special address by M.Munusamy, assistant professor, National College, East Renga Middle School, Srirangam, 10.30 a.m.

Samsrita Sahitya Parishad: Sanskrit Day, Sivaramakrishna Sastrigal, presides, No.3, Chinnakadai Street, 4.20 p.m.

GENERAL

Saranathan College of Engineering: Graduation day, T.S.Sridhar, Additional Chief Secretary, Higher Education Department, delivers graduation day address, 11.30 a.m.

Bhumi: Nakshatra 2012 – children’s home talent development programme, P.R.Pandi, president, ORBIT, inaugurates, CARE Group of Institutions, 8.30 a.m.; prize distribution by Prathive Chand, CEO, CARE Group of Institutions, 4.30 p.m.

Reservation Protection Movement: Symposium on Reservation, Ashok Siddharth, MLC, Uttar Pradesh, inaugurates, Mangalya Mahal, Puthur, 10.30 a.m.

Central Civil Pensioners Forum: Monthly meeting, 89 A, West Chithra Street, Srirangam, 4 p.m.

Trichy Plus: Quiz programme, Fort Station Road, Thillai Nagar, 6 p.m.

Tiruchi Philatelists Association: Exhibition of stamps on Freedom Struggle, Philately Bureau, Head Post Office, 10 a.m. to 6 p.m.

Sree Krishna’s Garden Restaurant: Idly mela, Hotel Mathura Complex, 7 p.m.

Sri Akilandeswari Vidyalaya: Sports day for juniors, Devika Jayapal, chief guest, 3.30 p.m.

Federation of Residents Welfare Associations: Prize distribution to winners of Independence Day competitions and sports meet and inauguration of Exnora, N.R.Sivapathi, Minister for School Education, Youth Welfare and Sports, chief guest, R.Manoharan, MLA, presides, EB Colony grounds, 5 p.m.

Badminton Association of Tiruchi: Valediction of TN Senior State ranking tournament, N.R.Sivapathi, Minister for School Education, Youth Welfare and Sports, distributes prizes, Anna Nagar badminton court, Thennur, 6.30 p.m.

More In: TAMIL NADU | NATIONAL