RELIGION

Sri Venkatachalapathi Temple, BHEL Township: Brahmotsavam, Radarohanam, 5 a.m.; car festival, 8 a.m.; theerthavari, Koothaipar tank, 6 p.m. .

Sri Maruthi Vinayagar Temple: Sri Radha Kalyana mahotsavam, Ashtabathi bhajan, CKVI Apartments, Thiruvanaikovil, 6.30 p.m.

Sri Vishnu Sahasranama Parayana Sabha: Parayanam, Srinivasa Perumal Temple, 6 p.m.

Reddy Educational Trust: Sri Vidya Ganapathi Temple Ashtabandana Maha Kumbabishekam, temple premises, Annmalai nagar, 6 a.m.; deeparadanai, 4 a.m. and 8 a.m.

National Institute of Technology-Tiruchi: Shri Shri Saraswati Puja celebrations, puja and pushpanjali, Barn hall, 10 a.m.

CULTURE

Tiruchi Tamil Sangam: S.Muruganandham speaks on ‘Tirukkural’, 6.30 p.m.

GENERAL

Bharathidasan University: Institute for Entrepreneurship and Career Development and Centre for Differently Abled persons, launching of new skill development programmes for differently abled persons and passing out ceremony for senior citizens and trainees, R. Balakrishnan, additional chief secretary and director, Entrepreneurship Development Institute, Chennai, chief guest, K.Meena, Vice Chancellor, presides, 11.30 a.m.

Entrepreneurship Development Institute (EDI), Chennai, Tamil Nadu Skill Development Mission (TNSDM), Chennai and St. Joseph’s College: Faculty development programme in entrepreneurship, valediction, R.Balakrishnan, additional chief secretary and director, EDI, chief guest, Jayashree Muralidharan, Collector, K. Panneerselvam, additional director, EDI, felicitates, Rev. S. John Bosco, secretary, St. Joseph’s College, presides, college Sail auditorium, 3 p.m.

Urumu Dhanalakshmi College: Department of Tamil, UGC-sponsored national-level seminar on ‘a comparative study of literatures of Tamil and Telugu’, A.Veeramani, joint director of collegiate education, inaugurates, D.Devasangeetham, former principal, Sri Venkateswara University College, Tirupathi, Prema Nandakumar, writer, P.Anandakumar, Tamil Professor, Gandhi Gram Rural University, speak, S.Sathiaseelan, former principal, presides, 9.30 a.m.; Department of Commerce and Management: S.M.Suriya Kumar, associate professor of Economics, speaks on ‘FDI in retail sector’, S.Sekar, principal, presides, 3.15 p.m.

Jamal Mohamed College: Department of Fashion Technology and Costume Designing, ‘Destylio-13’ exhibition, A. K. Hussain of Ahmed Brothers, declares open the exhibition, R.Khader Mohideen, principal, presides, 2 p.m.; Jamal Social Work Association: M. Jamal Mohamed Jaffar, head of the Department of Physics, speaks on ‘emotional quotient estimation’, 11.30 a.m.; Jamal Institute of Management: Mohammed Tehseen Khan, executive-employee welfare, ETA Ascon, Dubai, speaks on ‘global HR challenges and issues’, 10 a.m.

Anna University BIT campus: Department of EEE, national-level technical symposium, N.Ammasai Gounden, professor, Department of EEE, NIT-T, chief guest, R.Krishnamoorthy, dean, presides, 10 a.m.

Comprehensive Cancer Care Network: Capacity building workshop, J.Sivakami, principal, Dr.Sakunthala College of Nursing, inaugurates, A.Thamil, president, NPT+, guest of honour, V.Jayapal, chairman, GVN Hospital, presides, PLA Residency, 2.30 p.m.

Bishop Heber College: Department of Social Work, workshop on counselling and social work practice, Paul T. Vedamuthu, professor, Vellore Institute of Technology, inaugurates, D. Paul Dhayabaran, principal, presides, 8.45 a.m.

Aiman College of Arts and Science for Women: T. Ambika, assistant professor, MAM College of Engineering, speaks on ‘operation research’, 10 a.m.

MAM College of Engineering: Department of Electrical and Electronics Engineering, training programme, M. A. Maluk Mohamed, principal, inaugurates, 10 a.m.

K. Ramakrishnan College of Engineering, Samayapuram: Shelley Club, D. R. Edwin Christy, assistant professor, St. Joseph’s College, speaks on ‘need for soft skills’, 10 a.m.

Railway Mixed Higher Secondary School: Annual day, P. Mahesh, Chief Workshop Manager, Central Workshops, Golden Rock, chief guest, Lakshmi Mahesh, president, SRWO, distributes prizes, K. Jeevanandam, principal, speaks, T. R. Raghavendran, workshop personnel officer, presides, 3.30 p.m.

Shri Angalamman College of Engineering and Technology: Department of Electronics and Communication Engineering and IETE Students Forum, technical seminar on ‘data communication networks’, J. Balasubramani, senior IT faculty, Nivedita Eduinfotrends ltd, speaks, M. Subramaniam, chairman, presides, 1 p.m.

OAS Institute of Technology and Management, Pulivalam: Department of Management Studies, workshop on ‘contemporary techniques in investments and management’, 10.30 a.m.

MAM B School: P.Subburethina Bharathi, associate professor, MAM College of Engineering and Technology, speaks on ‘hybrid HRM’, 2 p.m.

Oxford Engineering College: Department of ECE and IETE Students Forum, workshop on ‘VLSI design’, G. Lakshminarayanan, associate professor, Department of ECE, NIT-T, chief guest, G. Seetharaman, principal, felicitates, 9.30 a.m.

YWCA Matriculation Higher Secondary School, Thillai Nagar: Annual day, Deepak Samson, CSI Mission General Hospital, chief guest, Shalini Cynthia distributes prizes, 5.30 p.m.

Ramyas Hotels: Sizzler festival, Meridian Restaurant, 12 noon to 3.30 p.m. and 7 p.m. to 11.30 p.m.

Tangedco: Grievances day meeting, divisional engineer’s office, Manapparai, 10 a.m.

All India Perunthalaivar Kamarajar Tamil Ilakkiya Peravai: Raja Elangovan, secretary, Shenbaga Tamil Arangu, speaks on ‘Veera Vanji’, Thyagi Arunachalam Manram, 6 p.m.

National College: Annual sports day, M.S.Nagarajan, director, Special Olympics, Asia Pacific, chief guest, K.Anbarasu, principal, presides, 3 p.m.

Tamil Nadu Handicrafts Development Corporation Limited: Exhibition, Poompuhar, 10 a.m. to 8 p.m.

Hastakala Handicrafts: Handicrafts exhibition, SRT hall, Thillainagar, 9 a.m. to 10 p.m.

More In: TAMIL NADU | NATIONAL