Central Stadium: Mega show by Amritha TV, 6 p.m.

Nishagandhi Auditorium: Programmes by Draupadi and Padmini, Kollam, 6.30 p.m.; Shafeequddin and Party, Thrissur, 8 p.m. Poojapura Grounds: ‘Swarasagaram’ musical programme by Vidhu Pratap, Sayanora and group, 7 p.m.

Suryakanthi: Musical programme by Darshan Raman, Thiruvananthapuram, 7 p.m.

Public Office Compound: Musical programme by G. Devarajan Shakti Gatha, Thiruvananthapuram, 7 p.m.

University Women’s Association Hall, Jawahar Nagar: Mohiniyattom by Mini T., 6 p.m.; Mohiniyattom by Aswathi Sreejith, 7 p.m., Bharatanatyam by Arjun, 8 p.m.

Sopanam: Balikala/Malayankettu by Aandipanicker, 6.30 p.m.; Velichapadu Thullal/Poothanayum Thirayum, K.N. Unnikrishnan, 7.30 p.m.

Suryakanthi Mini-stage: Velakali, Rajeev Panicker, 6.30 p.m.; Tholpavakoothu, Viswanatha Pulavar, 7.30 p.m.

Thiruvarangu: Ottanthullal by Vishnu Mohan, 6.30 p.m.; Maariyattom/Thudipaatu by K. Kumaran, 7.30 p.m.

Naatarangu: Arjunanruttham, Kurichi Natesan, 6.30 p.m.; Theyyam, Chanthu Panicker, 7.30 p.m.

Sangeethika (Kanakakunnu Palace auditorium): Carnatic vocal by Thalavadi Madhukumar P. Warrier, 5 p.m.; Carnatic Vocal by Dr. Sindhu, 6 p.m.; Carnatic vocal by Perumbavur G. Ravindranath, 7.30 p.m.

Kanakakunnu Gate: Chenda Melam, Sajeev, Nadan Nruttha Kalavedi, Thiruvananthapuram, 6 p.m.

Vyloppilly Samskriti Bhavan: Bharatanatyam, Krithika Jayakumar, 6.30 p.m.

Kanakakunnu Akathalam: Painting exhibition by various artists and groups, 11 a.m. to 5 p.m.

Theerthapadamandapam: Kathakali (Narakasuravadham), Kalabodhini Kathakali Vidyalayam, Thiruvananthapuram, 6 p.m.

Gandhi Park: Kadhaprasangam, Ayilam Unnikrishnan, 6.30 p.m.; Vembayam V. Satheeshan, 8.30 p.m.

VJT Hall: Drama, ‘Vikadakavi Tenali Raman,’ Aksharakala, Thiruvananthapuram, 6.30 p.m.

VJT Hall: Kavi Arangu, Chunakkara Ramankutty and others, 4 p.m.

Museum Compound: Kalaripayattu, 6.30 p.m. and 7.30 p.m.

Satyan Memorial Hall: Magic show, Ajith, Gems, Thiruvananthapuram, 7 p.m.

Public Library Hall: Drama, ‘Pather Panjali’ by Gramika, 6.30 p.m.; ‘Sayoojyam’ by Kerala Kala Samithi, 7.30 p.m.

Institution of Engineers’ Hall: Dance, Swarajathi Nrutthamandapam, Balaramapuram, 6.30 p.m.; Thalatharangam, Revulal R.S. and party, Tirumala, 7.15 p.m.; Ganamela, Millennium Little Star, Thiruvananthapuram, 8 p.m.

Sreevaraham: Dance, Nadana Kairali, Vattappara, 7 p.m.

Akkulam Tourist Village: Classical dance, Natyanjali, 7 p.m.

Madavurpara Boat Club premises, Pallichal: Drama, ‘Rose Gardens,’ Suryamitra, Thiruvananthapuram, 7 p.m.

Karakulam Kalagramam: Folk songs, Karinthalakootam, Mala, Thrissur, 7 p.m.

More In: KERALA | NATIONAL