Staff Reporter

C.N. Reghu wins ‘Kalapratibha’ title, S. Anjalidevi becomes ‘Kalathilakom’

PATHANAMTHITTA: With 110 points in their kitty, Maharaja’s College, Ernakulam, became the overall champions at the five-day silver jubilee youth festival of Mahatma Gandhi University, that came to a close here on Saturday.

St. Teresa’s College, Ernakulam, became the runners-up with 78 points while the RLV College of Music and Fine Arts, Thripunithura, was placed third with 63 points.

St. Teresa’s College was the champions in the previous MGU youth festival held at Kalady, in Ernakulam district, three years ago.

C.N. Reghu of Maharaja’s College, with 18 points to his credit, won the ‘Kalapratibha’ title. He stood first in Bharathanatyam (male), folk dance (single), and fancy dress, and second in Kuchipudi. The ‘Kalathilakom’ title was conferred on S. Anjalidevi of Kottayam CMS College. She stood first in Bharathanatyam(female) and Mohiniyattom, and second in Folk dance (single); earning a total of 13 points.

Following are the winners in various competitions held on Friday night and Saturday forenoon:

Mimicry: Sharu Ann Joy of Kottayam CMS College; Vineeth Vijayan of Thripunithara RLV College of Music and Fine Arts; V.S. Jayakrishnan of Ernakulam Maharaja’s College.

String (Eastern): Sabaresh Prabhakar of Ernakulam Maharaja’s College; Nandakishore of Thripunithara RLV College of Music and Fine Arts; K.B. Amalharsha of Ernakulam St. Teresa’s College.

Light Music (Female): Lakshmi Mohanlal of Pambady RIT; R. Sangeetha of Perumbavoor Mar Thoma College; and Aiswarya R. Rao and Lallu Vijay (both third prize).

Poetry recital (English): Dhanya Varghese of Kottayam BCM College; S. Ramu of Ernakulam Government Law Colege; A.V. Sreelekha of Kalady Adi Sankara College.

Elocution (English): Vailana Shahnaz Jader of Ernakulam St. Teresa’s College; Ramesh Krishnan of Changanassery S.B. College; Aarvin Babu of Ernakulam Maharaja’s College.

Film review: P. Vishnuraj of Changanassery NSS College; Nandini R. Nair of Thevara S.H. College; M. Anudev of RLV college.

Kavyakeli: T.S. Jayapriya of Pala St. Thomas College; J. Anjana of Ettumanurappan College; A.G. Remya of Kottayam Mahatma Gandhi University Campus.

Elocution (Hindi): T. Ramesh Krishnan of Changanassery S.B. College; Jyostsna George of Thodupuzha Newman’s College; V. Vithun of Aruvithura St. George College.

Mime: Thalayolapparambu Devaswom Board College; Ernakulam Maharaja’s College; Ernakulam St. Teresa’s College.

Clay modelling: K. Achuthan of Kottayam MGU Campus; Renjith John of Ernakulam Government Law College; Nandini R. Nair of Thiruvalla St. Mary’s College for Women.

Elocution (Malayalam): Jasmin George of Pala Alphonsa College; T.S. Sreejith of Vazhoor Sree Vidyadhiraja NSS College; Shibin Mathew Medayil of Ernakulam Government Law College.

Akshara-slokom: T.S. Jayapriya of Pala St. Thomas College; T. Remya of Kottayam MGU Campus; P. Soorya of Changanassery NSS Hindu College.

Kathaprasangom: Aarjith Babu of Poothotta Saswatikananda College; Ann Thankom Varghese of Changanassery Assumption College; Sherry James of Thiruvalla St. Mary’s College for Women.

Light music (Male): Arun Jaik of Kochi St. Albert’s College and M.P. Mithun of RLV college (both first prize); M. Madhu of Thevara Sacred Heart’s College; Rahul R. Lakshman of Angamaly FISAT and Sree Sankar Suresh of Piravom Baselios College (both third prize).

Folk dance (single): C.N. Reghu of Ernakulam Maharaja’s College; S.Anjalidevi of Kottayam CMS College; Nelima Raj of Ernakulam St. Teresa’s College, Maneesha Manilal of Changanassery Assumption College and Keerthi Divakaran of Vadanappally MES College (Three third prizes).

Folk dance (group): Ernakulam St. Teresa’s College; Changanassery Assumption College; RLV college and Pathanamthitta Catholicate College (both third prize).

Mono-act: V.P. Sudhi Chandran of Mannanam KE College; Anil Joseph of Pala St. Thomas College; K.G. Sreelekha of Kalady Adi Sankara College.

Campus film festival (documentary): K.R. Ratheeshkumar of Ernakulam Maharaja’s College; Anns Fred Solomon of Ernakulam St. Teresa’s College; Devan Madhathil of Changanassery St. Joseph’s College of Communications.

Fiction: S. Ratheeshkumar of Ernakulam Maharaja’s College; Sidharth Sivaprasad of Thiruvalla Mar Thoma College and M. Sudeep of Kalady Adi Sankara College (both second prize); Prijeesh Prakash of Changanassery St. Joseph’s College of Communications.

Fancy dress: C.N. Reghu of Ernakulam Maharaja’s College; Abida Kabeer of Pathanamthitta Catholicate College; S. Sudhi of Malyamkara SNM College.

Poetry recitation (Malayalam): Dinil Varghese of Kolencherry St. Stephen’s College; K. Lakshmipriya of Changanassery Assumption College; James Merlin of Moolamattom St. Joseph’s College.

Group dance: Ernakulam Maharaja’s College; Ernakulam St. Teresa’s College; Parumala St. Gregorios College of Nursing and Thevara Sacred Heart College (both third prize).

More In: KERALA | NATIONAL