Religion

Bhagavatam Mahatmayam: Discourse by Sujay Chaitanya, Chinmaya Vidyalaya, 4{+t}{+h}Block, Koramangala, 6.30 p.m.

Sampoorna Srimad Bhaghavatha: Discourse by K.S. Narayanacharya, Himamshu Jyothi Kala Peeta, 4th Main, 16th Cross, Malleswaram, 6.15 p.m.

Brahmasutra Bhaashyam: Discourse by K.G. Subraya Sharma, Adhyaatma Mandira, V.V. Puram, 7.45 a.m.

Bruhadaaranyaka Upanishat: Discourse by K.G. Subraya Sharma, Vedaanta Nilaya, Sakamma Gardens, Basavanagudi, 9 a.m.

Seventh Day Adventist Church: Bible study discussion, talk by Anbudurai on divine service, 10 a.m.; Musical concert “Going forth with praise, 13, Cunningham Road, 11 a.m.

Anubhavagamya Vedanta: Discourse by Lakshmeesha Bhatta, Adhyatma Prakasha Karyalaya, APK Road, 2{+n}{+d}Block, Thyagarajanagar, 9.30 a.m.

Sri Ramanavami celebrations:

Sree Ramaseva Mandali: Discourse on “Rama Charitra Manjari by Bananje Govindacharya, 8 a.m.; violin recital by Tejas Manjunah and Pranav Manjunath, 5.15 p.m.; Vocal recital by Sanjay Subramanyam, Government Junior College premises Fort High School Grounds, 6.30 p.m.

Sri Jayarama Seva Mandali: Flute concert by N. Rajkamal, Mandali premises, 1{+s}{+t}Main Road, 8{+t}{+h}Block, Jayanagar, 6.30 p.m.

Sree Seshadripuram Ramaseva Samiti: Vocal by Ranjani Sampath and party, 5.15 p.m.; vocal recital by T.M. Krishna and party, Seshadripuram College premises, Nagappa Street, Seshadripuram, 6.30 p.m.

Sree Rama Seva Mandali: Sri Rudra Homa, Masti Rangamandira, Government Primary School premises, Shankarpuram, 8.30 a.m.

Sri Vani Kala Kendra: Music and dance by students of Sri Vani Vidya Kendra 4{+t}{+h}B Main, 3{+r}{+d}Stage, Basaveshwaranagar, 6 p.m.

Rajarajeshwarinagar Cultural Association: Vocal music by Vani Sateesh and party, T.N. Balakrishna Bayalu Ranga Mandira, BEML Layout, Rajarajeshwarinagar, 6.30 p.m.

Culture

BTM Cultural Academy: Vocal recital by Sreevalson J. Menon and party, Shree Ramana maharshi Academy for the Blind, 3{+r}{+d}Cross, 3{+r}{+d}Phase, J.P. Nagar, 5.30 p.m.

Suchitra Kalakendra: Sahitya Sanje, lecture by Y.G. Muralidhara on “Needful changes required in the process of election and power of the voter”, Ki. Ram Nudimane, Suchitra premises, 9{+t}{+h}Main Road, B.V. Karanth Road, Banashankari II Stage, 5.30 p.m.

The Indian Institute of World Culture: Kripanarayan Iyengar Memorial Endowment programme, light music by singer and composer Shankar Shanbhogue, Wadia hall, B.P. Wadia Road, Basavanagudi,

6 p.m.

Kiraanaa Music Academy: Pt. Madhav Gudi Sangeet Samaroha and release of Agnivela raag darshini written by Raghavendra Gudi, presentation of “Gaan Kala Kusuma” award to Anant Terdal, flute recital by Praveen Godkhindi, 6.30 p.m.; vocal recital by Raghavendra Gudi, 7.30 p.m.; vocal recital by Anant Terdal, JSS Auditorium, 7{+t}{+h}Block, Jayanagar, 8.15 p.m.

National Gallery of Modern Art, Bengaluru: Inauguration of exhibition “ Between the lines” selections from the Waswo X, Waswo collection of Indian Printmaking, Regional Secretary, Lalit Kala Akademi, Chennai, chief guest, NGMA, manikyavelu Mansion, 49, Palace Road, 6 p.m.

Ranga Shankara: Hindi, Urdu and Kashimiri drama “Gasha” Indian Ensemble, 36/2, 8{+t}{+h}Cross, JP Nagar, 2{+n}{+d}Phase, 7.30 p.m.

General

Air Force Association, Karnataka Branch, HAL and Aeronautical Society of India: Air Chief Marshal L.M. Katre memorial lecture by ISRO Chairman K. Radhakrishnan, HAL Convention Centre, 10 a.m.

Karnataka Veterinary Council: World Veterinary Day, Lokayukta Justice Y. Bhaskar Rao inaugurates, Principal Secretary, Department of Animal Husbandry and Fisheries, Arvind Jannu, chief guest, KVC Auditorium, Hebbal, 10.30 a.m.

The Advocates’ Association, Bengaluru: Annual day celebrations, Karnataka High Court Judges, K. Sreedhar Rao, D.V. Shylendra Kumar and S. Abdul Nazeer, chief guests, City Civil Court premises, 4.30 p.m.

More In: KARNATAKA | NATIONAL