RELIGION

Thiruvanaikovil Jambukeswarar Akilandeswari Temple: Panguni festival, velli rishaba vaganam, 6 p.m.

Sringeri Sath Sangh: Sri Vishnu-Sri Lalitha Sahasranama parayanam, Sharadambal Sannidhi, Amma Mandapam Road, Srirangam, 6.30 p.m.

Sri Vishnu Sahasranama Parayana Sabha, Srirangam: Sahasranama parayanam, Sriman Nadhamunigal Sannidhi, Srirangam Ranganathaswamy Temple, 6.30 p.m.

Allur Bhajan Mandali: Sri Ramanavami utsavam, Moolaparayanam, Allur, 7.30 a.m.; discourse on Ramayanam by P.Kesava Dikshithar, 7 p.m.

Sri Swarna Vinayagar Temple, Ponnagar: Sri Vishnu Sahasranama parayanam, 6 p.m.

Vakeesa Baktha Jana Sabha: Discourse on Vijay Anand, Woraiyur, 7 p.m.

Organising Committee: Sri Vishnu Sahasranama parayanam, Vijay Pravinaa Apartments, X B Cross Thillai Nagar, 5 p.m.

Srirangam Sri Ranganathaswamy Temple: Discourse on ‘Arul seyalam Aranganum’ by N. S. Krishna Aiyangar, Sri Renga Vilas Mandapam, 6.30 p.m.

CULTURE

Sringeri Sankara Mutt: Vasantha Navarathri, Sri Ramanavami sangeetha mahotsavam, vocal concert by Chinmaya siters & party, Amma Mandapam Road, Srirangam, 7 p.m.

Tamil Sangam: Presentation of Meenakshisundaram Pillai centenary memorial purse to S.Srinivasan, Siva P.Mookapillai, presides, Tamil Sangam buildings, W.B.Road, 6 p.m.

South Zone Cultural Centre, Regional Arts and Culture Centre and Rasika Ranjana Sabha: ‘Yaedenna, Ezhuthenna,’ – drama by Chennai Rail Priya & troupe, FGN Hall, 6.30 p.m.

Sri Guru Guha Gana Sabha: Quiz on Carnatic music by R.Ganapathy Subramaniam, Vyasaraja Mutt, Malligaipoo Agraharam,Srirangam, 5.30 p.m.

Shenbaga Tamil Arangu: N.Vettriazhagan speaks on Roots of Dravidian Movement, 102, Gandhi Salai, Srirangam, 6.30 p.m.

GENERAL

Regional Passport Office: Passport Adalat, S.Balachandran, Regional Passport Officer, presides, 10 a.m. to 5 p.m.

Lions Clubs International: District convention, V.C.Kulandaisamy, Chairman, Tamil Virtual University, chief guest, P.S.Ranganathan, former international director, inaugurates, screening of documentary by Bharathi Krishnakumar, N.Siva, MP, speaks, drama by Pralayan, Hotel Femina, 10.30 a.m.

Saranathan College of Engineering: Lecture on HR Practices in Corporate by J.Bobby Jackson, Regional Head (HR-South), Whirlpool India, 11 a.m.

National Institute of

Technology: Nittfest, 5 p.m.

J.J.College of

Engineering and Technology: Seminar on New Paradigm in Management, N.Gopalsamy, Director, Dalmia Cements, chief guest, 10 a.m.

Operation Rainbow: Nutrition for Children and governments schemes for HIV/AIDS

people, Br.Savrimuthu,

Chairman, Marcellin

Trust, chief guest, S.Revathy, Programme Officer,

ICDS Project, and

S.Raman, District Extension Educator, speak, Marist Brothers House, Uyyakondamalai, 10.30 a.m.

Sri Sivananda Balalaya: Kala Pradharshini – art exhibition, Ramalinga Nagar South campus, 10 a.m.

Aiman College of Arts and Science for Women: College day, H.Abdur Raqeeb, Editor, ‘Samarasam,’ chief guest, 11 a.m.

Indian Union Muslim League: Ulemas meeting, Meenakshi Marriage Hall, Gandhi Market, 11 a.m.

Kurinji College of Engineering and Technology: College and Sports day, Rokkiah Malik, Chairperson, State Social Welfare Board, chief guest, A.K.K.Karuppiah, college chairman, presides, 4 p.m.

Media Centre, Coimbatore: Journalism training programme, Bharatiya Cultural Training College, Seerathope, 10 a.m.

Video and Photographers Welfare Federation: Inauguration by Transport Minister K.N.Nehru, Hotel Mathura, 4 p.m.