RELIGION

Samayapuram Mariamman Temple: Panchaprakara festival, special abishekam, 9 a.m.

Organising Committee: Samashti Upanayam, Goratha Moolai, North Chithra Street, Srirangam, 4 p.m.; kuthuvillakku puja, 6 p.m.

Advaitha Sabha: Sri Sankara Jayanthi mahotsavam, lecture on Kasi Panchangam by S. Rangaswamy Dikshithar, Sri Sankara Matriculation School premises, Pathai Kidangu Street, 7 p.m.

Sri Swarna Vinayagar Temple, Ponnagar:

Sri Vishnu Sahasranama parayanam,6 p.m.

Sri Maha Mariamman Temple, Puthanampatti: Kudiyazhaikkum festival, Karagathil Amman Thiruveedhi ula, 4 p.m.

Sri Vishnu Sahasranama Parayana Sabha:

Sahasranama parayanam, Sri Venugopalan Sannidhi, Ranganathapuram, Srirangam, 5.45 p.m.; Sri Sumatheendra Kalyana Mandapam, Amma Mandapam Road, Srirangam, 6 p.m.

Sri Rama Nama Sath Sangam, Iyyappa Nagar: Sri Rama nama parayanam, Sri Bhuvaneswari Amman Temple, Iyyappa Nagar, 4 p.m.

Sri Ramana Bhagavan Spiritual Centre: Discourse on Valmiki Ramayanam by Bharathiputhiran, Udalayakshmi Apartments, Raghavendrapuram, Srirangam, 6.30 p.m.

Arunkodai Illam: Holy Spirit Convention, mass, message by Fr.Sahaya John, 49-K, Bharathiar Salai, 5.30 p.m.

CULTURE

Rasika Ranjana Sabha:

‘Mama, Mapillae,' – drama by Chennai Sathyasai Creations, FGN Hall, W.B. Road, 6.30 p.m.

Poovalur Saiva Sidandha Sabha: Centenary celebration, V. Vaithilingam, presides, Vellan Chettiyar Mandram, Poovalur,9 a.m.; Thirisirapuram Meenakshisundaram Pillai Vizha, Srimad Sundaramurthy Thambiran Swamigal of Kasi Madam, Thirupananthal, presides, 4.15 p.m.

GENERAL

Railway Protection Force: Dikshant parade, Ranjit Sinha, Director General, RPF, chief guest, RPF Training Centre, 7.30 a.m.

Department of Science and Technology, New Delhi and Bharathidasan University Department of Microbiology: Valediction of INSPIRE Internship programme, N. Anand, Pro Vice-Chancellor, Vel's University, delivers key note address, T. Ramasamy, Registrar, Bharathidasan University, presides, university campus, 4 p.m.

Indian Welding Society, Indian Institute of Metals and Indian Institute of Welding: Lecture on Welding of Titanium Alloys by G. Madhusudhan Reddy, Scientist ‘F,' DMRL, Hyderabad, Institution Buildings, BHEL Township, 5 p.m.

Indira Ganesan College of Education:

Graduation Day, A.R. Veeramani, Registrar, TN Teachers Education University, delivers the graduation day address, 2 p.m.

Oxford Engineering College: Staff development programme on ‘Failure of Structures,' S. Rajendran, Consultant, speaks on Failures in Heritage and Traditional Structures, 9.30 a.m.; S. Baskar, Assistant Professor, National Institute of Technology, Tiruchi, speaks on ‘Off Shore Structures,' 1.30 p.m.

M.A.M.College of Engineering: Summer aptitude training camp for students, 10 a.m.

Bharathidasan University and Thai Trust:

Field training on organic farming, K.N. Nehru, Transport Minister, chief guest, APS Kalyana Mandapam, Lalgudi, 10 a.m.

Samskrita Bharathi: Annual training camp, Sringeri Vidya Bharathi Bhavanam, Amma Mandapam Road, Srirangam, 9.30 a.m.; free spoken Sanskrit classes, 4 p.m.

Natural Therapeutics Centre and National Institute of Naturopathy: Awareness camp on naturopathy and yoga, P. Balasubramanian speaks on Various Diseases and Treatment, 186, Periyar Nagar, Thiruvanaikovil,9 a.m.

M.A.M.College of Engineering: Summer aptitude training camp for students, 10 a.m.

Shenbaga Tamil Arangu:

S. Muruganandam speaks on ‘Thyaga Chemmal Kakkan, 102, Gandhi Salai, Srirangam, 5.30 p.m.

Holy Cross Service Society, Sense International and European Union:

‘Sensitisation programme on deaf-blindness,' D. Muthamilselvan, Director, CARE Chemistry Tuition Centre, chief guest, Ettupattai Bungalow, Puthur, 9.30 a.m.

Jeyam Computer Education Centre:

Students seminar, Sri Balaji Mahal, Manachanallur, 9 a.m.; programme on cine music, Vairmalai Anthonysamy, presides, 1.15 p.m.

Tamil Nadu Handicrafts Development Corporation Ltd: Exhibition of handlooms, Poompuhar Showroom, Singarathope, 10 a.m. to 8 p.m.