Religion

Bhagavatham: B. Damodara Deekshithar, 14, 2nd Street, Gill Nagar, 3 p.m.

Gita: Gagan Chaitanya, Ramana Kendra, 41, Alarmelmangapuram, Mylapore, 6.45 p.m.

Krishna Ganam: V. Subbaraman and A.V. Alamelu, Sitadevi Garodia Hindu Vidyalaya MHSS., 2 Kalamegham Street, East Tambaram, 6.45 p.m.

Sadhanachatushtayam: Guruparanandar, Kodandarama Temple, Perambawa Street, Old Washermenpet, 6.30 p.m.

Thirumandiram: M.K. Prabhamoorthy, Marundeeswarar Temple, Tiruvanmiyur, 7 p.m.

Sivaprakasam: S. Gangadharan, Saiva Siddhantha Perumanram, 4, Venkatesa Agragaram Salai, Mylapore, 6 p.m.

Devotional Music: Rama and Geetha, Venugopalaswamy Temple, 10, 2nd Street, Gopalapuram (South), 6.45 p.m.

Yoga Vasishta: Bhoomananda Tirtha, Sivagami Pethachi Auditorium, 79, Luz Church Road, 6.45 p.m.

Purpose of Life: Sudarsan, 24, Third Street, Raghava Reddy Colony, Ashok Nagar, 7 p.m.

Culture

Goethe Institut, Max Mueller Bhavan: Screening of Children’s Films, Film Chamber, 6.30 p.m.

University of Madras: Introduction of book ‘Nalla Pillai Bharatham’, Platinum Jubilee Hall, Marina Campus, 2 p.m.

General

Makkal TV: First anniversary celebrations, Union Ministers Anbumani Ramadoss and Priya Ranjan Dasmunsi and State Ministers M.K. Stalin and Arcot N. Veerasamy participate, Kamarajar Arangam, Teynampet, 4 p.m.

Madras University Staff Association: Staff day celebrations, Minister Arcot N. Veerasamy participates, Centenary Auditorium, Chepauk, 5 p.m.

High Court Legal Services Committee: Workshop on sensitisation and capacity building on legal aid counsel, Madras High Court Chief Justice A.P. Shah and Justice S.J. Mukhopadhaya participate, Madras High Court, 4.45 p.m.

Tsunami Legal Action Committee, Peoples Watch: Human Rights monitoring programme, Gurukul, Purasawalkam, 10 a.m.

Micro Industries Welfare Association: Meeting with Ekkaduthangal micro industries, TANSTIA FNF Hall, 10, G.S.T. Road, Guindy, 3.30 p.m.

Dhanalakshmi College of Engineering: Induction programme of first year B.E./B.Tech classes, Dr. V.P.R. Nagar, Manimangalam, Varadharajapuram post, 10 a.m.

LCR College of Engineering and Technology: Lecture on networking, Kanchipadi Post, Tiruvallur-Tiruthani High Road, 11.30 a.m.

Shri Andal College of Engineering: National-level Technical Symposium, 6, G.S.T. Road, Mamandur, 9 a.m.

M.O.P. Vaishnav College for Women: Lecture on Telecommunication Revolution in India, 20, 4th Lane, Nungambakkam High Road, 9 a.m.

Meenakshi Sundararajan Engineering College: Technical seminar, 363, Arcot Road, Kodambakkam, 9.30 a.m.

Guru Shree Shantivijai College for Women: Inter-collegiate Hindi literary festival, 96, Vepery High Road, 9.30 a.m.

Ethiraj College for Women: National Seminar on next Generation Banking, Ethiraj Salai, 9.30 a.m.

Ramakrishna Mission Vivekananda College: NCC Golden Jubilee Celebrations, Mylapore, 3 p.m.

B.S. Abdur Rahman Crescent Engineering College: National-level Technical Symposium, Seethakathi Estate, G.S.T. Road, Vandalur, 9.30 a.m.

Tagore Engineering College: Induction programme of first year B.E./B.Tech Courses, Rathinamangalam, Vandalur, 9.30 a.m.

Aalim Muhammed Salegh College of Engineering: National-level Technical Symposium, Muthapudupet, Avadi, 9.30 a.m.

Shri Shankarlal Sunderbai Shasun Jain College for Women: Inter-collegiate Commerce Festival, 3, Madley Road, T.Nagar, 9.30 a.m.

Jayaa Sakthi Engineering College: Seminar on e-governance, St. Mary’s Nagar, Tiruninravur, 3 p.m.

Sree Sastha Institute of Engineering and Technology: Inauguration of 9th batch of B.E./B.Tech. courses, Madras-Bangalore Highway, Chembarambakkam, 10 a.m.

Vivekananda Centenary Girl’s High School: Inauguration of Science Exhibition, 2 Saravana Street, Mint, 9 a.m.

Sri Ramakrishna Math National School: Inauguration of Science Exhibition, 45, Basin Bridge Road, Mint, 11 a.m.

Shri Z.P.H. Gujarati Kanya Kelavani Mandal: Teachers’ day celebrations and inauguration of Education Service — President’s Excellence Club, Manilal M. Mehta Girls’ HSS., 2.30 p.m.

St. Mary’s Class X 1982: Silver Jubilee Reunion, St. Mary’s HSS., Armenian Street, 3.45 p.m.

DBICA: Meeting, 45, Landons Street, Kilpauk, 5.30 p.m.

Rotary Club of Madras Northwest: Dedication of Water Treatment Plant, Kamarajapuram School, 2.30 p.m.

HIV Anonymous: Meeting, Freedom Foundation, 15, Red Hills Road, United Colony, Kolathur, 6 p.m.

Alcoholics Anonymous: Meetings, Church of Victorious Cross, Jawaharlal Nehru Salai, Ashok Nagar; Church of Christ, W-76, Anna Nagar; Shifa Hospital, Triplicane High Road, 7 p.m.