RELIGION

Sri Vishnu Sahasranama Sude: Discourse by Chandreshanandaji, Sri Ramakrishna Veivekananda Sadhana Kendra, Gokul Extension, Devasandra, 5.30 p.m.

Ramana Gita: Discourse by K.G. Subraya Sharama, Ramana Shrine, Mekhri Circle, 6.45 p.m.

Understanding and Practising Srimad Bhagavad Gita: Discourse by Velukkudi Krishnanswamy, MES Kishore Kendra, Malleswaram 10th Main, 6.30 p.m.

Narada Bhakti Sutragalu: Discourse by K.G. Subraya Sharma, Sri Prasanna Veeranjaneya Temple premises, Jayanagar 9th Block, 6.30 p.m.

CULTURE

Indian Institute of World Culture: Bharatanatya by Shweta, B.P. Wadia Road, 6 p.m.

Karnataka Ganakala Parishat: Flute recital by S.P. Sarvothama and party, Keshava Samskruthi Sabha, 11th Main Road, ISRO Layout,

6.30 p.m.

Organiser: Hindustani vocal by K.S. Vaishali and party, Jayarama Seva Mandali, 492 A, 1st Main, Jayanagar 8th Block, 6 p.m.

Sri Prasanna Veeranjaneyaswamy Temple: Vocal by K.R. Prashanthakumar and party, Malakshmipura,

6.30 p.m.

Gujarat Handloom, Handicrafts Emporium: Exhibition-cum-sale of handicrafts articles, Rajalakshmi Kalyana Mandira, Jayanagar 8th Block, 10 a.m.

Ranga Shankara: English play “Mouse and Positions #2” by The First City Theatre Foundation, New Delhi, J.P. Nagar 2nd Phase,

7.30 p.m.

Ethos Art Gallery: Exhibition of paintings by P. Parameshwar Raju, 9th A Main, 38th Cross, Jayanagar 5th Block, 10 a.m.

Karnataka Chitrakala Parishat: Inauguration of Photo exhibition “The World as one,” 6.30 p.m.

Kannada and Culture Department: “Chiguru” cultural programme, Sugama Sangeeta by Veda V.Bhat and party, Bharatanatya by Akshata Rao, Nayana Auditorium, J.C. Road,

3 p.m.

GENERAL

Department of Social Welfare: Babu Jagjivan Ram birth anniversary, Governor Rameshwar Thakur attends, in front of Vidhana Soudha, 10.30 a.m.

Institute of Hotel Management: Inauguration of Executive Development Centre by P.K.H. Tharakan, adviser to Governor, Chief Secretary Sudhakar Rao, Secretary, Kannada and Culture, I.M.Vittalamurthy, attend, institute premises, SJP Campus, adjacent to M.S. Building, 11.30 p.m.

Centre for Green Building Materials and Technology: National environment awareness campaign, theme: “Biodiversity Conservation”; interaction with Suresh Heblikar, film director and environmentalist, Mahatma Gandhi Regional Institute of Rural Energy and Development, Srirampura Cross, Jakkur Road, 2 p.m.

Narayana Nethralaya: Inauguration of Molecular Diagnostics Laboratory by H.N. Madhavan, Narayana Health City, Bommasandra, 10 a.m.

Aeronautical Society of India: Seminar on “Aerospace Technologies”, Ashok Nayak, Managing Director (Bangalore Complex), HAL, chief guest, HAL Management Academy, near HAL Hospital, Suranjandas Road,

9.30 a.m.

Forum for Integrated National Security: Inauguration of Karnataka chapter, Additional Chief Secretary and Principal Secretary (Home) Vatsala Watsa, inaugurates, Hotel Samart Residency, 10 a.m.

Brindavan College: Graduation Day, H.P. Khincha, Vice-Chancellor of VTU, chief guest, The Leela Palace Hotel, 5 p.m.

Bangalore University, Forum for Free Thought: Talk on “Issues of contemporary relevance,” former Chief Secretary A.Ravindra speaks on “Planning and Development with special reference to Karnataka,” Jnana Bharati, 10.30 a.m.

The International Association of Lions Club, District 324 D6: 2nd Annual District convention, Lokayukta Santosh Hegde, chief guest, Bunts Sangha, Vijayanagar, 6 p.m.

PES Institute of Technology: Science Fest 2008, inauguration by G. Jagadeesh, Professor of Department of Aerospace Engineering, IISc., institute premises, Banashankari 3rd Stage, 9 a.m.

The Siasat Daily: All-India Mushaira, Bangalore Palace Grounds, 9 p.m.

M.P. Birla Institute of Management: Annual convocation, convocation address by B.V. Nagarathna, judge of the Karnataka High Court, Bharatiya Vidya Bhavan, Racecourse Road, 11 a.m.

Vivekananda College of Law: Annual Day, Huluvadi G. Ramesh, judge of the Karnataka High Court, chief guest, college premises, Dr. Rajkumar Road, Rajajinagar 2nd Stage, 2 p.m.

Sangeetha Sadhana: Eighth anniversary celebrations, G. Venkatasubbaiah, lexicographer, presides, Nayana Auditorium,

6.30 p.m.

Sangliana Yuvakara Kreeda Sangha: Prize distribution for winners of Shankar Nag cup, former Minister R. Ashok presides, Rangamandira, Bagalkunte,

6.30 p.m.

TUMKUR

Tumkur Zilla Panchayat and Tumkur City Municipal Council (CMC): 101st birth anniversary of Jagjivan Ram, H. Krishnamurthy, ZP president, inaugurates, Aslam Pasha, CMC president, presides, Dr. Gubbi Veeranna Kalakshetra, 10.30 a.m.

District Congress Committee: “Parishishta vargagala sammelana,” G. Parameshwar, member, Congress Working Committee, inaugurates, “Chilume” Police Welfare House, General Cariappa Road, 11 a.m.

Swadeshi Mela: Exhibition (11 a.m.); “Rangoli” by women (3 p.m.); talk on “India’s achievements in science” by Sudhir, shaka pramukh, Rashtriya Swayamsevak Sangh (5.45 p.m.); staging of Yakshagana “Krishnaleele” by children, Siddaganga High School ground, 6.45 p.m.