RELIGION

Vayalur Sri Subramaniaswamy Temple: Koti archana, 8.30 a.m. & 4 p.m.

Sri Bashyakara Kainkarya Sabha: Discourse by Asuri V.Raman, Sri Venkatachalapathi Temple, BHEL Township, 6.30 p.m.

Sri Ramanuja Sidhandha Sabha: Discourse on Thirupaavai by Raghavan Swamy, Sri Kamalavalli Nachiar Temple, Woraiyur, 6.45 p.m.

Sri Rama Nama Sath Sangam: Discourse on Thirupaavai by J.Rajaraman, Nethaji Street, Iyyappa Nagar, 6 p.m.

Sri Swarna Vinayagar Temple, Ponnagar: Sri Lakshmi Sahasranama parayanam, 6.30 p.m.

Sri Vishnu Sahasranama Parayana Sabha: Sahasranama parayanam, Ranga Vilas Mandapam, Srirangam Ranganathaswamy Temple, 6 p.m.; Sri Ahobila Mutt, East Uttira Street, 7 p.m.

Organising Committee: Sri Radha Kalayana mahotsavam, Geetha Govindam Maha Kaviyam by Jayarama Bhagavathar and Muthukrishna Bhagavathar, Mudaliar Store, North Andar Street, 8.45 a.m.; devotional music by Mahila Mandali, 4 p.m.; special abhangams by Jayarama Bhagavathar and Muthukrishna Bhagavathar, 6 p.m.; nama sangeerthanam, dolothsavam, 8 p.m.

Thirumaaladiyar Kuzhaam: Discourse on Thirupaavai by R.Kannan Swamy, Sri Thondaradipodiazhvar Sannidhi, Srirangam, 5 p.m.

Vakeesa Baktha Jana Sabha: Discourse on Periyapuranam by M.Ganapathy, Panchavarnaswamy Temple Street, Woraiyur, 7 p.m.

Arulmigu Panchavarnaswamy Temple Varavazhipattu Mandram: Manakanjarar Nayanar guru puja, Woraiyur, 6.15 p.m.

Sri Sivasakthi Magazine: Thirupaavai conference, Rajeswari Subburaman, inaugurates, Veli Andal Sannidhi, West Adayavalanjan, Srirangam, 11 a.m.

Sri Maruthanantha Nateswara- Sri Anantha Krishna Varatharaj Perumal Temple, Angarai: Dhanur masa bhajans, namavali veedhi bhajan, 5.30 a.m.

CULTURE

Department of Arts and Culture, Regional Arts and Culture Centre and District Welfare Committee: State- level practical workshop for music school students and Tamizhisai vizha, Thevaram demonstration by T.Rathnasabapathy & party, Kalaignar Thirumana Arangam, 10 a.m.; valediction, K.N.Nehru, Transport Minister, distributes prizes, N.Selvaraj, Forest Minister, D.Napoleon, Union Minister for State for Social Justice and Empowerment and T.Soundiah, Collector, speak, 4 p.m.; nathalaya bharatham by A.K.Palanivel & troupe, 5.30 p.m.

Shenbaga Tamil Arangu: Special address by R.Sabapathy, 102, Gandhi Salai, Srirangam, 5.30 p.m.

GENERAL

Holy Cross College: Graduation Day, P.Chidambaram, Union Home Minister, delivers the Graduation Day address, 4 p.m.

St. Joseph’s College: Graduation Day, Kenneth D’Silva, Director (PG Research Degree programmes), Faculty of Business, London South Bank University, delivers the Graduation Day address, 10.30 a.m.

Srimad Andavan Arts and Science College: Graduation Day, S.S. Badrinath, founder chairman emeritus, Sankara Nethralaya, Chennai, delivers the Graduation Day address, 3 p.m.

National College: Annual conference of Association of Economists of Tamil Nadu, S.S.Palanimanickam, Union Minister of State for Finance, inaugurates, V.Loganathan, Professor Emeritus, University of Madras, delivers key note address, 9.30 a.m.

Cauvery College of Engineering and Technology: Inauguration of IT Association, A.K. Yusuf, national president, Builders Association of India, chief guest, R.Mariappan, Head, Department of MCA, Mailam Engineering College, delivers key note address, 2 p.m.

Brindavan Vidyalaya: Opening of new school building by P.Chidambaram, Union Home Minister, S.Sujatha, Mayor, and T.K.Narayana Menon, Deputy Zonal Manager, Bank of India, speak, Kallanai Road, 3 p.m.

Bharathidasan University Department of Commerce and Financial Studies: International seminar on Recent Trends in Capital Markets and Financial Innovations, M.Ponnavaikko, Vice Chancellor, inaugurates, Sunitha Anand, Manager, National Stock Exchange, Chennai, delivers key note address, university campus, 9.30 a.m.; Department of Social Work: Training programme in speech and language development of children with special needs, Nargis Martin, Training Coordinator, RLC South, Holy Cross Society, chief guest, SEVAI Centre, Allur, 2.30 p.m.

Dalmia Cements National Workers Union: Diamond jubilee celebration, G.Sanjeeva Reddy, MP, and president, INTUC, inaugurates, G.Kalan, president, INTUC, Tamil Nadu, speaks, Dalmia Higher Secondary School campus, 5 p.m.

The Institute of Chartered Accountants of India: CPE meeting, S.Srivatasan speaks on Direct Tax Code, Hotel Breeze, 9 a.m.; C.Maruthappan speaks on IS Audit and Deduction of Leaking of Income in CBS Branches, 11.15 a.m.

Jenneys College of Education: Valediction of conference on e-learning in teacher education, K.Mohanasundaram, Head, Department of Education and Management, Tamil University, Thanjavur, chief guest, 3.30 p.m.

J.J.College of Engineering and Technology: Recruitment drive by Vagus Technologies and Anbakam Metals Ltd., 10 a.m.

Rane TRW Steering Systems Ltd., Indira Ganesan Engineering College, SHARON and WORTH Trust: Career guidance programme for Plus Two students of Manikandam union, Indira Ganesan College campus, 2 p.m.

Oxford Engineering College: Oxcem 2010 – technical symposium, M.Kalidas, president, Tiruchi District Cricket Association, chief guest, 10 a.m.

Sri Sivananda Balalaya: Programme on Presentation Skills, R.Thiyagarajan, Director, SADHANA HR Solutions, Ramalinga Nagar campus, 9.30 a.m.

Rotary Club of Tiruchi Rockcity: Arvi Arunachalam, Assistant Professor, Salisbury University, speaks on ‘Financial Crisis and Aftermath, Future of the Dollar’ Hotel Sangam, 7.30 p.m.

M.A.M.College of Engineering: Minipro 2010 – mini project exhibition, M.A.Maluk Mohammed, Principal, inaugurates, 12.45 p.m.

Kurinji College of Engineering and Technology: Faculty development programme on Teaching methodology, V.Shanmuga Ganesan, Associate Professor, Ramakrishna Mission Vidyalaya College of Education, speaks, 10 a.m.; volleyball and kabbadi competition for school students, 10 a.m.

District Institute of Education and Training, Kumulur: Inauguration of yoga training, K. Vaikundavasagan, Principal (in-charge), presides, 9 a.m.

M. A. M. Polytechnic College: Inauguration of athletic meet, M. Vijayalakshmi, Superintendent of Police, Railways, Tiruchi, chief guest, 1.30 p.m.

Cauvery River Basin Protection Movement: District committee meeting, Thamizhagan, general secretary, speaks, Letchumi Nursery and Primary School, Ariyamangalam, 10 a.m.

R.S.K.Higher Secondary School: Annual awards distribution ceremony, A.Kaliyamurthy, Superintendent of Police, chief guest, 4 p.m.

SRV Matriculation Higher Secondary School, Samayapuram: Vistas - Annual Day celebration, M.Nasser, cine actor, chief guest, 5 p.m.

Cauvery Matriculation Higher Secondary School: Triple Fiesta, A.Zameer Pasha, Consultant Surgeon, Shanawaz Nursing Home, chief guest, 3 p.m.

Periyar Educational Complex and Tiruchi Book House: Book festival, Periyar Centenary Educational Complex, 9 a.m.

Tamil Nadu Women’s Development Corporation: Exhibition on products of self- help groups, old District Central Library Building grounds, near Singarathope, 3.30 p.m. to 9.30 p.m.

Tamil Nadu Handicrafts Development Corporation Ltd: Handlooms and handicrafts exhibition, Poompuhar Showroom, 10 a.m. to 8 p.m.