Valiant Bay runs with a good chance in the Golden Temple Plate (1,000m), the main event of the opening day’s races to be held here on Saturday (October 26).

1 JUNIORS PLATE (Div. I), (1,000m), maiden 2-y-o only (Terms), 1.15 p.m.: 1. Bravo King (5) M. Venkatesh 55, 2. Dazzling Valentine (3) Rajendra Singh 55, 3. Galloping Queen (1) Casey 53.5, 4. Magic Of Reality (2) Prem 53.5, 5. Miss Acclaimed (4) N. Rupa 53.5 and 6. Scent Of Roses (6) Kabdhar 53.5.

1. Dazzling Valentine, 2. Miss Acclaimed

2 JUNIORS PLATE (Div. II), (1,000m), maiden 2-y-o only (Terms), 1.45: 1. Emperor Of Rome (2) Rajendra Singh 55, 2. King Of Windsor (5) N. Rupa 55, 3. Marmaduke (4) Casey 55, 4. Miss Sophisticated (1) Prem 53.5, 5. Party Royal (3) M. Venkatesh 53.5 and 6. Starlight Princess (6) Kabdhar 53.5.

1. King Of Windsor, 2. Miss Sophisticated

3 GANGES PLATE (1,200m), rated 60 to 85, 2.15: 1. One Mission (5) N. Rupa 62, 2. Millenium Rose (7) M. Venkatesh 60.5, 3. Ordained One (2) Rajendra Singh 60.5, 4. Star Marquess (3) Lakshmanan 60, 5. Forest Flair (10) Md. Hesnain 59.5, 6. Champ Forever (9) Casey 57.5, 7. Knight Valiant (11) Prem 54.5, 8. King Size (13) S. Manohar 52.5, 9. Rising Glory (12) C. A. Brisson 52.5, 10. Ruby Legend (6) Kabdhar 52.5, 11. Star Academy (8) K. V. Baskar 52, 12. Sergeant Pepper (4) S. S. Azad 50 and 13. Steely Dan (1) Akbar 50.

1. Ruby Legend, 2. Ordained One, 3. Knight Valiant

4 GOLDEN TEMPLE PLATE (1,000m), rated 80 & above, 2.45: 1. Magnanimity (7) Rajendra Singh 62, 2. Regal Classic (4) Casey 60.5, 3. Southern Bay (8) C. A. Brisson 58.5, 4. Dancer’s Wave (6) Prem 57, 5. Hall Of Glory (3) Venkatesan 56, 6. Romantic Encounter (1) M. Venkatesh 56, 7. Turf Lightning (2) Md. Hesnain 55.5, 8. Valiant Bay (9) N. Rupa 53.5 and 9. Duke Of Windsor (5) Kabdhar 53.

1. Valiant Bay, 2. Magnanimity, 3. Duke Of Windsor

5 WELCOME CUP (1,000m), rated 40 to 65, 3.15: 1. Serena (12) Lakshmanan 60, 2. One More Chance (4) Rajendra Singh 59, 3. Blazing Spectacle (4) Prem 57.5, 4. Regal Ransom (15) Mukesh Kumar 56.5, 5. Panthera (11) Shahar Babu 56, 6. Salute The Star (1) Ayaz Ahmed 56, 7. Afsoon (13) Ayaz Khan 8. Alpharetta (2) K. V. Baskar 55, 9. King Lear (16) S. Manohar 55, 10. Visionary (10) Casey 55, 11. Barrister (3) Md. Hesnain 53, 12. Supreme Emperor (6) Kabdhar 53, 13. Remniscing (8) Manikandan 52.5, 14. Fly For Sure (7) N. Rupa 52, 15. Assert The Right (14) Venkatesan 51.5 and 16. Divine Collection (5) N. Murugan 51.5.

1. Blazing Spectacle, 2. Visionary, 3. Fly For Sure

6 DASARA PLATE (1,200m), 3-y-o only, which have won three or more races are only eligible (Terms), 3.45: 1. Transonic (5) Md. Hesnain 62.5, 2. Special Edition (7) S. S. Azad 62.5, 3. Absolute Beauty (4) N. Murugan 59, 4. Dash Of Grey (2) Lakshmanan 59, 5. Amazing King (1) Shahar Babu 57.5, 6. Commander Bond (3) Venkatesan 57.5, 7. Excalibur (8) M. Venkatesh 57.5 and 8. Sweet Love (6) C. A. Brisson 56.

1. Transonic, 2. Special Edition, 3. Absolute Beauty

7 GOODWILL PLATE (1,000m), rated 20 to 45, 4.15: 1. Star Craft (1) Prem 62.5, 2. Dazzler (15) Rajendra Singh 60, 3. Fair Option (17) M. Venkatesh 60, 4. Ocean Emperor (13) M. Venkatesh 60, 5. Pride Of The Hills (11) C. A. Brisson 60, 6. Star Of Marmalade (7) Casey 60, 7. Tiberius (5) Kabdhar 60, 8. Ashwa Prajot (18) N. Rupa 59, 9. Ardent Prince (6) N. Murugan 58, 10. Deck Of Cards (10) Akbar 58, 11. Strawberry Dream (2) Hari Krishnan 57, 12. Flaming Shadow (14) Md. Hesnain 56.5, 13. Green Teak (16) S. Manohar 56.5, 14. Sunshine (9) Manikandan 56.5, 15. Give Me Gold (12) Bopanna 56, 16. King’s Harem (3) Ayaz Khan 56, 17. King’s Heir (4) K. V. Baskar 55 and 18. Legend Maker (8) Mukesh Kumar 55.

1. Ashwa Prajot, 2. Star Craft, 3. Dazzler

8 UNICORN CUP (Div. I), (1,200m), rated 00 to 25, 4.45: 1. Baby Darling (1) Ayaz Khan 62, 2. Jack Palance (7) C. A. Brisson 61, 3. Giant (3) S. Manohar 61, 4. Tycoon Of Stars (4) Bopanna 61, 5. Angry Bird (6) Zulquar Nain 60, 6. Casino Knight (5) N. Murugan 60, 7. Always Loyal (8) Kalyan Singh 59 and 8. Champs Elysees (2) Mukesh Kumar 58.5.

1. Baby Darling, 2. Giant, 3. Jack Palance

9 UNICORN CUP (Div. II), (1,200m), rated 00 to 25, 5.15: 1. Yankee Doodle (8) Ayaz Khan 60, 2. Yogi Bear (3) Huzaif 59, 3. Polynesian Pearl (6) Md. Hesnain 58.5, 4. Storm Flight (1) Hari Krishnan 58.5, 5. Supersticous (2) Bopanna 58.5, 6. Black Belt (7) Zulquar Nain 58, 7. What’s That (5) C. A. Brisson 58 and 8. Red Typhoon (4) Mukesh Kumar 57.

1. Yogi Bear, 2. Polynesian Pearl, 3. Supersticous

Jkt: 5, 6, 7, 8 & 9; Mini Jkt: 6, 7, 8 & 9; Tr: 7, 8 & 9.

More In: Races | Sport