Systematic, who has shown impressive form in the morning trials, is expected to win the grade I Vijay Textiles Golconda Derby Stakes (2,400m), the stellar event of the races to be held here on Sunday (Jan. 31). Davenport and Sparks may add pep to the finish.

There will be no false rails.

•DECCAN PRINCE CUP (Div. II), (1,000m), Cat. II, 4-y-o & over, rated upto 75, 12-55 p.m: 1. Kohinoor Mystic (4) Umesh 62, 2. Kohinoor King (1) S. Carson 61, 3. Lone Ranger (7) Y.S. Srinath 60.5, 4. Alberton Star (2) Suraj Narredu 57.5, 5. Tristar (5) Ali Khan 54, 6. Chamatkar (3) Anil 53, 7. Metaforce (6) Neeraj Rawal 51 and 8. True Fashion (8) Sk. Farookh 49.5.

1. Kohinoor Mystic, 2. Alberton Star, 3. Lone Ranger

•DECCAN PRINCE CUP (Div. I) (1,000m), Cat. II, 4-y-o & over, rated upto 75, 1-25: 1. Fabulous Crown (1) Ali Khan 62, 2. Chestnut Charmer (2) P. Venkat 61.5, 3. Party Doll (7) Suraj Narredu 60.5, 4. Splendid Act (3) Chary 55, 5. Heydan (5) P.S. Chouhan 54, 6. Palace Affairs (8) Umesh 53, 7. Splendid Scot (4) Kiran Naidu 52, 8. Ride To Glory (6) Kuldeep Singh 50.5 and 9. Narwhal (9) Sk. Farookh 49.

1. Splendid Act, 2. Party Doll,

3. Chestnut Charmer

•SQUANDERER CUP (Div. II) (1,200m), Cat. II, 5-y-o & over, rated upto 75, 1-55: 1. Danzsingh (8) McLaughlin 61, 2. Vinaleo (9) Harish 60.5, 3. Light Brigade (2) David Allan 57, 4. John Galt (7) M. Narredu 56.5, 5. Smart Empire (1) N. Rawal 56, 6. Ivory Snow (6) Deep Shanker 55.5, 7. Glaring Godzilla (10) Imran Chisty 55, 8. Power Ranger (5) A. Imran Khan 54.5, 9. King Of Habashe (4) M. Krishna 53.5, 10. Standing Ovation (12) Chary 53, 11. Artistic Emperor (11) Ravinder 52, 12. Lavender Mist (3) Ramana 51.5, 13. Ninja Power (13) Anil 51.5 and 14. Grey Shot (14) Umesh 51.

1. Light Brigade, 2. John Galt,

3. Danzsingh

•HDIL JUVENILE MILLION (1,400m), 3-y-o only (Terms), 2-25: 1. Alybro (8) C.D. Hayes 54, 2. Da Xia (6) S. John 54, 3. Ice Mountain (5) A. Imran Khan 54, 4. Power Colors (3) C. Ruzaan 54, 5. The Leader (4) McLaughlin 54, 6. Vijay Damini (1) David Allan 52.5, 7. Yamas (9) S.A. De Sousa 50, 8. Delight Of Asia (2) P.S. Chouhan 48.5 and 9. Sun Bird (7) Imran Chisty 48.5.

1. The Leader, 2. Yamas,

3. Vijay Damini

•ARISTOCRAT CUP (1,600m), Cat. III, 4-y-o & over, rated upto 50, 2-55: 1. Gables (3) Ali Khan 60.5, 2. Jia Yoh Jia Yoh (1) C. Ruzaan 60.5, 3. Proviso (8) A. Imran Khan 60.5, 4. Ruby Crown (15) Suraj Narredu 60.5, 5. Iki Tombi (5) Imran Chisty 60, 6. Divine Ganges (12) Ramana 58.5, 7. Arya (2) C.D. Hayes 58, 8. Ultra Violet Ray (11) M. Mark 58, 9. Chemeli (10) Neeraj Rawal 55.5, 10. Apple Valley (9) Fentiman 53.5, 11. Shen Long (14) Samuel Fargeat 53.5, 12. Play Zone (16) Anil 52.5, 13. Bold Parking (4) Umesh 51, 14. Sweety Boy (7) Vivek 51, 15. Indian Army (13) Asbar 49.5 and 16. Acquisition (6) P.S. Chouhan 49.

1. Proviso, 2. Arya, 3. Ruby Crown

•R.W.I.T.C. Cup (1,400m), Cat. I, 4-y-o & over, 3-35: 1. Hurricane Bay (1) M. Narredu 63.5, 2. Mission Chief (5) Parmod 61.5, 3. Vijayrath (13) Y.S. Srinath 61, 4. Sprucespringstien (7) M. Mark 58, 5. Kings Cruise (11) Samuel Fargeat 57, 6. Clever Ploy (9) Harish 56, 7. Spot On (4) Imran Chisty 55, 8. Bernardo (2) Chary 53.5, 9. Greek Fire (3) Deep Shanker 53.5, 10. Global Presence (8) Ali Khan 52.5, 11. Star Composer (14) A. Imran Khan 51, 12. Proud Accolade (10) Vivek 50.5, 13. Prohibition (6) K.Anil 49 and 14. Time On (12) P.S. Chouhan 49.

1. Kings Cruise, 2. Vijayrath,

3. Spot On

•SQUANDERER CUP (Div. I), (1,200m), Cat. II, 5-y-o & over, rated upto 75, 4-10: 1. Acciaccatura (4) J. Antony 61, 2. Red River Rebel (1) Parmod 60.5, 3. Essence (14) Ali Khan 59.5, 4. Navija (13) Vivek 59, 5. Rudolph Valentino (8) Imran Chisty 58, 6. Golden Flame (12) Ramana 55.5, 7. Al Jadeed (11) Neeraj Rawal 55, 8. Caligatae (10) Chary 54.5, 9. Ruben Stein (6) R.B.Shinde 54, 10. True Force (3) Ravinder 53, 11. Accordion (9) Deep Shanker 52.5, 12. Spectacular Falcon (2) Sreekant 52, 13. Flaming Ruby (5) Suraj Narredu 51.5 and 14. Sugar Lady (7) Umesh 51.

1. Flaming Ruby, 2. Acciaccatura, 3. Red River Rebel

•VIJAY TEXTILES GOLCONDA DERBY STAKES (Grade I) (2,400m), 4-y-o only (Terms), 4-45: 1. Al Fatha (14) P.S. Chouhan 57, 2. Arabian Prince (8) Suraj Narredu 57, 3. Classerville (5) David Allan 57, 4. Davenport (7) Fentiman 57, 5. El Paso (10) Harish 57, 6. Fair Option (16) A. Imran Khan 57, 7. Fleet Indian (11) M. Narredu 57, 8. Grand Rapids (4) Imran Chisty 57, 9. Hussler (12) Samuel Fargeat 57, 10. Optimus Prime (6) S. John 57, 11. Saint Vincent (13) Paul Mulrennan 57, 12. Sparks (2) McLaughlin 57, 13. Vijaysiddanth (15) C. Ruzaan 57, 14. Incredible (1) S.A. De Sousa 55.5, 15. Sans Pareil (9) C.D. Hayes 55.5 and 16. Systematic (3) Y.S. Srinath 55.5.

1. Systematic, 2. Davenport,

3. Sparks

•SIKANDER-E-AZAM CUP (1,200m), Cat. III, 4-y-o only rated upto 50, 5-25: 1. Dhrutiman (9) Parmod 61, 2. Mighty Prince (7) Harish 61, 3. Victorous Sally (13) S.John 60.5, 4. Winning Strides (11) David Allan 60.5, 5. Colette (14) Samuel Fargeat 59, 6. Queen Of Habashe (8) Ali Khan 59, 7. Pygmalion (2) Deep Shanker 58.5, 8. Green Mist (6) Suraj Narredu 57, 9. Kohinoor Aditi (3) Ravinder 55, 10. Ace High (12) Fentiman 53, 11. Prince Of Habashe (1) Chary 49.5, 12. Ring Master (10) Anil 49.5, 13. Welcome Baby (4) Imran Chisty 49.5 and 14. Dancing Fairy (5) Umesh 49.

1. Winning Strides, 2. Dhrutiman, 3. Green Mist

Day’s best: Light Brigade

Double: Kohinoor Mystic - Systematic

Jkt: 5, 6, 7, 8, & 9. Tr: (i): 1, 2 & 3, (ii): 4, 5 & 6, (iii): 7, 8 & 9. Tanala: On races where there are five or more starters.

More In: Races | Sport