Sweet Candy runs with a good chance in the Sri A. S. Krishna Memorial Cup (1,200m), the main event of the races to be held here on Sunday (Jan. 5).

GALACTICA PLATE (1,000m), (Cat. II), maiden 3-y-o only (Terms), 2-15 p.m.: 1. Always Together (7) Deep Shanker 53.5, 2. Dolce (1) C. Henrique 53.5, 3. Eva (5) Ajit Kumar 53.5, 4. Mexican Gambler (2) S. Sreekant 53.5, 5. Nano Class (4) N. Rawal 53.5, 6. Seine River (3) K. Anil 53.5 and 7. Typhoon (6) A M Tograllu 53.5.

1. Nano Class, 2. Eva, 3. Typhoon

RUNNING FLAME PLATE (2,400m), 4-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 2-45: 1. Cheyenne (4) Ajit Kumar 60, 2. Vijays Splendour (3) A M Tograllu 58.5, 3. Flamboyant Star (5) K. Anil 58, 4. Captain Nemo (1) Ashhad Asbar 56 and 5. Looking For Love (2) G. Naresh 55.5.

1. Cheyenne, 2. Vijays Splendour

G. V. RAO MEMORIAL CUP (Div. I), (1,200m), 4-y-o & over, rated upto 75 (Cat. II), 3-15: 1. Magical Spell (3) Srinath 61, 2. Marquise (4) A. K. Pawar 59, 3. Power Drive (2) Kuldeep Singh 57.5, 4. Lucy Diamond (6) Ashhad Asbar 56.5, 5. Camacho Speed (10) Mark 54, 6. Coral Springs (7) B. Dileep 53.5, 7. Yet Again (9) N. Rajesh 53.5, 8. Racing Tycoon (11) Deep Shanker 52.5, 9. Prince Prashant (1) Ajit Kumar 52, 10. Shimmering Ice (13) K. Anil 51, 11. Bold Attack (5) Sai Kumar 50.5, 12. Glorious View (8) Uday Kiran 50 and 13. Inner Strength (12) Ravinder Singh 50.

1. Magical Spell, 2. Power Drive, 3. Lucy Diamond

G. V. RAO MEMORIAL CUP (Div. II), (1,200m), 4-y-o & over, rated upto 75 (Cat. II), 3-45: 1. Baazigar (9) Suraj Narredu 60, 2. Lovely Angel (1) Ashhad Asbar 57.5, 3. Musical Note (2) Srinath 55, 4. Sheridan (4) Ravinder Singh 53.5, 5. Big Boss (8) Ajit Kumar 53, 6. Nano Belle (7) N. Rajesh 53, 7. Emerald Reef (13) Kiran Naidu 52.5, 8. Staying The Best (12) N. Rawal 52.5, 9. Ancillary (6) Kuldeep Singh 52, 10. Aarohan (3) Sai Kumar 50.5, 11. Bernabeu (5) K. Mukesh Kumar 50, 12. Compromise (10) N. S. Rathore 50 and 13. San Ramon (11) C. S. Vikrant 50.

1. Baazigar, 2. Lovely Angel, 3. Ancillary

SRI A. S. KRISHNA MEMORIAL CUP (1,200m), 4-y-o & over (Cat. I), 4-15: 1. Vijays Conquer (10) A M Tograllu 67, 2. Ashwa Shakti (13) Ajit 64, 3. Days Of Thunder (12) N. Rawal 55.5, 4. Sweet Candy (1) Deep Shanker 55, 5. Young Soldier (8) C. Henrique 54.5, 6. Bloody Mary (5) C. S. Vikrant 53, 7. Commanche Gold (4) A. K. Pawar 52.5, 8. Twentyfive Pips (9) K. Anil 52.5, 9. Street Magic (11) Kiran Naidu 51.5, 10. Dark Avenger (7) Ashhad Asbar 50, 11. Dazzling Empress (3) Akshay Kumar 50, 12. Elenor (6) Uday Kiran 50 and 13. Power Planet (2) Ravinder Singh 50.

1. Sweet Candy, 2. Commanche Gold, 3. Dazzling Empress

NILGIRIS PLATE (1,200m), 4-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 4-45: 1. Flames Of Forest (5) A M Tograllu 62.5, 2. Jamie (4) N. Rajesh 60, 3. Staminoizd (8) Ashhad Asbar 59, 4. Cascading Glory (11) A. K. Pawar 57.5, 5. Novaya Zemlya (2) N. Rawal 57.5, 6. Childhood Memories (9) K. Anil 55, 7. Musk Melon (7) Akshay Kumar 54.5, 8. Cold Smile (1) B. Dileep 54, 9. Fortunate (3) G. Naresh 53, 10. Guiding Spirit (12) Ravinder Singh 52.5, 11. Baba’s Gift (10) Ajit Kumar 52 and 12. Tricks Of Gold (6) Sai Kumar 50.

1. Flames Of Forest, 2. Staminoizd, 3. Fortunate

Day’s best: Magical Spell

Double: Cheyenne – Sweet Candy

Jkt: 2, 3, 4, 5 & 6; Tr (i): 1, 2 & 3; (ii): 4, 5 & 6; Tla: all races.

Keywords: Hyderabad races

More In: Races | Sport