Porto Banus may score over his rivals in the R.J.Kolah Trophy, the main event of the races to be held here on Thursday.

Rails will be placed 8 metres away from its original point from 1600m to 1200m and 13 metres from 800m upto the winning post.

D.W.REID PLATE DIV.II (1,000m), Cl. IV, rated 20 to 46, 2-45 p.m: 1. Mountain Queen (6) Prasad 59, 2. Gararo (7) Sandesh 58, 3. Xenia (9) Zervan 56, 4. Arabian Glory (8) Trevor 55, 5. Walking Tall (3) Akshay 53, 6. Minute To Win It (4) V.Walkar 52, 7. Star Blessings (5) Parmar 52, 8. Captain Smart (1) N.Bhujbal 51 and 9. To The Moon (2) S.Kamble 50.

1. Xenia, 2. Gararo, 3. Mountain Queen

SIMPLY GORGEOUS PLATE (2,400m), Cl. V, rated 01 to 26, 3-15: 1. Pumba (4) Merchant 59, 2. Jocelyn (2) Akshay 58.5, 3. Striking Girl (5) S.Kamble 55.5, 4. Daredevil (1) Ashad Asbar 51, 5. Cavalryman (3) N.Jodha 49.5 and 6. Money For Nothin (6) J.Chinoy 49.5.

1. Pumba, 2. Jocelyn

OYSTER COVE TROPHY DIV.I (1,400m), Cl. IV, rated 20 to 46, 3-45: 1. Arabian Fighter (9) Deep Shanker 60.5, 2. In The Limelight (7) I.Pardeshi 60.5, 3. Mon Ami (8) Sandesh 60.5, 4. Golden Memory (4) Zervan 59, 5. Star Mountain (3) Rupesh 59, 6. Soli Deo Gloria (2) Trevor 58.5, 7. Tell Me More (5) N.Bhujbal 57.5, 8. Oriental Sapphire (1) Ashad Asbar 55.5 and 9. Tara (6) N.Jodha 53.5.

1. Golden Memory, 2. Mon Ami, 3. Oriental Sapphire

PRICELESS PLATE (1,600m), Cl. II, rated 60 to 86, 4-15: 1. Angel Child (1) Zervan 59, 2. Sumo (3) I.Pardeshi 56.5, 3. Neath (7) Parmar 54.5, 4. Chemin De Fer (6) D.K.Ashish 54, 5. Papakura (5) Trevor 53.5, 6. Bizarro (2) Sandesh 53 and 7. Lake Paradise (4) Ranjane 52.

1. Papakura, 2. Lake Paradise

OYSTER COVE TROPHY DIV.II (1,400m), Cl. IV, rated 20 to 46, 4-45: 1. Brave Fighter (2) Sandesh 59, 2. National Ikon (9) Shammi 59, 3. Distant Promise (5) Trevor 58.5, 4. Reinstate (7) S.Kamble 58.5, 5. Victoire (8) Pasha 57, 6. Electra (4) Akshay 56, 7. Miracle Of Mercy (3) T.S.Jodha 55, 8. Adams Prince (1) N.Jodha 52.5 and 9. Ptolemy (6) Ashad Asbar 51.5.

1. Ptolemy, 2. Distant Promise, 3. Brave Fighter

D.W.REID PLATE DIV.I (1,000m), Cl. IV, rated 20 to 46, 5-15: 1. Hill Ranger (5) Zervan 62, 2. Rein In Spain (2) I.Pardeshi 60.5, 3. Celsius (4) Sandesh 58.5, 4. Diamondzip (3) T.S.Jodha 57.5, 5. Be Cool (8) Pereira 56, 6. Crowned Princess (6) S.Kamble 56, 7. Small Treasure (7) Mosin 55.5, 8. Mumbai King (1) Trevor 55, 9. Tropical Zone (10) Ashad Asbar 53.5 and 10. Blessed (9) N.Jodha 50.

1. Rein In Spain, 2. Hill Ranger, 3. Small Treasure

R.J.KOLAH TROPHY (1,400m), Maiden 3-y-o only, 5-45: 1. Ace Connection (4) Zervan 55, 2. Alejor (5) Parmar 55, 3. Gallant Lad (8) T.S.Jodha 55, 4. Gitano (6) Ashad Asbar 55, 5. Minister (1) Trevor 55, 6. Porto Banus (9) C.Rajendra 55, 7. Sultan Of Swing (2) Kharadi 55, 8. Ticker Tape Parade (10) Sandesh 55, 9. Only One (3) J.Chinoy 53.5 and 10. Veena’s Star (7) D.K.Ashish 53.5.

1. Porto Banus, 2. Gallant Lad, 3. Alejor

ROYAL DEEDS PLATE (1,400m), Cl. V, rated 01 to 26, 6-15: 1. Hay Day (2) I.Pardeshi 59, 2. Krypton (11) Sandesh 59, 3. Queen (6) Mosin 59, 4. Sherlock Holmes (5) Zervan 58.5, 5. Suzonia (4) T.S.Jodha 58, 6. Absolute Star (9) Pasha 57.5, 7. Dancing Splendour (7) Trevor 57, 8. Moon Raker (1) D.K.Ashish 57, 9. Wind Of The Hills (12) Akshay 57, 10. Blue Casper (3) S.Kamble 56.5, 11. Great Snipe (10) N.Jodha 54 and 12. Nigella (8) Zameer 52.5.

1. Dancing Splendour, 2. Hay Day, 3. Sherlock Holmes

Day’s best: Golden Memory

Double: Papakura – Dancing Splendour

Jackpot: 4, 5, 6, 7 & 8.

Treble: (i) 5, 6 & 7. (ii) 6, 7 & 8.

Tanala: All races.

Super Jackpot: 3, 4, 5, 6, 7 & 8.

More In: Races | Sport