Mr. Khoashteep, who is in good form, may complete a hat-trick in the Umraolal Gupta Memorial Cup (1,000m), the main event of the races to be held here on Sunday (Feb. 16).

ABERADER PLATE (1,400m), 4-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 2-15 p.m.: 1. Symbol Of Victory (8) K. Mukesh Kumar 62.5, 2. Vijays Grandeour (5) A M Tograllu 58.5, 3. Princess Cruise (6) Kuldeep Singh 57, 4. Tripple Eight (4) K. Anil 56, 5. Exclusive Beauty (3) Kiran Naidu 55, 6. Musk Melon (1) Akshay Kumar 53, 7. Sterling Finish (7) Koushik 50.5 and 8. Golden Flash (2) Sai Kumar 50.

1. Princess Cruise, 2. Vijays Grandeour, 3. Golden Flash

FIRE HAVEN CUP (1,200m), (Cat. II), 4-y-o & over (Terms), 2-45: 1. Baazigar (7) Ashhad Asbar 61, 2. Strides Of Glory (4) N. Rawal 59.5, 3. Black Bolt (2) Deep Shanker 59, 4. Hidden Power (1) I. Chisty 57.5, 5. Key Note (5) Kuldeep Singh 57.5, 6. Santa Monica (3) Suraj Narredu 57.5 and 7. Robust (6) Mark 56.5.

1. Baazigar, 2. Santa Monica, 3. Black Bolt

MOUNT EVEREST PLATE (1,200m), (Cat. II), maiden 3-y-o only (Terms), 3-15: 1. Arracache (2) Sai Kumar 55, 2. Dad’s Dollar (4) I. Chisty 55, 3. Garib Parwar (9) Ravinder Singh 55, 4. Gentle Chief (1) K. Anil 55, 5. Major Dundee (8) Ashhad Asbar 55, 6. Numinous (7) Mark 55, 7. Sensei (6) Deep Shanker 55, 8. Kathyayani (13) Nitin Singh 53.5, 9. Kohinoor Charm (5) N. Rajesh 53.5, 10. Lightning Streak (10) Kiran Naidu 53.5, 11. Silver Passion (11) N. Rawal 53.5, 12. Sunday Beauty (12) A. K. Pawar 53.5 and 13. Taviz (3) Kuldeep Singh 53.5.

1. Sensei, 2. Dad’s Dollar, 3. Sunday Beauty

ARTILLERY CUP (Div. I), (1,400m), 5-y-o & over, rated upto 75 (Cat. II), 3-45: 1. Dark Avenger (6) Praveen Kumar 62, 2. Win And Enjoy (3) P. Venkat 61, 3. Nano Storm (8) Ravinder Singh 58, 4. Ice Lolly (2) Suraj Narredu 56, 5. Sweety Girl (7) I. Chisty 54.5, 6. Yet Again (4) Ashhad Asbar 53, 7. Big Boss (10) Ajit Kumar 52, 8. Over Shadow (1) Sai Kumar 51, 9. Stolen Date (9) Kuldeep Singh 50.5 and 10. Speed Striker (5) Nitin Singh 50.

1. Yet Again, 2. Stolen Date, 3. Sweety Girl

CHILLI GIRL PLATE (Div. II), (1,200m), 4-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 4-15: 1. Star Experience (6) Mark 62.5, 2. Flames Of Forest (3) A M Tograllu 60.5, 3. Field Commander (1) Suraj Narredu 58, 4. Macintosh (2) I. Chisty 56.5, 5. Chocolate Soldier (7) K. Mukesh Kumar 55.5, 6. Field Smasher (4) Ashhad Asbar 55, 7. Trustful (8) N. S. Rathore 52 and 8. Golden Adagio (5) Sai Kumar 50.

1. Chocolate Soldier, 2. Field Commander, 3. Field Smasher

ARTILLERY CUP (Div. III), (1,400m), 5-y-o & over, rated upto 75 (Cat. II), 4-45: 1. Handsome Hawk (3) Ravinder Singh 61.5, 2. Okai Okai Okai (8) B. Dileep 60, 3. Rustic Gal (9) Suraj Narredu 56.5, 4. Handsome Hunk (1) K.Anil 55, 5. Rocking Racer (4) Deep Shanker 53.5, 6. Kohinoor Blitz (5) N. Rawal 53, 7. Green Bay (6) Ajit Kumar 51.5, 8. Maharadhi (7) Nitin Singh 50.5 and 9. Bernabeu (2) A. K. Pawar 50.

1. Okai Okai Okai, 2. Rustic Gal, 3. Handsome Hawk

UMRAOLAL GUPTA MEMORIAL CUP (1,000m), 4-y-o & over (Cat. I), 5-15: 1. Ashwa Shakti (5) Ajit Singh 68, 2. Hard Kingdom (6) Nitin Singh 55, 3. Street Magic (3) Kiran Naidu 54.5, 4. Dusty Lady (7) Deep Shanker 54, 5. Elenor (1) Kuldeep Singh 53.5, 6. Queen Of The Stars (2) Ajit Kumar 53.5, 7. Hidden Destiny (9) A M Tograllu 52, 8. Mr. Khoashteep (4) Akshay Kumar 51, 9. Power Planet (8) Ashhad Asbar 51 and 10. Power Drive (10) Sai Kumar 50.5.

1. Mr. Khoashteep, 2. Queen Of The Stars, 3. Ashwa Shakti

CHILLI GIRL PLATE (Div. I), (1,200m), 4-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 5-45: 1. Cannon Ten (8) A. K. Pawar 62.5, 2. Goldie (7) C. S. Vikrant 62, 3. Any Given Day (2) Mark 61, 4. Dazzling Princess (3) J. Vikas 58, 5. Rock Heights (6) N. Rawal 56.5, 6. The Best Man (9) B. Dileep 55.5, 7. Alankrita (4) Ashhad Asbar 53, 8. Tamanna (5) Suraj Narredu 52 and 9. Homely Helo (1) A M Tograllu 51.

1. Tamanna, 2. Homely Helo, 3. Any Given Day

Day’s best: Sensei

Double: Mr. Khoashteep - Tamanna

Jkt: 4, 5, 6, 7 & 8; Tr (i): 1, 2 & 3; (ii): 3, 4 & 5; (iii): 6, 7 & 8; Tla: all races.

More In: Races | Sport