Matias, who is in fine fettle, is expected to score in the Sardar K.B. Ramachandraraj Urs Memorial Trophy (2,000m), the main event of the races to be held here on Saturday (October 20).

False rails (width about 7m from 1,600m to the winning post) will be in position.

USHA BALRAM GOLD CUP (Div. II), (1,200m), rated 20 to 45, 4-y-o & over, 1.15 p.m.: 1. Corleone (2) Ashok Kumar 60, 2. Seriously Perfect (11) P.S. Chouhan 60, 3. Super Saloni (3) Irvan Singh 60, 4. Brilliance (12) Raja Rao 59.5, 5. Raaga (10) Arshad Alam 58.5, 6. Tribal Queen (9) Mudassar 57.5, 7. Champagne On Ice (5) V.R. De Sousa 57, 8. Supreme Arch (4) A. Vishwanath 57, 9. Shahraan (1) R. Anand 56, 10. Noughtsandcrosses (7) Rajesh Kumar 54.5, 11. Raja’s Pet (6) P. Mani 53.5 and 12. Good Shot (8) Nassar Alam 52.5.

 1. Seriously Perfect, 2. Raaga, 3. Tribal Queen

SETIA TEKNOLOGI CUP (Div. II), (1,400m), rated 40 to 65, 4-y-o & over, 1.45: 1. Rebecca (5) Noornabi 60, 2. African Queen (7) Mudassar 59, 3. Youre Stunning (10) P. Mani 59, 4. Favourite Warrior (12) Sreekanth 58.5, 5. Yanamaria (1) C. Harish 58.5, 6. Strive And Serve (8) Suraj Narredu 58, 7. Aahana (9) M.D. Paswan 56.5, 8. Showers Of Luck (11) Gnaneshwar 56.5, 9. Abracadabra (3) P.S. Chouhan 56, 10. Living Legend (2) Rathod 56, 11. Chinab (4) Himanshu 56 and 12. Sugriv (6) Rajesh Kumar 54.5.

1. Rebecca, 2. Abracadabra, 3. Strive And Serve

VASOO GROUP GOLD CUP (1,100m), rated 20 to 45, 2.15: 1. Always Inspiring (1) Janardhan Paswan 60, 2. Youre A Legend (12) Vaibhav 59, 3. Rock All (8) Mudassar 58.5, 4. Gris Rapide (11) Afsar Khan 57, 5. Ice Splendour (9) Md. Sameer 57, 6. Happiness (2) Mallikarjun 55.5, 7. Singham (6) P.S. Chouhan 54, 8. Sunshower (7) Ashok Kumar 54, 9. Queens Cruise (10) Arshad Alam 53.5, 10. Napolean Dynamite (5) Santosh Kumar 53, 11. Riorico (3) Adarsh 52.5 and 12. Count Royal (4) Rajesh Kumar 52.

1. Youre A Legend, 2. Singham, 3. Count Royal

  SRIMATHI JAYADEVI MEMORIAL TROPHY (1,400m), rated 00 to 25, 4-y-o & over, 2.45: 1. Prince Of Argyle (9) B.V. Krishnan 61.5, 2. Maximum City (6) C. Harish 61.5, 3. Darling Dynamite (8) P.S. Chouhan 61, 4. Lake Of Fortune (7) Mudassar 61, 5. Café Date (11) Himanshu 58.5, 6. Star Of Hearts (3) Gnaneshwar 58.5, 7. Penalty Kick (5) Arshad Alam 57, 8. Pearl Of Bangalore (4) S. John 57, 9. Supreme Strength (12) Vaibhav 56, 10. Ariana (1) Afsar Khan 55, 11. Attaturk (2) Irvan Singh 53 and 12. Kukanof (10) Vaideeshwaran 50.

1. Darling Dynamite, 2. Ariana, 3. Attaturk

USHA BALRAM GOLD CUP (Div. I), (1,200m), rated 20 to 45, 4-y-o & over, 3.15: 1. Starista (4) Arshad Alam 62, 2. Gift Of Love (8) M. Kumar 61, 3. Sutton Prince (3) F. Da Silva 61, 4. Javanica (7) Mudassar 60.5, 5. Silver Stone (10) Nausad Alam 60, 6. Sparkling Star (1) Chethana 60, 7. Mr Magic (11) S. Mubarak 59.5, 8. War Artist (6) Irvan Singh 59.5, 9. Bid For Glory (9) Rajesh Kumar 59.5, 10. Indian Pride (5) Gnaneshwar 58.5, 11. Jewel Lady (12) P. Mani 56.5 and 12. Asterix (2) Afsar Khan 51.

1. Sutton Prince, 2. Bid For Glory, 3. Indian Pride

SETIA TEKNOLOGI CUP (Div. I), (1,400m), rated 40 to 65, 4-y-o & over, 3.45: 1. Ice Mint (9) S. John 62.5, 2. The Gain (8) Adarsh 62.5, 3. Game Face (5) M.D. Paswan 62, 4. Highland Bounty (1) Sarvan Kumar 62, 5. On A Roll (12) Rathod 60.5, 6. Impedimenta (2) Milan 60.5, 7. No Doubt (6) F. Da Silva 60, 8. Bessie (11) Noornabi 60, 9. Hackett (7) Tauseef 59.5, 10. Migrolino (3) P.S. Chouhan 59, 11. Sicily (10) V.R. De Sousa 58.5 and 12. Gunpowder (4) Kiran Rai 58.

 1. Sicily, 2. Ice Mint, 3. No Doubt

SARDAR K.B. RAMACHANDRARAJ URS MEMORIAL TROPHY (2,000m), rated 60 & above, 4.15: 1. Lad Lady (3) Rajesh Kumar 60, 2. Matias (2) P.S. Chouhan 57.5, 3. Lad Star (1) V.R. De Sousa 55.5, 4. Arrabian Gold (5) Vivek 52.5 and 5. Spirituality (4) N. Rajesh 52.

1. Matias, 2. Arrabian Gold

HYDERABAD RACE CLUB GOLD CUP (1,400m), maiden 3-y-o only, (Terms), 4.45: 1. Blizzard Of Oz (10) Noornabi 56, 2. Prince Of Kintyre (5) Sreekanth 56, 3. Rocket Ronnie (3) Rathod 56, 4. Rey (9) Vivek 56, 5. Simpleton (8) S. John 56, 6. Sukhmanee (7) P.S. Chouhan 54.5, 7. Chiron (1) F. Da Silva 54.5, 8. Simra (4) N. Rajesh 54.5, 9. Villa Borghese (6) Gnaneshwar 54.5, 10. Open Page (12) R. Anand 54.5, 11. La Jawaab (11) Shahbuddin 54.5 and 12. Europa (2) Janardhan Paswan 54.5.

1. Simpleton, 2. Chiron, 3. Sukhmanee

SETIA TEKNOLOGI CUP (Div. III), (1,400m), rated 40 to 65, 4-y-o & over, 5.15: 1. Royal Spirit (12) Suraj Narredu 60, 2. Mountain Splendor (11) B. Harish 59, 3. Prashastha (1) Md. Shoaib 59, 4. Aston Park (10) S. Mubarak 59, 5. Miss Ching (9) Vaideeshwaran 59, 6. A Move To Remember (2) P. Mani 59, 7. Express It (3) Gnaneshwar 58.5, 8. Gorgeous Gold (6) Irvan Singh 58, 9. Shoot Out (4) R. Anand 57, 10. Rising Sun (7) P.S. Chouhan 57, 11. Bella Coola (8) Kiran Rai 56.5 and 12. Argentum (5) Rajesh Kumar 56.5.

 1. Royal Spirit, 2. Express It, 3. Argentum

Day’s best: Simpleton

Double: Rebecca - Matias

Jkt: 5, 6, 7, 8 and 9; Mini Jkt (i): 2, 4, 6 and 8; (ii): 3, 5, 7 and 9; Tr (i): 4, 5 and 6; (ii): 7, 8 and 9; Exacta: 3 and 6.

Keywords: Mysore races

More In: Races | Sport