Maple Star, who retains her winning form, may score an encore in the Maharaja of Morvi Trophy, the main event of the races to be held here on Tuesday (Nov. 20). The races were originally scheduled for Sunday (Nov. 18).

Rails will be placed at the original point.

An amount of Rs. 5,00,000 will be added to the collection of Super Jackpot Pool.

SEASON’S BEST PLATE (1,400m), Cl. V, rated 01 to 26, 1-00 p.m: 1. Nigella (3) Zameer 59, 2. Milano Green (5) B.Prakash 58.5, 3. Prince Arius (2) Mosin 56.5, 4. Fajr (7) Shelar 56, 5. Tapococha (4) S.Sunil 56, 6. Quando Quando (6) Sandesh 54, 7. Adventurer (1) D.K.Ashish 52.5, 8. Machala (8) Nilesh 52.5 and 9. By The Way (9) J.Chinoy 51.

1. Milano Green, 2. Quando Quando, 3. Prince Arius

ORIS TROPHY DIV.II (1,200m), Cl. IV, rated 20 to 46, 1-30: 1. Afsoon (4) N.Bhujbal 59, 2. Shahaab (2) H.G.Rathod 54.5, 3. Princess Khatoum (7) Sandesh 54, 4. Unknown Rebel (8) Kavraj 54, 5. Neptune (5) Nilesh 53, 6. Rising Angel (6) Zameer 52.5, 7. Ptolemy (1) Mosin 51, 8. Wish Upon A Star (3) V.Jodha 51 and 9. Mahima (9) Neeraj 50.5.

1. Unknown Rebel, 2. Afsoon, 3. Princess Khatoum

MAHARAJA OF MORVI TROPHY (1,400m), 3-y-o only, 2-00: 1. Maple Star (1) Liam Patrick Jones 59, 2. Portia (2) Zervan 57 and 3. Blue Ace (3) Sandesh 55.5.

Maple Star

MATHRADAS GOCULDAS TROPHY (1,400m), Cl. I, rated 80 and upwards, 2-30: 1. Cent Per Cent (3) Suraj Narredu 59, 2. Vittoria (2) D.K.Ashish 57, 3. Silver Birch (4) Zervan 56.5, 4. Spirit Of Mercy (1) Neeraj 54 and 5. Home Alone (5) Sandesh 51.

1. Silver Birch, 2. Cent Per Cent

STAR CROWNED PLATE (1,000m), Maiden 2-y-o only, 3-00: 1. Dancing Prances (4) P.Naidu 55, 2. Gerome (5) Zervan 55, 3. Gitano (1) J.Chinoy 55, 4. Star Of Babylon (6) Sandesh 55, 5. Brindaban (2) Suraj Narredu 53.5 and 6. Fabulous Florence (3) Liam Patrick Jones 53.5.

1. Brindaban, 2. Gerome

SIR CHARLES FORBES TROPHY (1,200m), Cl. II, rated 60 to 86, 3-30: 1. Manyatta (6) Suraj Narredu 59, 2. Rosalind (2) B.Prakash 58, 3. Emerald Valley (3) S.Kamble 55.5, 4. Déjà vu (5) C.Rajendra 55, 5. Ishpingo (4) S.Sunil 54.5 and 6. Turf Lightning (1) Liam Patrick Jones 54.5.

1. Rosalind, 2. Turf Lightning

RACE OF HOPE GOLD CUP (1,400m), Cl. III, rated 40 to 66, 4-00: 1. Solor (4) S.Kamble 59, 2. Gold Glamour (2) Liam Patrick Jones 57, 3. Augustus (1) Zervan 55.5, 4. Step Up (5) Sandesh 54.5 and 5. Quid Pro Quo (3) Neeraj 53.

1. Gold Glamour, 2. Augustus

ORIS TROPHY DIV.I (1,200m), Cl. IV, rated 20 to 46, 4-30: 1. Home Factor (7) Neeraj 60, 2. Red Tabasco (4) Sandeep Jadhav 59.5, 3. Three Roses (3) S.Kamble 59, 4. San Rafael (8) B.Prakash 58.5, 5. Hill Ranger (6) Suraj Narredu 57, 6. Pound Foolish (1) Sandesh 55.5, 7. Viva Zapata (2) H.G.Rathod 55.5, 8. New Wings (9) Kavraj 53.5 and 9. Lazor Razor (5) N.Bhujbal 53.

1. Pound Foolish, 2. Hill Ranger, 3. San Rafael

GATEWAY OF INDIA PLATE (1,600m), Cl. IV, rated 20 to 46, 5-00: 1. Halle (6) Sandesh 61, 2. Glowing Star (4) S.Sunil 58, 3. Reinstate (1) S.Kamble 57.5, 4. Hurricane Wind (2) Suraj Narredu 55, 5. Royal Crest (5) Neeraj 53.5 and 6. Set Ablaze (3) Zervan 53.5.

1. Halle, 2. Set Ablaze

Day’s best: Halle

Double: Rosalind — Gold Glamour

Jackpot: (i) 3, 4, 5, 6, & 7. (ii) 5, 6, 7, 8, & 9.

Treble: (i) 2, 3 & 4. (ii) 6, 7 & 8. (iii) 7, 8 & 9.

Tanala: 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 & 9.

Super Jackpot: 4, 5, 6, 7, 8 & 9.

More In: Races | Sport