Laurel Canyon has an edge over his rivals in the first division of the Red Orchid Plate (1,400m), the main event of the races to be held here on Sunday (Nov. 24).

TRADE FAIR PLATE (1,400m), 3-y-o only, rated upto 50 (Cat. III), 12-45 p.m.: 1. Alastor (5) S. Sreekant 62, 2. Winds And Waves (6) Kuldeep Singh 61, 3. Golden Phantom (2) Suraj Narredu 59.5, 4. Balajah (1) Ravinder Singh 54, 5. Mount Titlis (3) P. S. Chouhan 53.5 and 6. City Of Dreams (4) Sai Kiran 51.

1. Golden Phantom, 2. Winds And Waves

SOVIET STAR PLATE (1,200m), (Cat. II), maiden 2-y-o only (Terms), 1-15: 1. Key West (4) Ajit Kumar 55, 2. Modern Sniper (2) K. Anil 55, 3. Save The Nation (3) Ravinder Singh 55, 4. Sunday Beauty (1) C. Henrique 53.5 and 5. True Pearl (5) Kiran Naidu 53.5.

1. Save The Nation, 2. Modern Sniper

BRAVE DANCER PLATE (Div. II), (1,600m), 3-y-o & over, rated upto 25 (Cat. III), 1-45: 1. Arriviste (5) A. Joshi 62, 2. Fashionista (2) G. Naresh 62, 3. Most Impressive (13) Suraj Narredu 62, 4. Promotion (14) Deep Shanker 62, 5. Time For Smile (ex: Ranjha) (6) S. S. Tanwar 62, 6. Macintosh (8) P. S. Chouhan 61.5, 7. Tricks Of Gold (12) N. Rawal 60.5, 8. Amazing Power (7) Akshay Kumar 59.5, 9. Arizona Colt (9) Harinder Singh 59.5, 10. Magical Punch (10) Mark 58, 11. Incredible India (3) J. Vikas 55.5, 12. The Da Vinci Code (4) K. Mukesh Kumar 55, 13. Sharp Victor (11) N. Jodha 51 and 14. Anangalekha (1) Ravinder Singh 50.

1. Time For Smile, 2. Macintosh, 3. Sharp Victor

BRAVE DANCER PLATE (Div. I), (1,600m), 3-y-o & over, rated upto 25, 2-15: 1. Aoura Aoura Aoura (13) S. Sreekant 62, 2. Colorful Trip (8) B. Dileep 62, 3. Jerrell (12) Kuldeep Singh 62, 4. Nirvana (4) N. Jodha 62, 5. Supreme Secret (7) Harinder Singh 62, 6. Well Wisher (10) Kiran Naidu 61, 7. Pirouz (3) Mark 60.5, 8. Cannon One (14) Deepak Singh 60, 9. Killer Instinct (9) A M Tograllu 60, 10. Turf Queen (2) Ajit Kumar 60, 11. Meri Merzi (11) Suraj Narredu 58, 12. Half Moon Bay (5) Sai Kumar 55.5, 13. Royal Glory (6) K. Anil 54.5 and 14. Nano Tribute (1) N. Rawal 50.

1. Killer Instinct, 2. Meri Merzi, 3. Nano Tribute

RED ORCHID PLATE (Div. I), (1,400m), 4-y-o & over, rated upto 75 (Cat. II), 2-45: 1. Aziaba (14) Ajit Singh 62, 2. Da Xia (13) K. Anil 62, 3. Strides Of Glory (6) N. Rawal 61.5, 4. Apprise (1) A. Joshi 59.5, 5. Win And Enjoy (7) P. S. Chouhan 58.5, 6. Laurel Canyon (3) Sai Kumar 56.5, 7. Olive (12) B. H. Prashant 56, 8. Handsome Hunk (4) Deep Shanker 55.5, 9. The Himalayas (9) C. Henrique 55, 10. Big Boss (11) J. Vikas 53.5, 11. Any Give Time (8) Mark 53, 12. Green Bay (5) Ajit Kumar 51, 13. Over Shadow (2) Kuldeep Singh 51 and 14. Crown Castle (10) Harinder Singh 50.5.

1. Laurel Canyon, 2. Strides Of Glory, 3. Win And Enjoy

HUSSAIN SAGAR CUP (Div. I), (1,200m), 4-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 3-15: 1. Kohinoor Destiny (1) N. Rawal 62.5, 2. Sheridan (9) J. Vikas 62.5, 3. True Friend (10) B. Dileep 62.5, 4. Ceremonious (4) S. S. Tanwar 62, 5. Arudra (5) Deepak Singh 59.5, 6. Desert Bloom (7) Ajit Singh 58.5, 7. Cascading Glory (6) A M Tograllu 55, 8. Pakat Pakat Pakat (2) Sai Kumar 54.5, 9. Classic Emerald (8) Ajit Kumar 52 and 10. Cypress Way (3) Kunal Bunde 51.

1. Ceremonious, 2. True Friend, 3. Arudra

BHAGYANAGAR CUP (2,200m), 4-y-o only, rated upto 50 (Cat. III), 3-45: 1. Kohinoor Blitz (5) J. Vikas 62.5, 2. Enigma (1) P. S. Chouhan 60.5, 3. Fortunate (2) G. Naresh 55, 4. Cheyenne (4) Ajit Kumar 54.5, 5. Kohinoor Adhira (6) K. Anil 53.5, 6. Symbol Of Beauty (8) C. Henrique 53.5, 7. Classic Wish (3) N. Rawal 50.5, 8. Energetic Lass (7) Ravinder Singh 50.5 and 9. Vijays Victory (9) Deep Shanker 50.5.

1. Enigma, 2. Cheyenne, 3. Kohinoor Adhira

HUSSAIN SAGAR CUP (Div. II), (1,200m), 4-y-o & over, rated upto 50 (Cat. III), 4-15: 1. Kohinoor Glamour (4) Kunal Bunde 62.5, 2. Cannon Law (6) P. Gaddam 60.5, 3. Star Striker (5) K. Anil 60, 4. Sweety Girl (8) N.Jodha 60, 5. Catalina (2) Uday Kiran 60, 6. Symbol Of Honour (10) C. Henrique 56, 7. Flower Of Temba (1) A M Tograllu 52.5, 8. Merry Maid (9) Kiran Naidu 52.5, 9. Guiding Spirit (7) J. Vikas 51 and 10. Icelandic (3) Sai Kumar 50.

1. Symbol Of Honour, 2. Flower Of Temba, 3. Sweety Girl

RED ORCHID PLATE (Div. II), (1,400m), 4-y-o & over, rated upto 75, (Cat. II), 4-45: 1. Brahmani (7) K. Mukesh Kumar 62, 2. Heros Choice (8) N. Jodha 62, 3. Hard Kingdom (6) Srinath 61, 4. Street Magic (12) Kiran Naidu 60.5, 5. Hinden Power (1) A M Tograllu 57.5, 6. Dazzling Prince (13) Mark 56, 7. Audacious (3) Suraj Narredu 55.5, 8. Prince Of Arabia (9) Sai Kumar 55, 9. Winjoy (11) P. S. Chouhan 55, 10. Elzaam (2) Ravinder Singh 53.5, 11. Prince Prashant (4) Ajit Kumar 52, 12. Compromise (14) N. S. Rathore 51, 13. Ponte Verdi (10) J. Vikas 50.5 and 14. Ziglar (5) N. Rawal 50.

1. Hard Kingdom, 2. Winjoy, 3. Audacious

Day’s best: Enigma

Double: Symbol Of Honour – Hard Kingdom

Jkt: 5, 6, 7, 8 & 9; Tr (i): 1, 2 & 3; (ii): 4, 5 & 6; (iii): 7, 8 & 9; Tla: all races.

More In: Races | Sport