Good Fruit, who has been well tuned, is expected to score in the H.B. Gundappa Gowda Memorial Trophy, the main event of the races to be held here on Saturday (July 5).

False rails (width about 6.5m from 1,600m to the winning post) will be in position.

CHURCHILL DOWNS PLATE (1,400m), rated 00 to 25, 5-y-o & over, 2-30 p.m.: 1. Inspirator (1) Vivek 61.5, 2. Icepick Willie (4) Suraj Narredu 61, 3. Fortunate One (7) Zervan 59.5, 4. Honourable Empress (3) A. Ramu 59, 5. Attractive Bay (6) Rajesh Kumar 58.5, 6. Jewel Lady (5) Bhawani Singh 57, 7. Sayyonee (2) T.S. Jodha 56, 8. Bernicia (8) Arshad Alam 54 and 9. Encourager (9) K. Anil 53.5.

1. Icepick Willie, 2. Jewel Lady, 3. Fortunate One

ROYAL TERN PLATE (Div. II), (1,200m), rated 20 to 45, 4-y-o & over, 3-00: 1. Spiritofchartwell (1) R. Marshall 60, 2. Stimulator (8) A. Imran Khan 59.5, 3. Right On Time (3) Khurshad Alam 58.5, 4. Gagan Star (10) Prabhakaran 58, 5. Viva Diva (5) Rajesh Kumar 58, 6. Blues Legend (2) Chandrakant 57, 7. Sweet Angel (9) B. Harish 56.5, 8. Jeyem’s Pride (7) Bhawani Singh 56, 9. Catch The Eye (6) Yash Narredu 54 and 10. Seven Of Hearts (4) M. Kumar 52.

1. Stimulator, 2. Spiritofchartwell, 3. Catch The Eye

N.M. LINGARAJU MEMORIAL CUP (1,400m), rated 20 to 45, 3-30: 1. Mystic Music (7) Yash Narredu 62, 2. Lucky Thirteen (4) Adarsh 56, 3. Sunday Cruz (3) B. Harish 56, 4. Rapid Advance (1) I. Chisty 55.5, 5. Nagarjuna (2) R. Anand 54, 6. Bronzino (5) Rajesh Kumar 53.5, 7. Oriental King (6) K. Anil 53, 8. Brownie (9) Shinde 51 and 9. Reva (8) Arshad Alam 50.5.

1. Rapid Advance, 2. Mystic Music, 3. Brownie

H.B. GUNDAPPA GOWDA MEMORIAL TROPHY (1,100m), maiden 3-y-o only, (Terms), 4-00: 1. Atlantic City (9) D. Patel 56, 2. Carbonado (4) B. Harish 56, 3. Forest Tern (2) R. Pradeep 56, 4. Perfect King (8) Shobhan 56, 5. Romantic King (5) K. Anil 56, 6. Russian Link (7) T.S. Jodha 56, 7. Actual (3) Mudassar 54.5, 8. Andina (6) Shinde 54.5, 9. Good Fruit (1) Christopher 54.5 and 10. Khoshgel (10) P. Trevor 54.5.

1. Good Fruit, 2. Khoshgel, 3. Andina

KUMARARAJAH M.A.M. MUTHIAH CUP (1,200m), rated 40 to 65, 4-30: 1. Loveofmylife (6) Suraj Narredu 60, 2. Rumour Has It (7) Yash Narredu 59.5, 3. Red Red Rose (3) T.S. Jodha 59, 4. Cool Baby (10) Ramesh Kumar 57, 5. Nimfea (8) D.K. Ashish 57, 6. Reanna (1) P. Trevor 56, 7. Temujin (5) Arshad Alam 54, 8. Panachecorn (2) I. Chisty 53.5, 9. Starstruck (4) M. Kumar 53.5 and 10. Strengthandwonder (9) Prabhakaran 52.

1. Nimfea, 2. Loveofmylife, 3. Red Red Rose

ROYAL TERN PLATE (Div. I), (1,200m), rated 20 to 45, 4-y-o & over, 5-00: 1. Magic Wave (8) Rajesh Kumar 62.5, 2. Amazon Bay (9) I. Chisty 62, 3. Truman (2) Noornabi 60.5, 4. Shinnecock Hills (7) S. John 60, 5. Amigos (3) Arshad Alam 59.5, 6. Diamond Quest (1) Christopher 59.5, 7. Spanish Fly (6) Anjar Alam 59.5, 8. Cash My Way (4) Yash Narredu 59 and 9. Delilah (5) Suraj Narredu 58.5.

1. Amazon Bay, 2. Shinnecock Hills, 3. Delilah

EPSOM PLATE (1,400m), rated 20 to 45, 5-y-o & over, 5-30: 1. Deep Blue Sea (3) Yash Narredu 62, 2. Carducci (4) R. Anand 60.5, 3. Super Surprise (6) A. Waheed 59.5, 4. Trust Me Boy (1) Suraj Narredu 58, 5. Imperial Verse (2) P. Trevor 55.5, 6. Arun (7) B. Harish 54.5, 7. My Law (8) Chetan Kalay 53.5, 8. A Game To Remember (5) S.K. Paswan 52 and 9. Thunder (9) Rajesh Kumar 50.

1. Trust Me Boy, 2. Imperial Verse, 3. My Law

Day’s best: Nimfea

Double: Rapid Advance – Trust Me Boy

Jkt: 3, 4, 5, 6 and 7; Tr (i): 2, 3 and 4; (ii): 5, 6 and 7.

More In: Races | Sport