Applejack, who has been well tuned, is expected to score in the Sardar K.B. Ramachandraraj Urs Memorial Trophy (2,000m), the feature event of the races to be held here on Saturday (October 19).

False rails (width about 6m from 1,600m to the winning post) will be in position.

USHA BALRAM TROPHY (Div. II), (1,200m), rated 20 to 45, 4-y-o & over, 1-15 p.m.: 1. Flirting King (7) Shiva Kumar 60, 2. Blues Legend (2) Kiran Rai 60, 3. Attractive Bay (12) Rajesh Babu 59, 4. Star Of Desire (1) P.S. Chouhan 58, 5. Spark Of Harmony (5) R. Pradeep 58, 6. Perfect Speed (6) Irvan Singh 57.5, 7. Ice Splendour (3) Shivnath Paswan 57, 8. Take Off (9) Md. Kareem 56.5, 9. Jeyem (8) Mudassar 56.5, 10. Alpine Shine (10) Sreekanth 56, 11. Simra (11) S. Hussain 54 and 12. Dominator (4) Ashok Kumar 53.

 1. Star Of Desire, 2. Alpine Shine, 3. Simra

GOOL & SOLI POONAWALLA MEMORIAL TROPHY (1,600m), rated 40 to 65, 1-45: 1. Mr Ambassador (8) Himanshu 61.5, 2. Aumento (6) Suraj Narredu 61.5, 3. Always On Top (7) J. Paswan 61, 4. Indian Royalty (10) Tauseef 59, 5. Guts And Glory (3) P.S. Chouhan 57.5, 6. Roshan Star (5) Sarvan Kumar 57.5, 7. Cash Is King (1) Kiran Rai 56.5, 8. Cinch (9) I. Chisty 55.5, 9. Speartooth (11) Gnaneshwar 55.5, 10. Grand Success (12) Ajeet Kumar 55, 11. Flashing Colours (4) F. Da Silva 52 and 12. Euphoria (2) R. Pradeep 52.

1. Guts And Glory, 2. Aumento, 3. Cinch

SRIMATHI JAYADEVI MEMORIAL TROPHY (1,400m), rated 00 to 25, 4-y-o & over, 2-15: 1. World Is Toomuch (7) Gnaneshwar 62, 2. The Senator (12) A. Velu 62, 3. Prezzie (5) Ajeet Kumar 60.5, 4. Prost (8) Sreekanth 60, 5. Argentum (10) Kiran Rai 59, 6. Brigade’s Paradise (4) A. Imran Khan 58, 7. Infinithoughts (3) Sarvan Kumar 57.5, 8. Lankan Pearl (1) Nassar Alam 56, 9. Europa (11) Madhu Babu 54.5, 10. Star Of Hearts (2) Md. Sameer 53.5, 11. Passage Of Time (6) I. Chisty 52 and 12. Red Cardinal (9) R. Pradeep 51.

 1. Passage Of Time, 2. World Is Toomuch, 3. Brigade’s Pradise

HYDERABAD RACE CLUB TROPHY (1,400m), maiden 3-y-o only, (Terms), 2-45: 1. Seven Of Hearts (9) I. Chisty 56, 2. Vision Mission (7) P.S. Chouhan 56, 3. Flash Time (5) Gnaneshwar 56, 4. Amazonas (2) Suraj Narredu 56, 5. Cadogan (12) Shobhan 56, 6. Tiger Eyes (11) Rathod 56, 7. Always Remembering (8) P. Mani 56, 8. Spanish Moon (6) Md. Kareem 54.5, 9. Silhouette (10) Shinde 54.5, 10. She Loves It (3) Sreekanth 54.5, 11. Crescencia (1) Ashok Kumar 54.5 and 12. Beautiful Lankan (4) Irvan Singh 54.5.

1. Seven Of Hearts, 2. Vision Mission, 3. Amazonas

VASOO GROUP TROPHY (1,100m), rated 20 to 45, 3-15: 1. Absolute Pleasure (11) S. John 62, 2. Infatuation (8) R. Ravi 60, 3. Little Athena (1) Santosh Kumar 58, 4. Best Move (3) Sarvan Kumar 58, 5. Sharp Girl (6) M.D. Paswan 58, 6. Winning Desire (2) Kiran Rai 56.5, 7. Archer (12) P.S. Chouhan 55.5, 8. Atom Bomb (5) M.A. Roushan 55, 9. Unexpected Visitor (10) Sreekanth 54, 10. Erica (4) A. Vishwanath 53.5, 11. Beautiful Fin (7) Irvan Singh 52.5 and 12. Aerial Acrobat (9) Ajeet Kumar 51.5.

 1. Erica, 2. Archer, 3. Best Move

SARDAR K.B. RAMACHANDRARAJ URS MEMORIAL TROPHY (2,000m), rated 60 & above, 3-45: 1. Radical Attraction (2) Prabhakaran 63.5, 2. Auburn Beauty (5) S. John 62, 3. Lad Lady (7) F. Da Silva 58.5, 4. Lad Star (6) I. Chisty 58.5, 5. Madame Bovary (3) Sreekanth 56, 6. Applejack (4) P.S. Chouhan 54 and 7. Potomac (1) S. Hussain 50.

1. Applejack, 2. Auburn Beauty, 3. Madame Bovary

SETIA TEKNOLOGI TROPHY (Div. I), (1,400m), rated 40 to 65, 4-y-o & over, 4-15: 1. Red Bolt (6) I. Chisty 61.5, 2. Alcazaar (10) Mallikarjun 61.5, 3. Astounding Gallop (1) Indarjeet Singh 59.5, 4. Open Page (3) Mudassar 59.5, 5. Distant Promise (8) Sarvan Kumar 59, 6. Miss Ching (5) S. John 58.5, 7. Magnomical (9) Sreekanth 58, 8. Igah Igah Igah (12) Kiran Rai 57.5, 9. Abbas Dreams (2) Rajesh Babu 57, 10. Mom In Law (7) Rathod 56, 11. Precept (4) Tauseef 55.5 and 12. Apocalypse (11) Milan 55.

1. Miss Ching, 2. Igah Igah Igah, 3. Red Bolt

USHA BALRAM TROPHY (Div. I), (1,200m), rated 20 to 45, 4-y-o & over, 4-45: 1. Somethingdifferent (5) Suraj Narredu 62.5, 2. Right On Time (4) Noornabi 62.5, 3. Haute Ecole (7) Milan 62, 4. Golden Slipper (12) M.D. Paswan 62, 5. Sea Runner (1) A. Velu 62, 6. Knowledge (3) A. Vishwanath 61.5, 7. Boudicca (9) I. Chisty 60.5, 8. Ensatus Elegans (11) B. Harish 60.5, 9. Mischief (10) Himanshu 59.5, 10. Vertex (6) Mallikarjun 58.5, 11. Rise To Glory (8) B. Nayak 58 and 12. Raaga (2) S. John 58.

 1. Somethingdifferent, 2. Raaga, 3. Boudicca

SETIA TEKNOLOGI TROPHY (Div. II), (1,400m), rated 40 to 65, 4-y-o & over, 5-15: 1. Atlas Power (1) Rathod 60, 2. Savvy Concept (3) M.D. Paswan 56, 3. Gunpowder (8) Gnaneshwar 56, 4. Greenbro (10) Madhu Babu 55.5, 5. Ice Weapon (6) S. Rajesh 55.5, 6. Sunny Express (7) P. Mani 55, 7. Better Than Ever (11) Babu Singh 54, 8. Skyfleet (2) Gautam Raj 54, 9. Simpleton (4) F. Da Silva 54, 10. Amazon Bay (5) I. Chisty 53.5, 11. Talita’s Girl (12) P.S. Chouhan 53 and 12. Red Admiral (9) S. Hussain 52.5.

 1. Talita’s Girl, 2. Simpleton, 3. Amazon Bay

Day’s best: Guts And Glory

Double: Seven Of Hearts - Applejack

Jkt: 5, 6, 7, 8 and 9; Mini Jkt: 2, 4, 6 and 8; (ii): 3, 5, 7 and 9; Tr (i): 4, 5 and 6; (ii): 7, 8 and 9.

More In: Races | Sport