Amazing Redd, who has been prepared well, is expected to score in the D. Kumar Siddanna Memorial Cup (1,200m), the main event of the races to be held here on Saturday (June 7).

False rails (width about 6m from 1,600m to 1,000m and 7.5m from 1,000m to the winning post) will be in position.

CAMINETO PLATE (1,100m), maiden 3-y-o only, (Terms), 2.30 p.m.: 1. Jeyem’s Spirit (8) Ashok Kumar 56, 2. Orca (4) Irvan Singh 56, 3. Sagrada (9) R. Marshall 56, 4. Soul Magic (1) A. Sundaram 56, 5. Andina (7) Vaibhav 54.5, 6. Blitzschnelle (5) Shailesh 54.5, 7. Colourofthewinners (2) K. Anil 54.5, 8. Kimberley (6) Vivek 54.5 and 9. Vincitore (3) D.K. Ashish 54.5.

1. Blitzschnelle, 2. Andina, 3. Kimberley

YERAWADA STUD PLATE (Div. II), (1,200m), rated 40 to 65, 4-y-o & over, 3.00: 1. Rumour Has It (7) P.S. Chouhan 60, 2. Jackie Oh (4) Shinde 58.5, 3. Meghalaya (5) Khurshad Alam 58.5, 4. Ballantoy (8) Irvan Singh 57.5, 5. Royal Rein (2) P. Mani 57.5, 6. Ace Lexington (9) Anjar Alam 56.5, 7. Active Grey (3) Kiran Rai 56, 8. Austin (6) Yash Narredu 55.5 and 9. Little Love (1) Zarar Alam 54.

1. Austin, 2. Ace Lexington, 3. Rumour Has It

SOUTHERN REGENT TROPHY (1,400m), maiden 3-y-o only, (Terms), 3.30: 1. Astrum (7) Srinath 56, 2. Bold Majesty (8) Christopher 56, 3. Our Little Dragon (2) Chetan Kalay 56, 4. Right Dimension (5) Suraj Narredu 56, 5. Spreadeagle (1) P. Trevor 56, 6. Turf Ostrich (9) Shadab Khan 56, 7. Aralyn (10) Ranjeet Singh 54.5, 8. Flame’s Fury (6) Kiran Rai 54.5, 9. Pontiac (11) T.S. Jodha 54.5, 10. Switch (4) Adarsh 54.5 and 11. Vivid Impression (3) Vivek 54.5.

1. Bold Majesty, 2. Spreadeagle, 3. Astrum

D. KUMAR SIDDANNA MEMORIAL CUP (1,200m), rated 60 & above, 4.00: 1. Cape Ferrat (6) Yash Narredu 64, 2. Secret Punch (3) B. Mahesh 62, 3. Frenemee (7) Rajesh Babu 61, 4. Icelander (1) Suraj Narredu 61, 5. Will Star (4) S.G. Prasad 59.5, 6. Port Blair (2) Kiran Rai 58, 7. Native Indian (8) Chetan Kalay 55 and 8. Amazing Redd (5) P. Trevor 54.5.

1. Amazing Redd, 2. Cape Ferrat, 3. Icelander

GUINDY PLATE (1,400m), rated 00 to 25, 4-y-o & over, 4.30: 1. Abba (3) S. John 61, 2. Fioroloco (6) Srinath 61, 3. Markus Sittikus (1) Rajesh Babu 61, 4. Rocka Star (2) S. Asgar 61, 5. Brazilian Beauty (12) Adarsh 60.5, 6. Prince Academy (7) R. Pradeep 58.5, 7. Magical Filly (11) Shadab Khan 57, 8. Southern Master (4) Kiran Rai 57, 9. Aryan Knight (9) Ashhad Asbar 56.5, 10. Recordmaker (10) Shobhan 56, 11. Nation’s Glory (8) Christopher 54.5 and 12. Red Bud (5) Irvan Singh 54.

1. Fioroloco, 2. Abba, 3. Nation’s Glory

YERAWADA STUD PLATE (Div. I), (1,200m), rated 40 to 65, 4-y-o & over, 5.00: 1. Volcana (3) D. Patel 61, 2. Smooth Glider (4) Rathod 60, 3. Accuracy (1) Suraj Narredu 59.5, 4. Azetic Star (7) R. Marshall 58.5, 5. Salzburg (5) P.S. Chouhan 58.5, 6. Albertino (6) Anjar Alam 57, 7. Arta (8) Yash Narredu 57 and 8. Yellowzone (2) Srinath 56.

1. Accuracy, 2. Salzburg, 3. Azetic Star

CHETTINAD STUD PLATE (1,400m), rated 40 to 65, 5-y-o & over, 5.30: 1. Violent Storm (8) P.S. Chouhan 61.5, 2. Wrekin (3) S. John 61, 3. Cool Approach (7) B. Mahesh 60.5, 4. Summer Sun (2) Yash Narredu 60.5, 5. Dance With Me (5) Adarsh 54.5, 6. Lads Gladiator (1) Irvan Singh 53.5, 7. Wind Force (6) Kiran Rai 53.5 and 8. Clueless (4) Arshad Alam 53.

1. Summer Sun, 2. Violent Storm, 3. Wrekin

Day’s best: Amazing Redd

Double: Blitzschnelle – Bold Majesty

Jkt: 3, 4, 5, 6 and 7; Tr (i): 2, 3 and 4; (ii): 5, 6 and 7.

More In: Races | Sport