Absolute Majority and Wind Of Soul may fight out the finish of the Air Force Trophy (Div. I), (1,200m), the main event of the races to be held here on Friday (Sept. 20).

False rails (width about 8.5m from 1,600m to the winning post) will be in position.

1 P. SHANKER MEMORIAL PLATE (1,400m), rated 00 to 25, 4-y-o & over, 1-30 pm: 1. Time Secret (10) M.D. Paswan 62.5, 2. Simra (2) A. Sundaram 62, 3. Thunder (6) Kiran Rai 61, 4. Dominator (7) B. Nayak 61, 5. Jewel Lady (12) R. Pradeep 60.5, 6. Bigstorm (4) Madhu Babu 59, 7. World Is Toomuch (1) S. John 58.5, 8. All Clear (5) Srinath 58.5, 9. Oblique (3) Ajeet Kumar 57.5, 10. Snow Peaks (8) J. Paswan 56, 11. Afternoon Delight (11) Suraj Narredu 55 and 12. Blue Origin (9) Arshad Alam 52.5.

1. Afternoon Delight,

2. Jewel Lady,

3. All Clear

2 NAINITAL PLATE (1,200m), rated 00 to 25, 2-00: 1. Promise (4) M.D. Paswan 62.5, 2. Aerial Acrobat (5) Anjar Alam 62.5, 3. Erica (8) A. Vishwanath 61.5, 4. Infinithoughts (9) Sarvan Kumar 59.5, 5. Mimi’s Cash (6) Ajeet Kumar 59.5, 6. Amber Star (3) Md. Akbar 59, 7. Small Made (7) Noornabi 57.5, 8. Peppr (10) Rathod 55, 9. Pearl Of Bangalore (1) Arshad Alam 54.5, 10. Shining Fame (12) Shivnath Paswan 53.5, 11. Montag (2) P.S. Chouhan 52.5 and 12. Hammerstrike (11) S. Hussain 51.

1. Infinithoughts, 2. Aerial Acrobat,

3. Montag

3 DUPONT PLATE (Div. II), (1,400m), rated 20 to 45, 2-30: 1. Brigadier (7) Md. Sameer 60.5, 2. Love Is Life (3) P.S. Chouhan 59.5, 3. Blackbird (12) Suraj Narredu 55, 4. Supreme Strength (11) A. Vishwanath 55, 5. Kingston Town (5) Adarsh 54, 6. Born Electric (9) R. Marshall 54, 7. Dance With Me (10) Tauseef 53, 8. Click (8) R. Anand 53, 9. Gayle’s Storm (4) Shivnath Paswan 53, 10. Manta Ray (6) P. Trevor 53, 11. Avari (1) Shinde 52.5 and 12. Flash On The Water (2) R. Pradeep 52.5.

1. Love Is Life,

2. Manta Ray,

3. Blackbird

4 MYSORE RACE CLUB TROPHY (Div. II), (1,200m), rated 40 to 65, 3-00: 1. Forthcoming (8) A. Imran Khan 60, 2. Sun Glow (9) Suraj Narredu 59, 3. Better Than Ever (1) Babu Singh 58.5, 4. Jolie (6) Arshad Alam 58.5, 5. Recharged (2) Rathod 58.5, 6. Abbas Dreams (3) Tauseef 58, 7. Golden Slipper (11) M.D. Paswan 58, 8. Miss International (4) A. Vishwanath 57.5, 9. Sunday Cruz (7) Indarjeet Singh 55.5, 10. Cinch (12) P. Trevor 54.5, 11. Lagoona (10) Ajeet Kumar 54.5 and 12. Sparkling Cat (5) Adarsh 54.

1. Cinch,

2. Jolie,

3. Forthcoming

5 AIR FORCE TROPHY (Div. I), (1,200m), rated 60 & above, 4-y-o & over, 3-30: 1. Rio Grande (11) Anjar Alam 64.5, 2. Absolute Majority (5) P.S. Chouhan 61, 3. Smokin Aces (2) Sahanawaz 60.5, 4. Daring Dynamite (7) Sarvan Kumar 58.5, 5. Impressive Bolt (8) A. Imran Khan 58.5, 6. Bryant Park (6) Christopher 58.5, 7. Lotus Pond (9) J. Paswan 57.5, 8. Flying Tricolour (4) S. John 57.5, 9. Wind Of Soul (3) Suraj Narredu 56, 10. Sweet Surrender (10) Ajeet Kumar 52.5 and 11. Lads Ability (1) R. Pradeep 50.5.

1. Absolute Majority,

2. Wind Of Soul,

3. Lads Ability

6 MYSORE RACE CLUB TROPHY (Div. I), (1,200m), rated 40 to 65, 4-00: 1. Azure Fire (6) Anjar Alam 60.5, 2. Mom In Law (2) Rathod 60, 3. Power Colors (10) P. Trevor 59, 4. Caldera (7) B. Mahesh 59, 5. Yakeen (3) S. John 58.5, 6. Ice Weapon (9) S. Rajesh 58.5, 7. Spark Of Beauty (8) Vijay Kumar 58, 8. Whistlejacket (12) A. Imran Khan 57.5, 9. Living Legend (5) Afsar 57.5, 10. Ground Marshal (11) R. Marshall 56.5, 11. Kafka (4) P.S. Chouhan 55 and 12. Active Grey (1) Adarsh 52.

1. Kafka,

2. Whistlejacket,

3. Ground Marshal

7 CHETTINAD STUD TROPHY (1,600m), rated 40 to 65, 4-y-o & over, 4-30: 1. Sandstorm (5) Anjar Alam 60.5, 2. Meghalaya (4) P.S. Chouhan 60.5, 3. Summer Sun (8) Babu Singh 59.5, 4. Chiron (1) A. Imran Khan 59.5, 5. Royal Surprise (7) Christopher 57, 6. Savvy Concept (11) R. Marshall 56.5, 7. Carducci (12) Mudassar 55.5, 8. Kripa (6) A. Vishwanath 55.5, 9. Wind Tunnel (3) Suraj Narredu 54, 10. Kilimanjaro (2) Tauseef 53, 11. Trust Me Boy (9) Adarsh 52.5 and 12. Euphoria (10) R. Pradeep 50.5.

1. Wind Tunnel,

2. Meghalaya,

3. Sandstorm

8 DUPONT PLATE (Div. I), (1,400m), rated 20 to 45, 5-00: 1. Rashida (3) Md. Kareem 62.5, 2. Azetic Star (8) S. John 62, 3. Star Mountain (-) (-) 62, 4. Guts And Glory (1) P.S. Chouhan 60.5, 5. Galaxy Queen (2) B. Mahesh 60, 6. The First Bullet (6) Kiran Rai 59.5, 7. Triple Victory (5) Madhu Babu 59, 8. Beautiful Green (7) Irvan Singh 59, 9. Persian (9) Himanshu 59, 10. Brownie (4) Adarsh 57.5, 11. Seven Of Hearts (10) P. Trevor 56 and 12. Fight Your Way (-) (-) 56.

1. Guts And Glory, 2. Azetic Star,

3. Seven Of Hearts

9 AIR FORCE TROPHY (Div. II), (1,200m), rated 60 & above, 4-y-o & over, 5-30: 1. Alizadeh (1) B. Mahesh 60, 2. Rich Celebration (9) P.S. Chouhan 58, 3. Rebecca (6) Arshad Alam 57, 4. Nessie (7) R. Marshall 56.5, 5. Esoterical (10) Milan 56.5, 6. Anonymous (5) Irvan Singh 55.5, 7. Wild Nexus (3) Suraj Narredu 55, 8. Time Flies (2) Ajeet Kumar 54, 9. Starlight Magic (8) Shiva Kumar 53.5 and 10. Mark Of Genius (4) P. Trevor 53.5.

1. Nessie,

2. Rich Celebration,

3. Mark Of Genius

Day’s best: Cinch

Double: Kafka – Guts And Glory

Jkt: 5, 6, 7, 8 and 9; Mini Jkt (i): 2, 4, 6 and 8; (ii): 3, 5, 7 and 9; Tr (i): 4, 5 and 6; (ii): 7, 8 and 9.

More In: Races | Sport