SEARCH

Sport » Other Sports

Updated: May 12, 2014 01:38 IST

Navtejdeep, Dutee bag best athlete awards

Special Correspondent
Comment   ·   print   ·   T  T  
GOLDEN THROW: Navjeet Kaur Dhillon who won the
discus throw event in the 12th National Federation
Cup junior athletics championship on Sunday.
PHOTO: R. RAGU
THE HINDU GOLDEN THROW: Navjeet Kaur Dhillon who won the discus throw event in the 12th National Federation Cup junior athletics championship on Sunday. PHOTO: R. RAGU

Punjab’s Navtejdeep Singh and Dutee Chand (Odisha) bagged the ‘best athlete award’ in the boys’ and girls’ sections as the Junior Federation Cup athletics meet came to a close at the Nehru Stadium here on Sunday.

While Navtejdeep (1045 points) made the qualifying mark for Asian and world championships in boys’ shot put, Dutee (1079) bagged a ‘double’ by winning the girls’ 100m and 200m. She also made the Asian and world marks in both disciplines.

Navjeet bags a double

Like Dutee’s domineering display in the sprint events, Navjeet Kaur Dhillon, too bagged a ‘double’ in girls’ shot put and discus throw. The Punjab lass made the Asian and world qualifying mark in both events. Navjeet heaved the discus to a distance of 53.97m for the gold medal, while Anushi Desai of Maharashtra was a distant second at 43.89m.

The results:

Boys: 10,000m run: 1. Sharwan Kharb (Har) 32:26:43, 2. Virendra Kumar Pal (UP) 32:28:02, 3. Raj Kumar Singh (UP) 32:29:68’

Pole vault: 1. Anuj (Har) 4.40m (Asian Qualifying mark: 4.20m), 2. Madhusudhan Yadav (UP) 4.40m, 3. A. Ranjith (TN) 4.20m. 

Hammer: Kapil Man (Raj) 65.31m (Asian mark 59.86), 2. Prakash Singh (Chtt) 61.69m, 3. Sudhir (Har) 60.62m. 

400m hurdles: 1. Parmvir Singh (Har) 53.09 (World mark: 53.30), 2. K. Sathish (TN) 53.77, 3. Puneet Kumar (UP) 54.42. 

800m: Arjun Khokhar (Har) 1:52:71, 2. Mandeep Goyar (Har) 1:52:90, 3. Afsal Mohammad (Ker) 1:53:30.

200m: 1. R. Mohan Kumar (TN) 22.12s, Soumyadeep Saha (WB) 22.26s, 3. Kamberdeep Singh (Pun) 22.45s.

Triple jump: 1. Sumit Chaudhary (Raj) 15.34m (Asian mark: 15.31), 2. Sandeep (Har) 15.13m, 3. Abdulla Aboob (Ker) 14.98m.

Steeplechase: Mohan (Har) 9:33:93, 2. Umesh Kumar (UP) 9:35:97, 3. Vivek (Raj) 9:41:22.

4x400m relay: 1. Haryana 3:16:50, 2. Tamil Nadu (Muthuveerappan, Irudaya Antony, Sathish K.R. Mohan Kumar) 3:18:37, 3. Kerala 3:19:22.

Girls: 3000m: Sanjivini Jadhav (Mah) 9:47:28 (NMR) (OR: Sahanara Khatun 10:02.11), 2. Preeti Lamba (Del) 9:56:35, 3. K.K. Vidhya (Ker) 9:59:23.

400m hurdles: V.V. Jisha (Ker) 1:04:09, 2. Gouri Rani Hans (WB) 1:04:78, 3. Soni Kumari (Bih) 1:05:03.

800m: 1. Jessy Joseph (Ker) 2:06:34 (Asian mark: 2:09.60) & World mark (2:09.10), 2. Archana Adhav (Mah) 2:08:80, 3. P.U. Chitra (Ker) 2:09:63.

200m: 1. Dutee Chand (Odisha) 23.95 (Equalled NR, V. Pandeshwari) (Asian mark 25.09) & World 24.50), 2. S. Archana (TN) 24.70, 3. Himashree Roy (WB) 24.86.

Hammer: Angeeta (Har) 50.17, Deepa Kumari (HP) 46.64, M. Athira (Ker) 43.14.

Discus: 1. Navjeet Kaur Dhillon (Pun) 53.97 (Asian mark: 41.32) & World mark: 47.50), 2. Anushi Desai (Mah) 43.89, 3. Mahalakshmi (TN) 41.03.

High jump: Swapna Barman (WB) 1.66m, 2. Jyoti (Har) 1.66m, 3. Angel P. (Ker) 1.63.

Heptathlon: Swapna Barman (WB) 5071 (Asian mark: 4585), Rajeshwari Bhoi (Ori) 4353, 3. K. Keerthana (TN) 3976.

Steeplechase: M.P. Safeeda (Ker) 11:34:62, 2. Parul Chaudhary (UP) 11:43:82, 3. P.D. Vibitha (Ker) 11:59:39. 

4x400m relay: 1. Kerala 4:03:29, 2. Tamil Nadu (Subathra, Akshaya, Rajeswari, Anjugam) 4:13:09, 3. Chhattisgarh 5:27:87.

Overall championships: 1. Ker (182.5 pts), 2. Har (171). Boys: 1. Har (135), 2. TN (65). Girls: 1. Ker (125), 2. TN (64).

More In: Other Sports | Sport
COMMENTS
Please Wait while comments are loading...
This article is closed for comments.
Please Email the Editor


O
P
E
N

close

Recent Article in Other Sports

Women’s relay teams cleared

The Athletics Federation of India (AFI) on Tuesday cleared the women’s 4x100m and 4x400m relay teams to travel with the rest of the Indi... »